Facebook'tan KOBİ’ler İçin İş Dünyasının Geleceği Raporu

Facebook, KOBİ’ler, Topluluk ve Eğitim konularına odaklanan Future of Business (İş Dünyasının Geleceği) raporunu yayınladı. Detaylar haberimizde..

Facebook, KOBİ’ler, Topluluk ve Eğitim konularına odaklanan Future of Business (İş Dünyasının Geleceği) raporunu yayınladı. Raporda, kurulan bağlantıların ne kadar önemli olduğu, mobil ekonomide KOBİ’lerin fikir alışverişi birbirleriyle iletişime geçtiği ele alınıyor.

Facebook’un OECD ve Dünya Bankası işbirliğiyle hazırladığı rapor için yapılan ankete bugüne kadar 40 ülkeden 200 bin KOBİ katıldı. Rapordaki ilgi çekici bulgular şöyle:

Bağlantılar Önem Taşıyor

  • Mobil ekonomide KOBİ’ler fikir alışverişi için birbirleriyle iletişime geçiyor.

KOBİ’ler ve Birlikte Öğrenme

  • Rapora göre KOBİ’lerin yüzde 42’si birbirlerinden bir şeyler öğrenmenin yeni mobil dünyada bilgiye ve eğitime ulaşmanın temel yollarından biri olduğunu belirtti. İlk sırada ise yüzde 64 ile online aramalar yer alıyor. Türkiye’deki KOBİ’lerin ise yüzde 48’i bilgi ve eğitime online aramalar üzerinden ulaşırken, medya yüzde 44 ile ikinci sırada yer alıyor.
  • Rapor, işletmelerin birbirleriyle iletişim kurup, fikir alışverişi yaptıklarında daha özgüvenli olduklarını gösterdi.

İstihdam, Özgüven ve Uluslararası Ticarete Yönelik Global Veriler

  • KOBİ’lerin yüzde 41’i önümüzdeki 6 ay içerisinde ek istihdam yaratmak istiyor.
  • KOBİ’lerin yüzde 61’i kendi işletmelerinin geleceği konusunda özgüven sahibi.
  • Uluslararası ticaret yapan KOBİ’lerin yüzde 47’sinin önümüzdeki 6 ay içerisinde ek istihdam oluşturması muhtemel görünüyor.

Bunlara ek olarak, Türkiye’deki KOBİ’lerin daha iyi bilgi ve eğitime ulaşmak istedikleri alanlar arasında yüzde 46 ile reklamcılık, yüzde 44 ile pazarlama ve yüzde 42 ile işletmelerini büyütmeye yönelik bilgiler yer alıyor.

Future of Business (İş Dünyasının Geleceği) raporunun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Haberimizi KOBİ'lerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.247 kişi okudu.
Kategori: KOBİ
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor