Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Suriyeli Mülteciler Türkiye Ekonomisine Katkı Sağlayacak!

Suriyeli mültecilerin Türkiye ekonomisine katkı sağlamaları amacıyla hayata geçirilen İMECE Programı’nın hızlandırılmış dönemi başlıyor. 14 ilde gerçekleştirilecek yerel eğitimler bütün sektörlerden girişimci ve işletmelere açık olacak. 

Habitat Derneği ile Birleşmiş Milletler’in ortaklaşa gerçekleştirdiği İMECE Programı, bugüne kadar Suriyelilere yönelik yapılan en kapsamlı girişimcilik projesi olma özelliği taşıyor. Program kapsamındaki 14 ilde yüksek potansiyelli mülteci girişimcilerin iş kurma süreçlerini destekleyecek yerel girişimcilik eğitimleri ve kampları, gıda atölyeleri ile teknoloji okulları yapılacak. Yılsonuna kadar yapılacak bütün etkinlikler ile toplamda beş bine yakın Suriyeli mülteciye ulaşılması ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak potansiyelli iş fikirlerinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Öte yandan teknoloji sektöründe uzmanlar ve gıda sektöründe yenilikçi girişimlerin desteklenmesi de planlanıyor. Yoğunlaştırılmış eğitim ve etkinliklerin sonucunda potansiyelleri yüksek, kalifiye Suriyeli mültecilerin 2017 yılının sonunda kendi işlerini kurması hedefleniyor.

Suriyelilerin Sosyal Uyumlandırma Süreci Desteklenecek

Geride bırakılan sürecin hedef kitleyi tanıma ve analiz etme dönemi olduğunu belirten Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “2017’nin sonuna kadar yeni işletmelerin kurulmasını destekleyecek hızlandırılmış eğitimler yapmayı planlıyoruz. Bu dönemde Türk ve Suriyelilerin özellikle teknoloji sektöründe farklı uzmanlıklar elde etmesi ve gıda sektöründe yenilikçi ürünler geliştirmesine önem vereceğiz. Aralık ayında bütün süreçlerimiz tamamlandığında, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını düşündüğümüz 80 iş fikrini hayata geçirmek konusunda destek olacağız” açıklamasında bulundu. 

İMECE Programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.imecevakti.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız