Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
İSO Arabuluculuk Merkezi 2018 İtibariyle Hizmete Başladı!

İstanbul Sanayi Odası (İSO), üyelerinin mahkemelerde sonuçlanması için bir ila bir buçuk yıl beklediği iş anlaşmazlıklarını bir günde çözüme kavuşturmak amacıyla 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren İSO Arabuluculuk Merkezi'ni hayata geçiriyor.

Oda üyesi sanayicilerin gerek kendi aralarında gerekse üçüncü kişi ve kurumlarla yaşayacakları anlaşmazlıkları çözmek amacıyla oluşturulan İSO Arabuluculuk Merkezi, oda bünyesinde 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacak.

İSO Arabuluculuk Merkezi ile mahkemelerde sonuçlanması bir buçuk yıla kadar uzayan iş davalarının sadece bir günde çözüme kavuşturulması, böylece sanayicilerin zaman ve maliyet tasarrufu elde etmesi hedefleniyor. Başvuran tarafların eşit haklara sahip olacağı, bağımsız ve tarafsız arabulucu hukukçuların görev yapacağı İSO Arabuluculuk Merkezi ile ticari, işçi-işveren, aile, tüketici, marka patent ve kira uyuşmazlıkları çözüme kavuşturulacak. Sanayiciler, sorunların çözümü için mahkeme harcı, tebligat, bilirkişi, keşif gibi ücretler yerine sadece arabuluculuk ücreti ödeyecek.

Tarafsız ve Bağımsız Arabulucu Hukukçular Görev Yapacak

İSO, 25 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan İş Mahkemeleri Kanunu ile 1 Ocak 2018’ten itibaren iş davalarında arabuluculuk mekanizmasının zorunlu hale getirilmesiyle Türk sanayicilerine en iyi hizmeti verme çabalarının bir sonucu olarak reform niteliği taşıyan Arabuluculuk Merkezini hayata geçirdi. Merkezde gerek İSO üyelerinin kendi aralarında gerekse üçüncü taraflarla olan anlaşmazlıklarının çözümüne en hızlı ve tarafsız bir şekilde katkıda bulunulması hedefleniyor.

İş mahkemelerine yönelik önemli bir alternatif olan İSO Arabuluculuk Merkezi ile taraflar arasındaki uyuşmazlıklar, tarafsız ve bağımsız bir arabulucu hukukçu aracılığıyla ortak çözüme kavuşturulacak. Alanında uzman ve deneyimli arabulucu hukukçular, süreci etkinleştirerek tarafların kendi ortak çözümlerini oluşturmaya aracılık edecek.

Uygulama kapsamında anlaşmazlığı yaşayan taraflardan en az birinin İSO üyesi olması gerekiyor. Üyeler, uyuşmazlığın ortaya çıkmasından itibaren zamanaşımı süreleri içinde arabuluculuğa başvuruda bulunabilecek. İSO Arabuluculuk Merkezi'ne, uyuşmazlığı mahkeme veya tahkime taşımadan önce başvurulabileceği gibi, dava sürecinde de arabulucuya gitmek mümkün olacak.

Taraflar Sadece Arabuluculuk Ücreti Ödeyecek

İSO Arabuluculuk Merkezi'nde mahkemelerden farklı olarak mahkeme harcı, tebligat parası, bilirkişi ücreti, keşif bedeli gibi ücretler talep edilmeyecek. Taraflar, sadece Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi uyarınca belirlenen arabuluculuk ücretini ödemekle yükümlü olacak. Yine taraflar arabulucuyu seçme hakkına sahip olacak. Seçim yapılmaması halinde merkez tarafından arabulucu atanacak. İSO Arabuluculuk Merkezi'nde taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde mahkeme yolu açık olacak. Ancak arabuluculuk görüşmeleri sonunda taraflar anlaştıklarını beyan ederse, anlaşılmış konuların yargıya taşınması mümkün olmayacak.

 İSO Arabuluculuk Merkezi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.iso.org.tr/arabuluculuk web adresini ziyaret edebilir veya ilgili mail adresi (arabuluculuk@iso.org.tr) üzerinden yetkili isimlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.302 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: KAMU, Tanıtım Haberi, Ulusal, Yeni Girişim, İş Dünyası
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız