Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türk Mermer Sektörü Üretiyor Ama Pazarlayamıyor!

İtalya'nın Verona şehrinde 52'nci kez düzenlenen Marmomacc Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Mermer Maden Vakfı (TMMV) Başkanı Ersoy Erol, Fuar katılımcısı Türk firmalarının dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçılarla çok verimli iş görüşmeleri yaptıklarını ama bunun yeterli olmadığını söyledi.

Türk Mermer Maden Vakfı Başkanı Ersoy Erol, “Vakıf olarak öncelikli olarak ihracatımızı artırmanın yollarına odaklanmış durumdayız. Mermer ve doğal taşın tanıtılmasından, sektörün uluslararası rekabet gücünü arttırmaya; firmaların bu yöndeki çalışmalarına destek vermek birinci vazifemiz. Verona Fuarında da bir kez daha gördük ki ‘Bizim üretim ya da kalite de sıkıntımız yok. Bizim sorunumuz Pazarlama’da.’ Kısaca "Bizde üretim değil pazarlama sorunu var. Bugün’ İtalyan mermeri kalitelidir’ imajı tüm dünyada hakimken aslında İtalyanların yıllarca bizden aldıkları blok mermerleri işleyip dünyaya pazarladığı gerçeğini biliyoruz. Sektörümüzün en önemli ihtiyacı ‘Türk Mermeri’ imajının olumlu yönde geliştirilmesidir. Hem yurt içi hem yurt dışında Türk mermerinin nedenli kaliteli olduğunu vurgulamak zorundayız. Türk mermer ve maden sektörü genel anlamda büyük bir sıçrama yaptı. Ama güven noktasında uluslararası alıcıların hala soru işaretleri var” dedi.

Başarı Hikayelerimiz Var Ama Yetersiz

Sektörün hak ettiği yere gelebilmesi için elinden gelen her şeyi yaptığına ve bu konuda iddialı olduğuna dikkat çeken Ersoy Erol, "Uluslararası rekabete firmalarımızın önünü açacak eylem planları hazırlamalıyız. Sektörümüzün Uzun vadeli hedefleri için yol haritası olmalı. Sektörün yolunda emin adımlarla ilerleyebilmesi için bir an önce herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Türkiye dünya mermer ihracatında 3’üncü sırada. Türkiye 2001’de 7’inci sıradaydı. Sektörümüzde birçok bir başarı hikayesi var. Türk mermeri farklı renk skalası ile dünyanın birçok yerinde kullanılmakta. Beyaz Saray’da, Alman, Fransa parlamentosu da Türk mermeri kullanılıyor. Disneyland’da 18 bin metrekare Türk mermeri kullanıldı. Dünyanın her köşesinde birçok başarılı projeye imza atıyor ve kendi başarı hikayelerimizi yazıyoruz. Ama yeterli değil. Uluslararası rekabette gidilecek çok yolumuz var” diye konuştu.

Kişisel Pazarlama Yerine Ürünlerimizi Pazarlamaya Odaklanmalıyız

Ersoy Erol, “Aslında Türkiye’de birçok sektörde genel olarak sorunlar bitmiyor. Dünya endüstri 4.0’a geçti. Biz daha endüstri 3’ü bilmiyoruz.  Pratikte Türkiye’nin rezervleri dünyanın yüzde 40’ını kapsıyor. Olaya teknik açıdan bakmak istersen dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu hatta yer alan Türkiye 5,1 milyar metreküp rezerve sahip. Ama biz hala ‘bireysel olarak nasıl ön plana çıkarım’ derdindeyiz. Kişisel pazarlamada, rakiplerimizi kötülemede çok iyiyiz. Bunlara vakit ayıracağımıza ürünlerimizi pazarlamaya yönelseydik inanın bugün Türk Mermer ve Maden sektörü olarak dünyada hak ettiğimiz yerde olurduk. Her fırsatta söylüyorum birlik olmadan dirlik olmaz” ifadelerini kullandı.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.375 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Sivil Toplum Örgütleri, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız