Türkiye "İş Yapma Kolaylığı 2018" Sıralamasında 60. Sırada!

Dünya Bankası "İş Yapma Kolaylığı 2018" raporunu yayımladı. Türkiye, geçen yıla göre 9 basamak yükselerek 190 ülke arasında dünyanın en kolay iş yapılan 60. ülkesi oldu! Detaylar haberimizde..

Dünya Bankası "İş Yapma Kolaylığı 2018" raporunu yayımladı. Türkiye, geçen yıla göre 9 basamak yükselerek 190 ülke arasında dünyanın en kolay iş yapılan 60. ülkesi oldu.

Türkiye'ye, 10 ayrı kritere göre yapılan değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 69,14 puan verilen rapora göre, bu puanla Türkiye, geçen yıla kıyasla 9 basamak yükselerek 190 ülke arasında en kolay iş yapılan 60. ülke oldu. Türkiye'nin de içinde yer aldığı Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki ortalama puan 71,33 olarak belirlendi.

Banka tarafından yayınlanan bilgi notunda, Türkiye'nin geçen yıla göre 9 basamak yükselmesinin nedenleri, "metodoloji değişikliği, çeşitli reformlarla iş hayatını düzenlemede görülen iyileşme ve veri setlerindeki revizyonlar" olarak gösterildi. Türkiye en büyük iyileşmeleri "kredi temini" ve "mülkiyet tescili" kriterlerinde kaydetti. Krediye erişim kolaylığında puanını 45'ten 55'e çıkartan ve bu kritere göre sıralamada 77. ekonomi olan Türkiye, mülkiyet tescilinde ise 1,67 puanlık artışla puanını 74,67'ye yükseltti ve 46. sırada yer aldı.

Türkiye en iyi performansını ise "azınlık yatırımcıların korunması" kriterinde göstererek 190 ülke arasında 20. sırada yer alırken, "sözleşmelerin uygulanması" ve "elektrik temini" kriterlerinde sırasıyla 30. ve 55. oldu.

Geçen seneye göre tek puan kaybını "iflasların çözümü" kriterinde gösteren Türkiye, 33,26 puanla 139. sırada yer aldı. Söz konusu düşüşün OHAL kapsamında alınan iflas erteleme başvurularının askıya alınması kararından kaynaklandığı belirtildi.

119 Ülke 264 Reform Yaptı

Dünya Bankası tarafından 15 yıldır yayınlanan ve teması "istihdam için reform" olan rapora göre, Yeni Zelanda üst üste iki yıl dünyanın en kolay iş yapılan ülkesi olurken, Singapur ve Danimarka ilk üçteki yerlerini korudu. Güney Kore, Hong Kong, ABD, Birleşik Krallık, Norveç, Gürcistan ve İsveç ilk 10 ülke içinde yer aldı.

Geçen yıl 119 ülkenin istihdam ve daha rekabetçi bir ortam yaratmak, yeni yatırımlar çekmek için toplam 264 reform yaptığına yer verilen rapora göre, ülke bazında reformlar konusunda en fazla gelişme gösteren ilk beş ülke Brunei, Tayland, Malavi, Kosova ve Hindistan oldu.

Rapora göre iş yapmanın en zor olduğu ülke 190. sıradaki Somali olurken, bu ülkeyi Eritre, Venezuela, Güney Sudan ve Yemen takip etti.

Dünya Bankası İcra Kurulu Başkanı Kristalina Georgieva, raporla ilgili, "İstihdam yaratma, özel sektörün gelişmesine izin verildiğinde, ülkelerin ve toplumların elde edebileceği dönüşümsel kazançlardan biridir. Raporun da teşvik ettiği adil, etkili ve şeffaf kurallar hem hükümetlerin yönetimini kolaylaştırır hem de yolsuzlukla mücadele eder." değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Bankası Gelişmekte Olan Ekonomiler Kıdemli Direktörü Shanta Devarajan da kamu politikasının, KOBİ'lerin kurulması ve büyümesinde belirleyici bir rol oynadığını belirterek, hükümetlerin atacakları adımları destekleyecek objektif veriler için giderek daha fazla "iş yapma kolaylığı" raporuna yöneldiğini kaydetti. Devarajan, "Daha da önemlisi, raporun şeffaf ve halka açık olması sayesinde insanlar hükümetleri, şirketlerin, bireylerin ve toplumun faydasına olacak reformlardan sorumlu tutabilir." görüşünü ifade etti.

İş Yapma Kolaylığı 2018 (Doing Business 2018) raporu hakkında detaylı bilgi edinmek için www.doingbusiness.org/reports/global-reports/doing-business-2018 web sayfasını ziyaret edebilir, raporun tamamının buradan inceleyebilirsiniz.

AA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor