Kadınların Aktif Olmadığı Bir Ülke, Tek Kanatlı Bir Kuş Gibidir!

Aziz Sancar Vakfı tarafından düzenlenen GIS Projesi 2017 Uluslararası STEM panelinde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Kadınların eğitimde, iş hayatında ve diğer bütün alanlarda aktif olmadığı bir ülke, tek kanatlı bir kuş gibidir, tek motorlu bir uçak gibidir." dedi. Detaylar haberimizde.

Aziz Sancar Vakfı tarafından düzenlenen GIS Projesi 2017 Uluslararası STEM panelinde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Kadınların eğitimde, iş hayatında ve diğer bütün alanlarda aktif olmadığı bir ülke, tek kanatlı bir kuş gibidir, tek motorlu bir uçak gibidir." dedi.

Panelde, Afrikalıların "Bir erkek çocuğunu eğitirseniz bir bireyi eğitmiş olursunuz, bir kız çocuğunu eğitirseniz ailenin tamamını, hatta ülkenin tamamını eğitmiş olursunuz." atasözünü aktaran Şimşek, kızların bilim alanında eğitim almasının ülkenin geleceği için olmazsa olmaz bir girişim olduğunu dile getirdi.

Şimşek, Türkiye'de nüfusun yüzde 49,8'ini kadınların oluşturduğunu anımsatarak, tek motorla uzun süre uçuş yapan bir uçağın düşünülemez olduğunu ifade etti.

"Kadınların eğitimde, iş hayatında ve diğer bütün alanlarda aktif olmadığı bir ülke, tek kanatlı bir kuş gibidir, tek motorlu bir uçak gibidir." diyen Şimşek, kadınların eğitimde yer almasını çok önemsediklerini vurguladı.

Şimşek, bunun aynı zamanda dinin de bir vecibesi olduğuna dikkati çekerek, "İlk emir 'oku' ve bu emir bütün insanlık için söz konusu. Peygamber Efendimiz de 'Eğitim herkese farzdır' diyor." diye konuştu.

"Türkiye'de Eğitimli Kadınlar Arasında İş Gücüne Katılım Yüzde 70'in Üzerinde"

Mehmet Şimşek, yapılan çalışmalara göre kadın istihdamının 10 puan artması halinde milli gelirin 3 puan arttığını söyledi.

Bir kız okuyup iş sahibi olursa, elde ettiği gelirin yüzde 90'ını ailesine harcadığı bilgisini veren Şimşek, erkek çocuklarda bu oranın yüzde 30 civarında olduğunu kaydetti.

Şimşek, okullaşmaya verdikleri önem sayesinde bugün kızlarda okullaşma oranının yüzde 95'lere kadar çıktığını dile getirdi.

İş gücüne katılım oranının da arttığına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'de eğitimli kadınlar arasında iş gücüne katılım oranının yüzde 70'in üzerinde olduğunu, bu anlamda Türkiye'nin Avrupa'dan, gelişmiş ülkelerden pek bir farkı olmadığını ifade etti.

Anadolu Ajansı Muhabiri Sümeyye Dalkılınç'ın kaleme aldığı haberi kadın ookurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor