Türkiye AsiaStar 2017’den 10 Ödülle Döndü

Asya Ambalaj Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen ve Asya’nın Ambalaj Oscar’ı olarak anılan AsiaStar Yarışması’nın kazananları geçtiğimiz Aralık ayında Sri Lanka’da yapılan jüri toplantısının ardından açıklandı. Detaylar haberimizde..

Asya’nın en iyi ambalajlarının belirlendiği AsiaStar Yarışması sonuçlandı. Türkiye’nin 3 ürünle AsiaStar kazandığı yarışmanın öğrenci kategorisinde ise Türkiye’yi başarıyla temsil eden genç tasarımcılar 7 ödüle layık görüldü.

Asya Ambalaj Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen ve Asya’nın Ambalaj Oscar’ı olarak anılan AsiaStar Yarışması’nın kazananları geçtiğimiz Aralık ayında Sri Lanka’da yapılan jüri toplantısının ardından açıklandı. 2017 yılında Bangladeş, Endonezya, Hindistan, Japonya, Kore, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Türkiye’nin katıldığı ambalaj tasarım yarışmasına toplam 232 başvuru yapıldı. Türkiye’den 3’ü ürün, 8’i öğrenci projesi olmak üzere 11 başvurunun yapıldığı yarışmada Türk şirketleri, Tüketici Ürünleri ve Ambalaj Malzemesi ve Bileşenleri Kategorilerinde toplam 3 AsiaStar’ın sahibi oldu. 13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda dereceye giren genç tasarımcılar ise yarışmanın öğrenci Kategorisi’nde 7 ödül kazandı. Böylece Türkiye AsiaStar 2017’den 10 ödülle döndü.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, şunları söyledi: “AsiaStar’da ödül alan şirketlerimizi ve genç tasarımcılarımızı yürekten kutluyorum. WorldStar’da kazandığımız 5 ödülün ardından AsiaStar’da aldığımız ödüller hepimizi gururlandırdı. Türkiye Ambalaj Sanayicileri olarak gerek ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğümüz projeler gerekse düzenlediğimiz yarışmalarla sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda ödül kazanan ürünler ve Derneğimiz tarafından düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda dereceye giren projeler, WorldStar ve AsiaStar gibi uluslararası ambalaj yarışmalarına katılarak hem ülkemizi gururlandırıyor hem de Türkiye ambalaj sektörünün küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırıyor. Katma değerli ürünler ve tasarım noktasında sektörümüz, her daim ileriyi hedefliyor. Teknoloji, kalite ve ürün çeşitliliği konusunda Avrupalı şirketlerle yarışacak düzeydeyiz. Sektörümüzün dünyada on üçüncü ve Avrupa’da altıncı sırada yer aldığımızı tahmin ediyoruz. Hedefimiz daha da üst sıralarda yer alarak Türk ambalaj sektörünün hak ettiği değeri bulmasını sağlamak.”

AsiaStar Yarışması'nın Kazananları
Kategori

Kazanan 

Tüketici Ürünleri:
 • Bingo Soft İmza Serisi - Tasarist
 • İpek Şampuan - Tasarist

Ambalaj Malzemesi ve Bileşenleri:
 • Kahve Kapsülü Alt Kapama ve Üst Folyo Ambalajı - İspak Esnek Ambalaj Sanayi A.Ş
 • Bzz - Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü
 • Freshy - Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü
 • Terende - Sude Edebal i& Batu Sözen - Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
 • Tukaş Süz Geç Turşu Kavonozu Tasarımı -Zeynep Karadeniz -Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü
 • Upside Down- Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü
Öğrenci:
 • Cup Cake - Yusuf Akkaş - Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü
 • Dip & Eat Box - Semih Arslan - İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor