Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
KOBİ’lere 5 Milyon TL Destek İçin Start Verildi

KOBİ’lerin,  orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerine yönelik üretim yatırımlarının desteklenmesi amacı ile kurgulanan, Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nın (KOBİ TeknoYatırım) basın lansmanı ve protokol imza töreni yapıldı.

Ankara’da düzenlenen imza törenine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şekerci, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in de aralarında olduğu sanayi, OSB ve teknopark camiasından önemli isimler katıldı.

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik; SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi’yle, TAİ Genel Müdürü Temel Kotil’le, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç’la ve SASAD Başkanı Hüseyin Baysak’la ortak protokole imza attılar.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, "Teknoyatırım Programı" ile Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünleri ticarileştirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Bunu yaparken, ülke ekonomisine katma değer oluşturacak ürünleri destekleyeceğiz, işletmelerimizin yapacağı teknolojik ürün yatırımlarını teşvik edeceğiz." dedi.

Programın orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlere yönelik üretim yatırımını desteklemek hedefiyle oluşturulduğunu ifade eden Çelik, büyük fedakarlıklarla Ar-Ge yapan, yerli ve milli ürünler ortaya koymaya çalışan KOBİ'lerin, yatırım yaparken yaşadığı zorlukları göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Çelik, KOBİ'lerin değerinin ve öneminin farkında olduklarını belirterek, "Bu yüzden, KOBİ'lerimize her anlamda destek olmaya devam edeceğiz. Bu desteğin en büyük aracı ise KOSGEB’dir. Kurum imalatın, üretimin ve teşviklerin amiral gemisi olmaya devam edecektir." diye konuştu.

Cevahir Uzkurt; “Ar-Ge’ye Yatırım Yapan Şirketler Kazanacak”

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ise, KOBİ’lerin teknolojik yeteneklerini geliştirmeye, ülkemizin yüksek ve orta yüksek alanlardaki gücünü artırmaya yönelik olarak KOBİ Teknoyatırım Destek Programını geliştirdiklerini ifade ederek, KOSGEB’in bugüne kadar olan başarılı çalışmalarını bundan sonraki dönemde de özellikle imalat sanayiindeki KOBİ’lerin teknoloji, ihracat, katma değer ve kârlılıklarını artırmaya yönelik destek programları ile taçlandırmak için çalıştıklarını söyledi.

KOSGEB Başkan Uzkurt, KOSGEB’in ülkemizin KOBİ ekosistemine ilişkin sahip olduğu bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak, KOBİ’lerin güçlendirilmesi ve ekonominin temel itici gücü haline getirilmesi adına yeni strateji ve eylemler geliştirdiklerini ifade etti.

Uzkurt, katma değerli üretimi özendirecek ve firmaların kapasite kullanımlarını artıracak bir anlayışla hareket ettiklerini belirterek, "KOSGEB olarak bu tür destek programlarını icra ederken özellikle KOBİ'lerimizi büyük firmalarla entegre ederek bu programları yürüteceğiz. KOBİ'lere öncelikle firma, proje ve sektör bazlı destekler vermeye çalışacağız." dedi.

Temel Kotil; "KOBİ'lerle Çalışmak İstiyoruz "

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil ise 5. nesil uçaklara ilişkin çalışmaları başlattıklarını söyleyerek, "Bu uçaklar 2023'te ilk uçuşunu yapacak, 2029'da teslimine başlayacağız. 2031 itibarıyla da dünyadaki 5. nesil en iyi uçaklardan birini bitirmiş olacağız. Bunun alt sistemleri, teknolojileri var. Bu tip teknolojileri artık yurt dışından alma şansımız kalmıyor. Bu sistemlerle ilgili KOBİ'lerle çalışmak istiyoruz." diye konuştu.

Üzerinde çalıştıkları projelere ilişkin bilgi veren Kotil, "Bunların alt sistemlerini Türkiye'de yapmamız gerekiyor. TAI her şeyi yapar ama o uçağın ve helikopterin maliyetinin yüzde 60'ını yurt dışına verir. Biz bunları KOSGEB'in desteğiyle geliştirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Tüfekçi; “KOSGEB İle Yakın Çalışacağız.”

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tufekçi de Müsteşarlığın temel misyonlarından birinin KOBİ'leri desteklemek olduğuna işaret ederek, "Yakın zamanda başlattığımız Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı esasında tamda bu teknoloji girişimlerinin ve yatırımlarının merkezine oturuyor." ifadesini kullandı.

Teknoloji ürünlerinin en kritik özelliğinin o teknolojinin ispatlanması olduğunu vurgulayan Tüfekçi, şunları kaydetti; "Firmalarımızı şu anda 200'e yakın hakem havuzuyla değerlendirmeye başladık ve yakında destek mekanizmalarını açıklayacağız. Bunun için Savunma Sanayii İcra Komitemizden kaynağı da ayırdık. KOSGEB ile de yakın çalışarak KOBİ'lerimizi güçlendirmek adına teknoloji yatırımlarında ne gerekiyorsa yapacağız."

Basın toplantısında, destek programının kurgulanması aşamasında görev alan KOSGEB Başkan Yardımcısı Recep Ali Erdoğan’ın başkanlığındaki çalışma grubu, destek programının tanıtımını yaptı.

KOSGEB kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız