Türkiye, Bölgesel Bilim Olimpiyatlarından Madalyalarla Dönüyor!

BİDEB bünyesinde yürütülen Uluslararası Bilim Olimpiyatları programı kapsamında milli takımlarımızda yetiştirilen genç bilim insanları ülkemizi uluslararası sahada temsil etmeye ve büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Detaylar Haberimizde

Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) bünyesinde yürütülen Uluslararası Bilim Olimpiyatları programı kapsamında milli takımlarımızda yetiştirilen genç bilim insanları ülkemizi uluslararası sahada temsil etmeye devam ediyor. 2017 yılında da Bölgesel Bilim Olimpiyatları'na katılımlar devam ederken sonuçlanan olimpiyatlarda büyük başarılar elde edildi.

Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı

6-12 Nisan 2017 tarihlerinde İsviçre’nin Zürih şehrinde yapılan Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda Ankara Fen Lisesi öğrencisi Burcu Yıldız gümüş madalya, İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Aybeniz Yağmur Temirtaş bronz madalya, İzmir Fen Lisesi’nden İrem Yaşar ve İstanbul Özel Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lisesi’nden Ülkü Nurdan Yılmaz mansiyon ödülü kazandı.

Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-30 Nisan 2017 tarihleri arasında 51.’si düzenlenen Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatı’na İzmir Fen Lisesi’nden Ceylan  Ceylan ve Cennet Kocu, İstanbul Özel Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lisesi’nden Ayşe Hümeyra Yeşilyurt ve İstanbul Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi’nden Şevval Yılmaz katıldı. Olimpiyat sonucunda Ceylan Ceylan gümüş madalya almaya hak kazandı.

18. Asya Fizik Olimpiyatı

1-9 Mayıs 2017 tarihlerinde Rusya-Yakutistan’da gerçekleşen 18. Asya Fizik Olimpiyatı’na, İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Muhammed Yusuf Efe, Artun Bayer ve Arda Aydın, Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nden Arda Bayer, Ankara Fen Lisesi’nden İsmail Arda Vurankaya ve Hüseyin Karaca, İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden Ahmet Kemal Demir ve İzmir Fen Lisesi’nden Egemen Gülserliler'in yer aldığı milli takımımız katıldı. Olimpiyatta Muhammed Yusuf Efe gümüş madalya, Arda Aydın, Arda Bayer ve Artun Bayer ise mansiyon ödülü aldı.

34. Balkan Matematik Olimpiyatı

34. Balkan Matematik Olimpiyatı, 2-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Makedonya’nın Ohrid şehrinde düzenlendi. İstanbul Lisesi’nden Nurullah Giray Kuru ve İlker Can Çiçek, Ankara Fen Lisesi’nden Kayra Uygun, İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Aybeniz Yağmur Temirtaş,  Kocaeli Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Ömer Faruk Durugöl ve Ankara ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nden Ilgaz Er’in yer aldığı 6 kişilik takımdan Nurullah Giray Kuru, İlker Can Çiçek ile Kayra Uygun gümüş madalya ve Aybeniz Yağmur Temirtaş ise mansiyon ödülü ile yurda döndü.

Avrupa Fizik Olimpiyatı

20-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Estonya’nın Tallinn şehrinde bu yıl ilk defa düzenlenen Avrupa Fizik Olimpiyatı’nda 22 ülkenin takımları yarıştı. İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Muhammed Yusuf EFE ve Cem Arda TEPE, İstanbul Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nden Arda BAYER, Ankara Fen Lisesi’nden İsmail Arda VURANKAYA ve Hüseyin KARACA yer aldığı 5 kişilik takımda Muhammed Yusuf EFE altın, Arda BAYER ve Cem Arda TEPE bronz madalya kazandı. Ayrıca teorik sınav bazında Avrupa Fizik Olimpiyatı birinciliğini de takımımız öğrencisi Muhammed Yusuf EFE elde etti.

Girişim Haber olarak Milli takımlarda olimpiyatlara katılarak Ülkemizi temsil eden geleceğin bilim insanı adaylarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor