Bilinçli Üretim İle Fındıkta Verim İkiye Katlandı!

Gübretaş, fındık tarımında kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Sakarya’da yaptığı örnek uygulamanın sonuçlarını, düzenlediği Bahçe Günü etkinliğinde paylaştı. Detaylar haberimizde..

Gübretaş, fındık tarımında kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Sakarya’da yaptığı örnek uygulamanın sonuçlarını, düzenlediği Bahçe Günü etkinliğinde paylaştı. Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, uygulanan bilinçli tarım ve doğru gübreleme programıyla bu sene bölgede “yok yılı” olmasına rağmen dekar başına 300 kg hasatla Sakarya ortalamasına göre 2 kat ve Türkiye fındık üretim ortalamasına göre 3 kattan fazla verim artışı elde edildiğini söyledi.

Son yıllarda yaptığı ar-ge çalışmaları sonucu geliştirdiği “bitkiye ve bölgeye özel” gübre çeşitleriyle ülke tarımının geleceği için katma değer üretmeye devam eden Gübretaş, Türkiye’nin farklı illerinde yaptığı deneme ekimleriyle de bilinçli tarım konusundaki çalışmalarını yaygınlaştırıyor.

Gübretaş’ın “Bilinçli üretici kazanır” sloganıyla düzenlediği iyi tarım uygulamaları kapsamında, fındık tarımındaki kalite ve verimliliği artırmaya yönelik örnek uygulamalar, bu yıl Ordu ve Sakarya’da yapıldı. İki ildeki örnek çalışmada toprak analizi sonuçları, arazi yapıları ve iklim şartları gibi tarımsal üretimi etkileyen faktörler dikkate alarak geliştirilen bitki besleme ve koruma programları uygulandı. Bu uygulamaların sonucunda her iki arazide de hem verim hem de kalite açısından bölge ve Türkiye ortalamasına göre oldukça yüksek verimler elde edildi.

Gübretaş uzman ziraat mühendislerinin oluşturduğu gübreleme programıyla Sakarya’nın Kocaali ilçesinde 4 dekarlık bir alanda yapılan deneme ekiminin sonuçları ise düzenlenen Bahçe Günü etkinliğinde paylaşıldı.

Oçak ayından bu yana örnek uygulama yapılan Sakarya-Kocaali’deki fındık bahçe sahibinin normalde “yok yılı” olması nedeniyle 100-150 kg/da civarında ürün beklediği bahçeden, Gübretaş’ın Tekirdağ Bölge Müdürlüğü’ne bağlı saha ekiplerinin yaptığı toprak analizi ve gübreleme programı sayesinde 300 kg hasatla bölge ortalamasına göre 2 kat ve Türkiye ortalamasına göre 3 kat üzerinde verim elde edildi.

Sakarya’nın Kocaeli ilçesinin Bayırbaşı mevkisinde gerçekleştirilen etkinliğe Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Kocaali Kaymakamı Alper Balçı, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir, Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği Müdürü Mücahit Asalıoğlu, Kocaali İlçe Tarım Müdürü Bekir Aydın, GÜBRETAŞ Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek ile bölgedeki kooperatifler, bayiler, ziraat mühendisleri ve fındık üreticilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi katıldı.

Yumaklı: “Optimum Gübre Kullanımıyla Verim ve Kazanç Arttı”

Etkinlikte konuşan Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin yılda ortalama 600 bin ton üretimle dünyadaki toplam fındık üretiminin %75’ini tek başına karşılayarak bu alanda dünya lideri olduğuna dikkat çekti. En önemli tarımsal ihracat ürünümüz olmasına rağmen fındıkta bazı verim ve kalite sorunları da yaşandığını belirten Yumaklı, “Türkiye’de dekar başına ortalama 84 kg olan fındık verimi, Sakarya bölgesinde yıldan yıla dekar başına ortalama 120 ila 150 kg arasında değişmektedir. Bahçe sahibinin normalde bu sene “yok yılı” olması nedeniyle düşük verim beklediği bu araziden dekar başına 300 kg üzerinde verimle var yılı gibi Sakarya ortalamasının iki katı verim elde edildi. Bu oran, Türkiye verim ortalamasının 3 katından fazla demektir” dedi.

Bu örnek uygulama sırasında optimum gübre kullanımına da dikkat edildiğini belirten İbrahim Yumaklı, “Üreticinin yaşlı ve oldukça sık fındık ocaklarına ve geçmiş yıllarda kullandığı gübre miktarından %20 daha az gübre kullanımına rağmen iki katı verim edilmesi, doğru gübre kullanımının sağlayacağı sonuçları göstermesi açısından da önemlidir” diye konuştu.

Genel Müdür Yumaklı, “Yaklaşık aynı emek ve hatta daha az girdi maliyetiyle daha kaliteli ve verimli fındık üretiminin elde edilmesi sayesinde, üreticilerimizin kazançları da yükselmiş oluyor. Fındık gibi milli ekonomi açısından stratejik bir üründe böyle güzel sonuçların elde edilmesi, ülke tarımı açısından mutluluk ve umut verici” dedi.

Yumaklı: “Verimliliğn Yolu, Bilinçli Tarımdan Geçiyor”

Bu örnek çalışmalardaki yüksek verim ve kalitenin, Gübretaş uzman ziraat mühendisleri danışmanlığındaki bilinçli tarım ve kullanılan özel fındık gübresi sonucunda elde edildiğini belirten Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, şirket olarak özellikle son 10 yılda geliştirdikleri bitkiye ve bölgeye özel gübreler ile tarıma önemli katma değerler sağladıklarını söyledi.

Gübretaş'ın tarımsal üreticileri her zaman bilinçli tarımsal üretim yapmaya teşvik ettiğini hatırlatan Yumaklı, “Bu amaçla her yıl Türkiye genelinde 2 bine yakın noktada 100 binden fazla üretici ve ziraat mühendisini iyi tarım uygulamalarına yönelik eğitimlerde buluşturuyoruz. Türkiye Toprak Verimliliği Haritası projesinde elde ettiğimiz birikimi, bu tür ürüne özel gübrelerin geliştirmesinde kullanıyoruz. Türkiye genelinde farklı ürünler için yaptığımız bu gibi deneme tarla ve bahçeleri ile de çiftçilerimizle birlikte örnek uygulamalar ortaya koyarken, diğer yandan farklı iletişim kanallarıyla tüm üreticilere ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Tarımda verim ve kaliteyi artırmak için çiftçilere mutlaka toprak analizi yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Genel Müdür Yumaklı, tarımda ‘periyodisite’ denilen dönemsel verimliliği, “sürdürülebilir/ sürekli verimliliğe” dönüştürerek, her yılı “var yılı” haline getirmenin püf noktasının bilinçli tarım olduğunu vurgulayarak etkinliğe katılan üreticilere bu konuda önerilerde bulundu.

Üretici Sonuçlardan Çok Memnun

Denemenin yapıldığı bahçenin sahibi Haşim Macuncu da görüş ve gözlemlerini paylaştı. Yaklaşık 80 yaş ortalamasıyla 325 fındık ocağının bulunduğu bahçede, önce toprak analizi yapıldığını ve buna göre kendilerine bir program sunulduğunu belirten Haşim Macuncu, “Mart ayından itibaren o programa uygun şekilde gübreleme ve ilaçlamaları yaptık. Gübretaş’taki ziraat mühendislerinin yakın ilgisiyle fındık ocaklarındaki güzel değişimi de kendi gözlerimizle gördük. Ağaçlar daha canlı ve dirençli hale gelirken, denemeye almadığımız bölüme kıyasla yeni sürgün sayısının ve çotanakların arttığını gördük” dedi.

Üretici Haşim Macuncu, tahminin oldukça üzerinde bir sonuç elde ettiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Tüm çiftçi arkadaşlara da bilinçli tarım yöntemlerini kullanmalarını ve yeniliğe açık olmalarını tavsiye ediyorum. Böyle başarılı fındık verimine katkılarından dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Uzman Ekipten Üreticiye Sürekli Teknik Destek

Etkinlikte, denemenin planlanması ve takibinde görev yapan Gübretaş ziraat mühendisleri Tamer Canıgeniş ve Hakan Ermeç, model bahçede yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Araziden alınan toprak numuneleri Gübretaş Yarımca Laboratuvarı’nda analiz edildikten sonra bir gübreleme program oluşturup bunu üretici ile paylaşan ziraat mühendisleri, uygulamaların her aşamasında bahçe sahibinin yanında olarak teknik desteği sürdürdü.

Üreticinin daha önceki yıllarda ocak başına 750 gram kullandığı klasik taban gübresi yerine fındığa özel taban gübresi Süper Çotanak'tan 500 gramın yeterli olacağına karar veren uzman ziraat mühendisleri, yine analiz sonucunu dikkate alınarak tabandan tek tip besleme yerine bitkinin ihtiyacı olan magnezyum-sülfat takviyesi de yaptırdılar. Üreticinin geçmiş yıllarda her fındık ocağı için 800 gram kullandığı üst gübrenin miktarını 600 grama düşürüp, taban ve üstten beslemeyi yapraktan uygulamalarla desteklediler.

Bahçede gübrelemenin yanı sıra bitki koruma uygulamasını da programlayan Gübretaş’ın uzman destek ekibi, bu sayede son yıllardaki ani iklimsel değişikliklere bağlı olarak fındıkta yaygınlaşıp verim kayıplarına neden olan külleme ve mildiyö gibi hastalıkların da önlenmesini sağladı.

Uzman ziraat mühendislerinin önerdiği bu bitki besleme (gübreleme) ve bitki koruma (ilaçlama) programı, fındık bahçesindeki verimi artırdı. Dane sayısı arttı, ikili-üçlü çotanak yerine dörtlü-altılı çotanaklar oluştu. Dolu ürün sayısı artarken, boş ürün sayısının çok azaldığı gözlemlendi. Ocaktan dökülen ürün sayısı azaldı. İyi bakım sayesinde bahçedeki kalite de artarak ince kabuklu, iri ve içleri dolu fındıklar oluştu.

Fındık üreticilerine mutlaka toprak analizi yaptırmalarını öneren uzman Gübretaş ziraat mühendisleri, yapılan analiz sonucunda verilen gübreleme tavsiyelerine uyulması ve gübre tedariklerinin ona göre yapılması gerektiğini belirttiler. Doğru zamanda, doğru miktarda, doğru uygulama yöntemiyle bitki beslemesini gerçekleştirerek hastalık ve zararlılara karşı uygun ilaçları doğru zaman ve dozda uygulandığında yüksek kalite ve verimin sağlanabileceğini belirttiler.

Programın sonunda bitkiye özel gübrenin kullanıldığı fındık bahçesinde saha incelemesi sırasında ziraat mühendisleri tarafından çiftçilerin ve misafirlerin soruları yanıtlandı.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor