Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışmasında Mucitler Ödüllendirildi!

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve bilim dünyasının lise düzeyindeki genç yeteneklerini araştırma projeleri geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. Detaylar haberimizde..

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve bilim dünyasının lise düzeyindeki genç yeteneklerini araştırma projeleri geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu.

MEF Eğitim Kurumları tarafından, 1992 yılından bu yana, lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödül töreni 26 Mayıs 2017 Cuma günü MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın onur konuğu olarak katılımı ile gerçekleştirildi. 

Tüm Dünya’dan başvuruda bulunan toplam 508 proje arasında yapılan ön eleme sonucunda Türkiye dahil 13 ülkenin 79 proje ile finale kaldığı yarışmada kısa bir konuşma yapan MEF Eğitim Kurumları Genel Müdürü Azmi Özkardeş, yarışmanın adının önümüzdeki yıldan itibaren “Dr. İbrahim Arıkan Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması” olarak değiştirileceğini; eğitim sektörünün duayeni, MEF Eğitim Kurumları’nın kurucusu Dr. İbrahim Arıkan adının bu sayede nesilden nesile bilimle ve eğitimle özdeşleşmesini istediklerini belirtti. 

İstanbul’un yeni nesil kültür-sanat ve yaşam merkezi olan UNIQ İstanbul’da 23 Mayıs 2017 tarihinden itibaren üç gün boyunca sergilenerek kamuoyuna ve jüriye sunulan projelerde bu yıl en fazla, lise öğrencilerinin engelli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gösterdikleri hassasiyet ile basit teknikler kullanarak kurdukları ölçüm düzenekleri, yoğun yazılım ve donanım kullanımları ile geliştirdikleri mini ve mikro sistemler ve mikro işlemcileri her alanda uygulamış oldukları dikkat çekti. Yapılan ön değerlendirme sonucunda 142 öğrencinin hazırladığı 79 projenin sergilenmeye değer görüldüğü yarışmada jüri üyelerinin ortak görüşü, geliştirilmeye devam edilirse pratiğe dökülüp hayata geçirilecek bir çok proje olduğu yönündeydi.

MEF Eğitim Kurumları’nda okuyan öğrenciler dışında tüm gençlerin katılımına açık olarak gerçekleştirilen yarışmanın 26’ncısına katılan öğrencilerin doğal hibrit güç bankasından protez organ yaratımına, görme engellilerin kullanımına yönelik geliştirilen projelerden, farklı kanser türleri için ortaya konulan tedavi yöntemlerine kadar geliştirmiş oldukları projeler ön plana çıktı. Ayrıca yarışmada, öğrencilerin seçtikleri araştırma konularına bilgi birikimleri ile son derece hakim oldukları ve kendi ihtiyaçlarına göre sistem kurabildikleri gözlemlendi.

Başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, Karadağ, Katar, KKTC, Makedonya, Malezya, Polonya ve Slovenya’nın da katıldığı yarışmada yurt dışından gelen öğrenciler de uluslararası arenada ülkelerini temsil etmenin heyecanını ve onurunu yaşadılar. 

Yarışma Kategorileri ve Dereceye Giren Projeler

Kategori Ulusal Uluslararası
Fizik
 1. Yüksek Duyarlılıkta Ölçüm Yapabilen Sıvı Temelli Optik Eğim Sensörü Tasarımı (Özel Çakabey Okulları / İzmir)
 2.  Fonksiyonel Akıllı Bacak (Başkent Üniversitesi Özel Adana Başkent Anadolu Lisesi / Adana)
 3. Görme Engelli Bireyler İçin Toplu Taşıma Yardımı Yapan Cihaz ve Uygulamanın Geliştirilip Prototiplenmesi (Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi / İstanbul)
 1. Kamnik Sularının Keşfedilmemiş Gücü (Gimnazija in Srednja Sola Rudolfa Maistra Kamnik / Slovenya)
 2. Dilivyum Dolgu Maddesi ve Bazaltın Güçlendirici Etkisi ile Polyester Plastik  (Telavi European School / Gürcistan)
 3. Çoklu Su Enerji Konteynırı (Sekolah Menengah Sains Hulu Terengganu / Malezya)
Kimya
 1.  Havadaki Nemden Bir Damla Hayat ( Okyanus Koleji / Ankara)
 2. İçme Suyunda Patojenlerin Hızlı Tayini İçin Nanoplazmonik Mikroakışkan Çip Platformu (Özel Çakabey Lisesi / İzmir)
 3. İyonik Jeller Kullanılarak Sulu Çözeltilerden İnorganik ve Organik Kirleticilerin Giderilmesi (Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi / Yozgat)
 1. Hayvan İdrarında Klenbuterolün Tespitinde Eliza Yönteminin Kullanılması (Zef Lush Marku / Makedonya)
 2.  Azaltılmış Suyun Antioksidan Etkisi (D-R Pance Karagjozov / Makedonya)
 3. Nano Gübre Sentezi ve Bunun Mısır Üzerindeki Etkisi (Asen Zlatarov Secondary School / Bulgaristan)
Biyoloji
 1. Hidrojen ile Zenginleştirilmiş Ayva Çekirdeği Müsilajı ile Tekstil Atık Sularının Renginin Giderilmesi (Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi / Gaziantep)
 2. Neuromotion (İstanbul Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi / İstanbul)
 3. Zeytin Özütünden Antimikrobiyal ve Antioksidan Özellikte Biyoplastik Filmler Üreterek Gıdaların Bozulma Sürelerini Artırmak (Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi / Erzurum)
 1. Tuzlu Topraklarda Bitki Yetiştirilmesinde Nano Parçacıkların Etkisi (Baku European Lyceum / Azerbaycan)
 2. Vitamin B17 – Kansere Karşı Savaşta Keşfedilmemiş ve Devrim Niteliğinde Tıbbi Bir Fenomen mi? Yoksa Sadece Tıbbi bir Saçmalık mı? (Batory High School in Warsaw / Polonya)
 3. Çeşitli Etanol, Kafein ve Tein Konsantrelerinin Probiyotik Bakteriyal Kültürlerin Büyümesi Üzerindeki Etkisi (Batory High School in Warsaw / Polonya)

Özel Ödüller

Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülleri

 • Fizik: Akıllı Otopark Sistemi (Özel Darüşşafaka Lisesi / İstanbul)
 • Kimya: Kanser Tedavisi İçin Yenilikçi Nanomalzeme Üretimi (İzmir Özel Ege Lisesi / İzmir)
 • Biyoloji: Doğal (Muz Kabuğu ve Çam Reçinesinden Oluşan) Malç Örtünün Bitki Büyümesine Etkisi (Denizli Lisesi / Denizli)

Sarıyer Belediyesi Özel Ödülleri        

 • Fizik: Lazer Diyot ile Yüzey Titreşim Frekansının Ölçülmesi (Özel Çakabey Okulları / İzmir)
 • Kimya: Luffa Cylindrica’nın Boyar Madde Temizleme Kapasitesi Üzerine PH Etkisinin İncelenmesi ve Adsorpsiyon Sonrasında Luffa Cylindrica’nın Tekrar Kullanılabilir Hale Getirilmesi (Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi / Sakarya)
 • Biyoloji: Hafif Asidik Elektrolize Suyun Taze Marul Üzerindeki Dezenfeksiyon Etkisi (Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi/ Kocaeli)

İnovasyon Özel Ödülü              

 • Hidrojen ile Zenginleştirilmiş Ayva Çekirdeği Müsilajı ile Tekstil Atık Sularının Renginin Giderilmesi (Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi / Gaziantep)

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor