Türkiye’den Yükselen Bir Yıldız: Melis Kahya!

Melis Kahya, Financial News tarafından gerçekleştirilen, finansman sektörünün oscarları olarak bilinen ödüllerden “Avrupa-Orta Doğu-Afrika (EMEA) Bölgesinde Özel Sermaye Sektöründe 2017’nin Yükselen 25 Yıldızı’’ arasında seçilerek bu sektörde ödüllendirilen ilk Türk genç kadını oldu. Detaylar

20 milyar dolar büyüklüğünde bir fonu yöneten, New York merkezli General Atlantic şirketinin Londra ofisinde “Vice President” olarak görev yapan Melis Kahya, Financial News tarafından gerçekleştirilen, finansman sektörünün oscarları olarak bilinen ödüllerden “Avrupa-Orta Doğu-Afrika (EMEA) Bölgesinde Özel Sermaye Sektöründe 2017’nin Yükselen 25 Yıldızı’’ arasında seçilerek bu sektörde ödüllendirilen ilk Türk genç kadını oldu.

Türkiye’deki öğrenimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra, Yale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Ekonomi Fakültelerinden şeref listesinde yer alarak, çift ana dal diploması ile mezun olan Melis Kahya, döneminin akredite Elektrik Mühendisi tek kadın mezunu oldu.

IBM, PwC, HSBC ve JPMorgan (JPM) şirketlerinde staj yapan Melis Kahya, tam zamanlı iş yaşamına JPM New York merkezinde yatırım bankacısı olarak adım attı. İlk yılında, tüm dünyada JPM şirketlerindeki ‘en başarılı analist’, ikinci yılında ise “JPM Global Analist Eğitim Programı”na eğitmen olarak seçildi.

Stanford Üniversitesi’nde aldığı MBA eğitimi sırasında; kadınların sağlık, eğitim ve yetkilendirilme sorunlarına odaklı uluslararası kuruluşlara imkan ve bağışlar sağlamak amacı ile 11 kız öğrencinin oluşturduğu, halen faal olan, “11Empowered” adlı filantropi networkunu kurdu. Stanford’dan şeref listesinde mezun olan Melis Kahya, Türkiye’de Migros’a yatırım yapmış BC Partners’ın Londra ofisinde çalıştı.

Şubat 2016’da General Atlantic Şirketi’nin New York merkezine katılan ve daha sonra şirketin; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki perakende ve tüketici operasyonlarını oluşturmak ve yürütmek üzere New York’tan Londra’ya taşınan Melis Kahya, General Atlantic’in sponsorluğunda Harvard’da düzenlenen “Yatırımda Kadınlar” zirvesinde General Atlantic’in yüzü oldu.

Şu anda General Atlantic’in yönetim kurulunda yer alan ve İskandinav sağlıklı meyve suyu barı zinciri olan Joe & Juice’un yatırımlarını yöneten 34 yaşındaki Melis Kahya, Mart ayında ‘‘Amerika’da 40 Yaş Altı En Etkin 40 Türk Genci’’ listesine de adını yazdırdı.

Kadınların ve kız çocuklarının eğitimi ve güçlendirilmesi üzerine çalışan organizasyonlara destek vererek kadınların toplumda her zaman söz sahibi olmasına katkıda bulunan Melis Kahya, daha pek çok yeni başarıya imza atmak için özveri ve kararlılıkla çalışmaya devam ediyor.

Girişim Haber ailesi olarak Melis Kahya hanımefendiyi tebrik ediyor, başarılarının devamını gönülden diliyoruz.

Özel Sermayenin Yükselen Yıldız 25 İsmi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.fnlondon.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor