BIC Angels'dan BlindID'ye 1 Milyon 250 Bin TL Yatırım!

2016 yılında gerçekleştirdiği 10 yatırımın ardından 2017’ye de hızlı başlayan BIC Angels yeni bir sohbet deneyimi sunan yerli uygulama BlindID’ye 1 milyon 250 bin TL değerleme üzerinden yatırım yaptı. Detaylar haberimizde..

2016 yılında gerçekleştirdiği 10 yatırımın ardından 2017’ye de hızlı başlayan BIC Angels yeni bir sohbet deneyimi sunan yerli uygulama BlindID’ye 1 milyon 250 bin TL değerleme üzerinden yatırım yaptı. Sıradan çoğunluğun sosyal medyası olarak kendini konumlandıran BlindID şimdiden 35 bin kullanıcıya ulaşmış durumda.

Adil Zehir ve Çağatay Kurdoğlu tarafından Şubat 2016’dan bu yana çalışmaları sürdürülen BlindID, her seferinde rastgele başka bir kullanıcı ile 45 saniyelik sesli görüşme imkânı sağlayan bir sosyal medya, sohbet uygulaması. 26 Aralık 2016’da ilk versiyonunu Google Play’de yayınlayan BlindID uygulaması, 05 Ocak 2017’de de Apple Store’da yayınlandı.

Yeni Bir Sohbet Deneyimi Sunan Yerli Uygulama

Kullanıcıların BlindID’ye giriş yaptıktan sonra bir sohbet başlatmak için yapmaları gereken tek şey ekranın ortasındaki “arama” butonuna 1 kez dokunmak. Kısa bir süre sonra başka bir kullanıcı ile sohbet başlıyor ve ekrandaki sayaç 45 saniyeden geriye doğru saymaya başlıyor. 45 saniyelik her görüşmeden sonra uygulama kullanıcılardan görüşmeyi değerlendirmesini istiyor. Kullanıcılar “Like” (beğendim) ya da “Dislike” (beğenmedim) seçeneklerinden birisini seçiyor. Eğer iki taraf da birbirini beğenirse sistem onları eşleşenler havuzuna dâhil ediyor ve ileride tekrar eşleştiriyor.

BlindID kurucusu Adil Zehir, uygulamayı sıradan çoğunluğun sosyal medyası olarak tanımlıyor ve şöyle söylüyor: “Eğer çok güzel, çok yakışıklı, çok zengin, çok ünlü değilseniz, yani normal, sıradan bir insansanız aileniz ve arkadaşlarınız dışında kimse fotoğraflarınızı, postlarınızı beğenmiyor, tweetlerinizi retweet yapmıyor, sizi takip etmiyor. BlindID’de isim, profil fotoğrafı, cinsiyet, ırk, sosyal statü gibi bilgiler bulunmuyor. Tüm kullanıcılar anonim ve eşit, fenomenler yok.”

Hayallerinin Peşinden Koşan Profesyoneller

BlindID’nin kurucularından Adil Zehir 5 ay önce hayalinin peşinden koşmak için 6 yılı aşkın bir süredir uluslararası bir şirkette yürüttüğü yöneticilik pozisyonundan istifa etti. Diğer ortak Çağatay Kurdoğlu ise Hollanda’da bir bankada yönetici. İki ortak ortaokuldan bu yana arkadaşlar. BlindID, aldığı destek ile bir yandan uygulamayı geliştirmeyi ve yeni özellikler eklemeyi, bir yandan da uygulamayı daha geniş kitlelere yaymak ve kullanıcı sayısını artırmak için tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapmayı planlıyor.

Hedefte Önce Avrupa, Sonra Ortadoğu Ülkeleri Var

BlindID’nin tamamen ücretsiz bir uygulama olduğunu paylaşan Adil Zehir, gelecek versiyonlarda kullanıcıların uygulama içi satın alma yöntemiyle daha uzun konuşma süresi, konuşma bitmeden süreyi uzatma opsiyonu, daha önce eşleştirilmiş üyeleri tekrar arayabilme gibi özellikleri kullanabileceklerini belirtti. Ayrıca reklam verenler için de uygulama ara yüz tasarımının en büyük parçası olan arama butonunun reklam veren logosuna bürünmesi, bir kullanıcıya bağlanana kadar geçen sürede kısa sesli reklamlar dinletilebilmesi planlanıyor.

Uygulamanın, ses üzerinden çalıştığı için istenilen her ülkeye uygulanmasının çok kolay olduğunu vurgulayan Adil Zehir, gelecek hedefleri hakkında şunları söyledi; “BIC Angels’ın desteği ile uygulamayı yurt içinde belirli bir büyüklüğe ulaştırdıktan sonra belirlediğimiz pilot ülkelere açılmak. Ortaklardan birinin Hollanda’da yaşaması nedeniyle Hollanda ilk pilot ülkelerden birisi olacak. BIC Angels da Almanya için destek verecek. Anonimliğin büyük ihtiyaç olduğu Suudi Arabistan, BAE ve İran gibi bazı körfez ülkeleri de listede var.”

BIC Angels kurucusu Joachim Behrendt, BlindID yatırımı ile ilgili olarak şunları söyledi; “Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana BIC101 kapsamında erken aşama startupları desteklemeye devam ediyoruz. BlindID ile çok yakın zamanda tanıştık ancak pazar dinamiklerine baktığımız zaman sektörün böyle bir proje ve yatırım için hazır olduğunu düşünüyorum. Ayrıca BlindID’nin güven veren profesyonel ekibi, bu projenin potansiyelini kısa zamanda gerçekleştireceğini gösteriyor. Şimdiden 35 bin kullanıcıya ulaşmaları da bunun bir işareti.”

BlindID girişimine yatırım yapan BIC Angels melek yatırımcıları arasında Çağlar Karataş, Meltem Özçelebi, Çiçek Uçakan Yetiş ve Serdar Öner yer alıyor.

BIC Angels'dan 1 milyon 250 bin TL değerleme üzerinden yatırım alan BlindID hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.blindid.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor