Türk İş Dünyası, Özbekistan’a Yatırımlarını Artıracak

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov da konuşmasında özellikle turizm, inşaat, müteahhitlik, inşaat malzemeleri, kimya, makine, tarım ve tekstil alanlarında işbirliğine hazır olduklarını açıkladı. Detaylar haberimizde..

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov’un konuk olduğu çalışma yemeğinde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Özbekistan’a yatırımları ve karşılıklı ticareti artırmak istediklerini söyledi. Kuçkarov da birçok sektörde işbirliğine hazır olduklarının altını çizerken, Türk işadamlarının yap-işlet-devret projelerindeki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini bildirdi.​

Türkiye-Özbekistan çalışma yemeği; Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov ve beraberindeki heyetin katılımı ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da yapıldı.

TOBB İkiz Kuleler’deki çalışma yemeğinde karşılıklı işbirliğini ve ticareti geliştirme imkânları ele alındı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, iki noktaya odaklandıklarına değinirken, “Bunlardan birincisi Özbekistan ile karşılıklı ticareti artırmak, ikincisi de yatırımlar konusu. Özbekistan’a daha fazla yatırım yapmak istiyoruz” diye konuştu. Geçtiğimiz 10 yılda ticaret hacminin 3 kattan fazla arttığını anlatarak 1,2 milyar doları aştığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ama bu rakamın potansiyelimizin çok altında olduğunu biliyoruz. Ticarette önemli konulardan biri gümrük geçişleri. Özellikle coğrafyamızda kara gümrük kapıları önem arz ediyor. Bu konuda Türkiye Odalar Borsalar Birliği olarak büyük tecrübemiz var.  Dünyanın en hızlı çalışan ve en güvenli sınır kapılarını bir yıldan kısa sürede inşa edebiliyoruz. Bugüne kadar devletimize tek kuruş harcattırmadan, Türkiye’nin 10 gümrük kapısını inşa ettik. İnşa ettiğimiz kapılar Birleşmiş Milletler tarafından bir raporla bütün dünyaya örnek gösterildi. TOBB olarak bu tecrübemizi Özbekistan’a aktarmak istiyoruz” dedi.

Yatırımlarla İlgileniyoruz

Özbekistan’a daha fazla yatırım yapmak istediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, Özbekistan’ın projelerini yakından takip ettiklerine dikkat çekti. Gıda sanayi dahil, her alanda üretime dönük yatırımlarla ilgilendiklerini bildiren TOBB Başkanı, “Özbekistan’ın yatırım ortamını daha da iyileştirecek çalışma içinde olduğunu biliyoruz. Özbekistan’da geçmişte yatırımcılarımızın yaşadığı olumsuzlukları unutmak istiyoruz. Yeni dönemde, yeni işbirliği ve yatırım alanlarına odaklanmak istiyoruz” diye konuştu.

Turizm ve Müteahhitlikte İşbirliği

İki ülke arasında turizmde de önemli işbirliği fırsatları olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, bu sektörde büyük tecrübeleri bulunduğunu ve turizmdeki fırsatların Türk yatırımcılara anlatılması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu bir diğer önemli işbirliği konusunun da müteahhitlik sektörü olduğunu belirterek, “Müteahhitlerimiz bugün bir dünya markası haline geldiler. Bu kapsamda da Özbekistan’ın önemli projelerinde daha fazla yer almak istiyoruz” dedi.

Kuçkarov, Türk İşadamlarını Yap-İşlet-Devret Projelere Çağırdı

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov da konuşmasında özellikle turizm, inşaat, müteahhitlik, inşaat malzemeleri, kimya, makine, tarım ve tekstil alanlarında işbirliğine hazır olduklarını açıkladı. Camşid Kuçkarov, Türk işadamlarından yap-işlet-devret projelere katılmalarını istedi. Türkiye’nin bu alanda büyük tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Konuk Başbakan Yardımcısı, “Bu alandaki tüm önerilerinize açığız” dedi.

Özbekistan’da birçok finansman aracının kullanıma hazır olduğunu dile getiren Kuçkarov, Türk Eximbank’ın yanı sıra Çin, Avrupa ülkeleri ve Rus bankalarının da finansman sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.  Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov, Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmak için çalışmalarını hızlandırdıklarını da sözlerine ekledi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor