KOSGEB İle BTK Yerli Üretim İçin İş Birliğine Gidiyor!

KOSGEB ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) arasında, elektronik haberleşme sektörü özelinde yerli ve milli üretim ekosisteminin geliştirilmesi alanında yapılacak olan iş birliğinin ilk adımı atıldı. Detaylar haberimizde..

KOSGEB ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) arasında, elektronik haberleşme sektörü özelinde yerli ve milli üretim ekosisteminin geliştirilmesi alanında yapılacak olan iş birliğinin ilk adımı atıldı.

KOSGEB’in yeni destek programları, KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programı hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile görüş alışverişi yapılması amacıyla bir toplantı düzenlendi.

Yapılan toplantıda, elektronik haberleşme sektörü özelinde yerli ve milli üretim ekosisteminin geliştirilmesi amacı ile, haberleşme sektörünün ihtiyacı olan her türlü yazılım ve donanım ihtiyacının ülkemizde üretilmesinin yolunu açacak olan iki kurum arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, yerli ve milli üretimin desteklenmesi amacıyla kurgulanan “Stratejik Ürün Destek Programı” hakkında bilgi verdi.

Uzkurt, milli birlik ve beraberlik ruhunun geliştirilerek, bireysel değil, birlikte iş yapabilme yeteneğinin kazanılması için Büyük İşletmeler ile KOBİ’lerin ortak proje hazırlamalarına yönelik destekler verileceğini ifade etti.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise, elektronik haberleşme sektörüne yönelik ihalelerde “yüzde 45 oranındaki yerli malı belgeli ürünlerin tercih edilmesi ve bunların da en az yüzde 10’unun KOBİ’lerden temin edilmesi” şartını getirdiklerini belirtti.  BTK Başkanı Sayan, toplantının sonunda tüm üreticilerle operatörleri  bir araya getirecek yeni bir ekosistem oluşturulmasının gerekliliğine dikkat çekti.

KOSGEB kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 4.228 kişi okudu.
Kategori: Bilişim / Teknoloji, KAMU
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor