Robotlar ile Yaşam Başlıyor, Peki Sizce Ne Kadar Hazırız?

Gelecek trendleri ve teknolojileri konusunda araştırmalar yapan düşünce kuruluşu GelecekHane, robotların hayatımızdaki rolünün konuşulduğu Dijital 2.0 konferansı ile “Robotlar ile yaşam başlıyor, radikal değişime ne kadar hazırız?” konusunu masaya yatırdı. Detaylar haberimizde..

Gelecek trendleri ve teknolojileri konusunda araştırmalar yapan düşünce kuruluşu GelecekHane, robotların hayatımızdaki rolünün konuşulduğu Dijital 2.0 konferansı ile “Robotlar ile yaşam başlıyor, radikal değişime ne kadar hazırız?” konusunu masaya yatırdı.

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Fulya’da gerçekleştirilen Dijital 2.0, GelecekHane’nin kurucu ve CEO’su Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla start aldı. Halil Aksu, “Robotların kendini tekrarlayan, zor ve rutin işleri yapması; çalışanların daha önemli ve emek isteyen işlere yoğunlaşmasını sağlayabiliyor, bu gelecek için büyük bir fırsat. Önemli olan teknolojileri nasıl akıllıca kullanacağımızı, ekonomik verimlilik sağlamak ve insan yaşam kalitesini artımak için nasıl haraket edeceğimizi düşünmek. Modernleşmenin gerisinde kalamayız. Robotların kullanım oranı dünyada giderek artıyor. Ülkemizin geleceği için bu yarışta olmamız şart’’ dedi.

Konferansta Etiya CIO’su Ali Durmuş, HPE Aruba Teknik Yöneticisi Oğuzhan Eren, Askaynak Ürün Müdürü Mehmet Öztürk, Arçelik Üretim Mühendisliği Yöneticisi Gökhan Engin, Fabb.cc CEO’su Efe Gözen, Nely CEO’su Faik Berk Güler, Robonik CEO’su Berk Yavru, Next Horizons CEO’su Davut Eren Şadoğlu, Mikro-P CEO’su Bürkan Törün, 3DMast ve Hepsirobot Tasarım ve Mekatronik Yöneticisi Ali Tan Şerbetci konuşma yaptı.

Dünyada ortalama 10 bin işçiye 70 üretim robotu düşerken, bu sayının Türkiye’de sadece 19 olduğuna dikkat çekilen Dijital 2.0 Konferansı’nda, robotların istihdam için bir tehdit oluşturmadığı, kalifiye insan gücünü arttırdığı, hatta Almanya’da Endüstri 4.0 sayesinde %6 istihdam artışı öngörüldüğü de vurgulandı.

Güney Kore, Singapur, Japonya, Almanya işçi başına düşen robot sayısı itibariyle önde gelen ülkeler arasında yer alıyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor