Vizyoner’17 Sektörler Zirvesinin İlk Günü Yoğun İlgi İle Tamamlandı!

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Türkiye için bir yol haritası niteliğinde olan ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’nin ilk günü dün tamamlandı. Detaylar haberimizde..

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Türkiye için bir yol haritası niteliğinde olan ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’nin ilk günü dün tamamlandı.

Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi, iş adamları, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının da aralarında bulunduğu geniş bir katılımla dün (11 Ekim 2017)  İstanbul Wow Hotel’de başladı. İki yılda bir düzenlenen ve iki gün sürecek ve bugün (12 Ekim 2017) sona erecek zirvede ‘Niçin Dönüşüm’, ‘Nasıl Dönüşüm’‘Ne’ye Dönüşüm’ ve ‘Türkiye’nin Dönüşümü’ ana başlıkları konuşulacak.

‘Niçin Dönüşüm’, ‘Nasıl Dönüşüm’, ana başlıklarının konuşulduğu zirvenin ilk günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptığı açılış konuşması ile başladı. Albayrak yaptığı konuşmada, ‘’Büyük Türkiye’nin on yıllardır önünü açan kurumların başında Anadolu ruhunu taşıyan MÜSİAD geliyor. Bizim için MÜSİAD ruhuyla, aklıyla farklı bir kurumdur’’ dedi ve konuşmasına şöyle devam etti ‘’Vizyon güçlü Türkiye için çok önemli bir kelime. 15 yıldır ekonomimiz güçlendirmek ve Yeni Türkiye’yi inşa etmek adına çok önemli adımlar kararlılıkla atıldı, atılmaya da devam ediyor. 15 yıldır sınırımızda süren bir savaş var, dünya küresel bir kriz içinde ama Türkiye büyümesini emin adımlarla sürdürüyor.’’ 

Yapay Zeka Kullanım Alanı Yaygınlaşmalı

Yerli ve milli kaynaklarımızın önemine değinen Albayrak, ‘’Türkiye enerjideki yerli kaynaklarını sonuna kadar en verimli şekilde kullanmalı. Kadın ve gençlerimiz de ülkemizin en önemli kaynaklarından. Tasarım yeteneği, zekasıyla kadınlarımızın; müteşebbis ruhuyla gençlerimizin öne çıktığı insan kaynağından en yüksek fayda sağlayacağımız bir sistem kurmalıyız. Dünya değişiyor, erkek kadın ayrımı yapmadan insan kaynağımızı sistemin içine maksimum düzeyde dâhil etmeliyiz. Geleceğimizde söz sahibi olacak sektörlerde mesleki eğitim ve AR-GE çalışmaları kurum kültürüne girmeli. Yapay zekânın kullanım alanının yaygınlaşması dünyanın dönüşümüyle ilgili ipuçları veriyor. Bakanlık olarak Vizyoner’17’de iki gün boyunca yapılacak olan beyin fırtınalarını yakından takip edeceğiz.’’

Dönüşümün İktisat ve Ticaretteki Adı Yeni Ekonomi

Dönüşümün iktisat ve ticaretteki adının yeni ekonomi olduğuna dikkat çeken MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, bu model adını, iktisadi faaliyete konu olan girdinin yapısından ve bu girdi etrafında biçimlenen iktisadi kültürün değişiminden aldığını belirtti. Kaan, “Yeni ekonominin ana girdisi ve dayanağı bilgidir. Bilgi ekonomisinde kuruluşların en önemli kaynakları klasik üretim faktörleri değil bilgi ve beşerî sermayedir. Yeni ekonomi dijitaldir ve sanallaşma belirgin karakteridir. Yeni ekonomi bir ağ ekonomisidir. Veri akışı ve iletiminin hızı rekabet avantajı sağlar. Günümüzün piyasa sisteminde ayakta kalacak firmalar bilişim akımına anında tepki verebilen ve hızlı stratejik kararlar alabilenlerdir. Nihayet yeni ekonomi küresel bir dönüşüm ekonomisidir” dedi. Kaan sözlerini şöyle sürdürdü: Hayalleri olan insanların idealleri olmalı. İdealleri olan insanların planları olmalı. Planları olan insanların ise gelecek hakkında fikirleri ve bu fikirleri paylaşabileceği platformları olmalı.’’

AR-GE Politikalarımızı Gözden Geçirmeliyiz

Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi, Sektör Kurulları Komisyonu ve Vizyoner 17 İcra Kurulu Başkanı Bayram Şenocaklı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen bir döneme girdiklerini belirten Şenocak, teknolojinin liderlik ettiği akıllı makinelerin etkin olacağı döneme geldiklerine dikkat çekti. 2002 yılından sonra, siyasi ve ekonomik hayatta yaşanan istikrarla birlikte Türkiye’nin büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini söyleyen Şenocak bu değişim ve dönüşüm ekonomi, siyaset, dış politika, enerji, endüstri, dijital ve bilgi teknolojileri başta olmak üzere bütün alanlarda etkisini hissettirdiğini vurguladı. Şenocak sözlerine şöyle devam etti: “Endüstri 4.0 ile birlikte AR-GE politikamızın da yeniden gözden geçirilmesi söz konusu olacak. Özellikle Endüstri 4.0’e hazırlık olması itibariyle yapay zekâ uygulamaları, otonom araçlar, nesnelerin interneti, robotik teknolojiler gibi yeni nesil teknolojilere özel bir yönlendirme ve liderlik yapılması gerekiyor. Özetle yeni sanayi devriminde geç kalmamalıyız.”

Zirveye Dönüşüm Damgasını Vurdu

Zirvenin ilk gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Avcı, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaanın’ın katılımıyla gerçekleştirilen ‘Niçin Dönüşüm’, ‘Nasıl Dönüşüm’ oturumlarına yoğun ilgi gösterildi.

Zirvenin bugün devam eden programı ise saat 10:00 da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın'ın açılış konuşmaları ile başladı. ‘Ne’ye Dönüşüm’ ve ‘Türkiye’nin Dönüşümü’ oturumlarının mercek altına alınacağı zirve bugünde tüm hızıyla devam edecek.

MÜSİAD Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.musiadvizyoner.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor