Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Robotlar ile Yaşam Başlıyor, Peki Sizce Ne Kadar Hazırız?

Gelecek trendleri ve teknolojileri konusunda araştırmalar yapan düşünce kuruluşu GelecekHane, robotların hayatımızdaki rolünün konuşulduğu Dijital 2.0 konferansı ile “Robotlar ile yaşam başlıyor, radikal değişime ne kadar hazırız?” konusunu masaya yatırdı.

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Fulya’da gerçekleştirilen Dijital 2.0, GelecekHane’nin kurucu ve CEO’su Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla start aldı. Halil Aksu, “Robotların kendini tekrarlayan, zor ve rutin işleri yapması; çalışanların daha önemli ve emek isteyen işlere yoğunlaşmasını sağlayabiliyor, bu gelecek için büyük bir fırsat. Önemli olan teknolojileri nasıl akıllıca kullanacağımızı, ekonomik verimlilik sağlamak ve insan yaşam kalitesini artımak için nasıl haraket edeceğimizi düşünmek. Modernleşmenin gerisinde kalamayız. Robotların kullanım oranı dünyada giderek artıyor. Ülkemizin geleceği için bu yarışta olmamız şart’’ dedi.

Konferansta Etiya CIO’su Ali Durmuş, HPE Aruba Teknik Yöneticisi Oğuzhan Eren, Askaynak Ürün Müdürü Mehmet Öztürk, Arçelik Üretim Mühendisliği Yöneticisi Gökhan Engin, Fabb.cc CEO’su Efe Gözen, Nely CEO’su Faik Berk Güler, Robonik CEO’su Berk Yavru, Next Horizons CEO’su Davut Eren Şadoğlu, Mikro-P CEO’su Bürkan Törün, 3DMast ve Hepsirobot Tasarım ve Mekatronik Yöneticisi Ali Tan Şerbetci konuşma yaptı.

Dünyada ortalama 10 bin işçiye 70 üretim robotu düşerken, bu sayının Türkiye’de sadece 19 olduğuna dikkat çekilen Dijital 2.0 Konferansı’nda, robotların istihdam için bir tehdit oluşturmadığı, kalifiye insan gücünü arttırdığı, hatta Almanya’da Endüstri 4.0 sayesinde %6 istihdam artışı öngörüldüğü de vurgulandı.

Güney Kore, Singapur, Japonya, Almanya işçi başına düşen robot sayısı itibariyle önde gelen ülkeler arasında yer alıyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.121 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilişim / Yazılım / İnternet, Etkinlikler, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız