Gül Gürer Alımgil: Ar-Ge Harcamaları En Az 3 Katına Çıkmalı!

Global girişimcilik ağı Entrepreneurs’ Organization’ın (EO) Türkiye Başkanı Gül Gürer Alımgil, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ar-Ge harcamalarına yönelik rakamları değerlendirdi. Detaylar haberimizde..

Global girişimcilik ağı Entrepreneurs’ Organization’ın (EO) Türkiye Başkanı Gül Gürer Alımgil, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ar-Ge harcamalarına yönelik rakamları değerlendirdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye’de Araştırma-Geliştirme faaliyetlerine yönelik harcamaların gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki payının 2016 yılında yüzde 0,94’e yükseldiğini açıkladı. Kamu kuruluşları, üniversiteler ve özel kuruluşlar dahil Ar-Ge harcamaları böylece, bir önceki yıla göre yüzde 19,5 artışla 24 milyar 641 milyon TL’ye ulaştı.

Global girişimcilik ağı Entrepreneurs’ Organization’ın (EO) Türkiye Başkanı Gül Gürer Alimgil, rakamlarla ilgili yorumunda, “Türkiye ekonomisinin gelişmesi için en etkin yöntemlerden biri Ar-Ge harcamalarımızı artırmak. Ar-Ge bütçeleriniz ne kadar kabarıksa, küresel rekabette o denli güçlüsünüzdür” dedi.

“Ar-Ge Harcamaları En Az 3 Katına Çıkmalı”

ECD’nin Ar-Ge harcamalarına yönelik verilerine dikkat çeken Alimgil, “Son yıllarda ekonomik gelişim anlamında çok büyük bir başarı hikayesi yazan Güney Kore’nin Ar-Ge harcamaları milli geliri içerisinde yüzde 4,3’lük paya sahip. Bu rakam Çin’de yüzde 2’yi geçmiş durumda, Almanya’da yüzde 3’e yakın, Japonya’da 3,3 civarında. OECD ortalaması ise yüzde 2,3. İnovasyon ve girişimcilik alanında söz sahibi konumdaki bu ülkeleri referans aldığımızda, Türkiye’nin yüzde 1 seviyesinde seyreden harcamalarını oransal olarak en az 3 katına çıkarması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Yeni Yatırımcılara İhtiyaç Var”

EO Türkiye olarak 40’tan fazla girişimciyi aynı çatı altında topladıklarını belirten Alimgil, 2018 ajandalarındaki başlıklardan en önemlisinin yeni yatırımlar olduğunun altını çizdi: “Bizler girişimciler olarak yeni fikirler ve iş modellerini hayata geçirmek için her zaman cesur davranıyoruz. Bunun yanı sıra, Türkiye’deki ekosistem içerisinde sayıca daha fazla yatırımcıya ihtiyacımız bulunuyor. Son dönemde devlet teşvikleri, melek yatırımcılar, kuluçka merkezleri gibi organizasyonlarda önemli bir dinamizm söz konusu. Bunun yanı sıra, büyük şirketlerin kendi alanlarındaki yeni fikirlere yatırım yapması tüm dünyada yükselen bir trend. Bu anlamda da bir farkındalık yaratmamız gerekiyor” dedi.

"Dünyanın Konuştuğu Teknolojilere Bizim de Kafa Yormamız Gerekiyor"

2018’de tüm dünyada girişimcilerin gündeminde olacak alanlara da dikkat çeken Alimgil, “İnovasyon ve girişimcilik anahtar kelimeler. Bugün yapay zeka, nesnelerin interneti, sanal para sistemleri, elektrikli ve sürücüsüz otomobiller, yeni enerji sistemleri, sağlıkta inovasyon gibi tüm dünyanın konuştuğu teknolojilere bizim de kafa yormamız gerekiyor” dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor