Dünyanın En Yenilikçi 100 FinTech Firması Açıklandı!

KPMG ve H2 Ventures’in hazırladığı dünyanın en yenilikçi FinTech firmalarını kapsayan 2017 Fintech 100 listesi açıklandı. Detaylar haberimizde..

KPMG ve H2 Ventures’in hazırladığı dünyanın en yenilikçi FinTech firmalarını kapsayan 2017 Fintech 100 listesi açıklandı. Çin’in ilk üç sırayı ele geçirdiği listede bir Türk firması da yer aldı. Devlerin yer aldığı ilk 100’e Türkiye’den ‘iyzico’ girmeyi başardı.

KPMG ile H2 Ventures’in hazırladığı 2017 FinTech 100 listesi açıklandı. Finansal teknolojiler alanında yeni nesil hizmet ve ürün sunan firmaların yer aldığı listeye, piyasaya yön veren şirketler adını yazdırdı. 29 farklı ülke şirketinin yer aldığı ilk 100’e Çin damgasını vurdu. İlk 10’da beş firmayla yer alan Çin, ilk üç sırayı da ele geçirdi. Türkiye’den de ‘iyzico’ ilk 100 FinTech girişimi arasına girmeyi başardı.

Türkiye’den ‘iyzico’ Yükselen 50 Şirket Arasında

Değeri 1 milyar doları aşan firmalar ‘En iyi 50’, yükselme potansiyeli olan firmalar ise ‘yükselen 50’ olarak değerlendirildi. FinTech konusunda büyük bir ivme yakalayan Çin, ilk 10 arasına beş şirketiyle girmeyi başardı. ‘Yükselen 50’ arasında 26 firmayla giren ‘Birleşik Krallık-Ortadoğu-Avrupa ve Afrika’ ülkeleri çıkış yakaladığını kanıtladı. Yükselen 50 arasında Türkiye’den ‘iyzico’ yer aldı.

FinTech Artık Küresel Bir Olgu

KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, “Listede 29 farklı ülkeden FinTech firmaları yer alıyor. Türkiye’den ‘iyzico’, 2017’de listeye girmeyi başardı. Ayrıca Kore, Meksika ve Polonya’dan da ilk kez listeye giren firmalar var. İlk 50’de 19 ülkeden firmaların yer alması da dikkat çekici bir ayrıntı. Bu bilgiler, FinTech’in küresel bir olgu haline geldiğini kanıtlıyor. Liste, tek bir ülke tarafından domine edilmiş değil” dedi.

Günümüz iş dünyasında verinin en kıymetli unsur olduğunun altını çizen Sinem Cantürk, “Veri için herhangi bir finansal kurumun yaşam damarı diyebiliriz. Tüm ileri seviye analitik ve yapay zekânın başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için veri büyük önem taşıyor. Listede yer alan 100 şirketin büyük çoğunluğu iş modellerini desteklerken veri, analitik ve yapay zekâdan faydalanıyor” dedi.

Cantürk, “Aralarında Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da bulunduğu Asya Pasifik ülkeleri bu yılki listede yükselişte. Çin ise FinTech 100 listesinin zirvesini domine ediyor. Bu firmalar son yıllardaki yükselişine yatırımlarla devam ediyor. Listedeki durum da Çin’in bu konudaki başarısını kanıtlıyor. Yükselen 50 listesinde ise ‘Birleşik Krallık, Avrupa-Orta Doğu-Afrika 26 şirketle zirvede yer alıyor. Bu bölgeleri 14 firmayla Asya-Pasifik ve 10 firmayla Kuzey-Güney Amerika takip ediyor” dedi.

Fintech 100 listesinden öne çıkan notlar şöyle:

  • Ezber bozan FinTech şirketleri ilk 50’yi domine ediyor. Sektör normlarını sarsan bu şirketler listenin yüzde 73’ünü temsil ediyor.
  • ‘En iyi 50’ şirketleri yalnızca geçtiğimiz sene 4,8 milyar dolar sermayeye ulaştı. ‘Yükselen 50’ şirketleri ise 600 milyon dolardan fazla sermayeye ulaştı.
  • Asya Pasifik yükselişe geçti. 10’u Avustralya’dan olmak üzere 30 şirket listede değerlendirildi.
  • Kredi ve ödeme şirketleri listedeki ağırlığını sürdürdü. İlk 100’de 32 kredi, 21 ödeme şirketi yer aldı.

Liste sıralamasında şirketlerin faaliyet gösterdikleri alan, sermaye miktarları, sermaye artırma oranları, coğrafi durumları, sektör çeşitlilikleri, istihdam durumu ve ürün, hizmet, iş modeli konusundaki yenilikçi kimliği derecelendiren ‘x’ faktörü göz önünde bulunduruldu.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.165 kişi okudu.
Kategori: Ulusal, Finans / FinTech
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor