Bakanlık, İhracat Desteklerini Bizzat Sahada Anlatıyor!

Ekonomi Bakanlığı 2018 yılında kullandıracağı 3 milyar TL'nin üzerindeki ihracat desteklerinden daha fazla ihracatçı firmanın yararlanması için Anadolu'da sahaya indi, firmaları ziyaret ederek ihracat desteklerini anlatıyor, ihracatçıların sorunlarını dinliyor. Detaylar haberimizde..

Ekonomi Bakanlığı 2018 yılında kullandıracağı 3 milyar TL'nin üzerindeki ihracat desteklerinden daha fazla ihracatçı firmanın yararlanması için Anadolu'da sahaya indi, firmaları ziyaret ederek ihracat desteklerini anlatıyor, ihracatçıların sorunlarını dinliyor.

11 Ayda 6 bin 899 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi

Ekonomi Bakanlığı, 2017 yılında Ocak - Kasım döneminde 6 bin 899 yatırım teşvik belgesi verirken, yatırım teşvik belgelerinin sabit yatırım tutarı 168 milyon 921 bin liraya ulaştı. Bu teşvik belgeleri ile 201 bin ilave istihdam öngörülüyor.

Ekonomi Bakanlığı 8-9 Aralık 2017 tarihlerinde Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur illerinde 105 ihracatçı firmayı ziyaret etti. Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk başkanlığındaki heyet, Muğla'da 10 ihracatçı firmayı ziyaret etti.

Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk ve beraberindeki heyet, Muğla'da 10 firmayı ziyaret ettikten sonra; Muğla Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde, Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda Muğla iş dünyası temsilcileriyle Muğla Demircioğlu Park Otel'de bir araya geldi ve "Ekonomi Bakanlığı Destekleri" hakkında bilgi verdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin talimatıyla 33 ilde 1215 firmayı ziyaret ettiklerini ve bu ziyaretlere yılsonuna kadar devam edip 1500 firmaya ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Öztürk, "Ekonomi Bakanlığı yatırım teşvikleri, ihracat destekleri veriyor. Bu desteklerle Türk ihracatçısının daha rekabetçi olması hedefleniyor. Türkiye şu anda dünya dış ticaretinden yüzde 0.91 pay alıyor, hedef yüzde 1.5'a ulaşmak. Buna ulaşmak için katma değerli ürün ihracatını arttıracak bir iklim oluşturmak için çalışıyoruz. Bu amaçla ihracat destekleri yanında 1 milyon dolar üzerinde ihracat yapan ihracatçılarımızın seyahatlerinde bir rahatlama sağlamak amacıyla ihracatçılarımıza yeşil pasaport verilmeye başlandı" diye konuştu.

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye (TUYS) Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Begüm Tüzün, Muğlalı firma temsilcilerine Ekonomi Bakanlığı'nın yatırım teşvikleri hakkında sunum yaptı.

Muğla'nın teşvik sisteminde 1. bölge olmasına karşın, Muğla'nın güçlü olduğu Madencilik sektöründe yapılacak 1 milyon lira üzeri yatırımların 5. bölge teşviklerinden yararlanabildiği bilgisini paylaşan Tüzün, "Muğla'da yapılacak madencilik yatırımlarında makine parkını KDV ödemeden alma, ithal ettiğinizde gümrük vergisiz ve KDV'siz alma fırsatını elde ediyorsunuz. Gelir vergisinde yüzde 55 indirim hakkı kazanıyorsunuz, SGK prim desteğinde ise; yatırım sonrasında 1. bölge yatırımlarında 2 yıl olan destek, 7 yıla çıkıyor, faiz indirimi desteği TL kredilerinde 5 puan, döviz kredilerinde 2 puan" dedi.

201 Bin İlave İstihdam Sağlayacak

Ekonomi Bakanlığı'nın 2017 yılı Kasım ayı itibariyle 6 bin 899 adet yatırım teşvik belgesi verdikleri bilgisini paylaşan Tüzün, teşvik belgelerinin sabit yatırım tutarının 168 milyon 921 bin lira olduğunu, bu teşvikler sayesinde 201 bin kişinin istihdama kazandırılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Fatma Canan Nilüfer Dora, Muğlalı firmalara; AB ve Türkiye mevzuatı, İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Ahmet Güner Ekonomi Bakanlığı'nın ihracat destekleri, Daire Başkanı Nuri Öztürk Ürün Güvenliği ve Denetimi hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor