Dijital Olgunluk Modeli ve Rehberliği Projesi Tanıtıldı!

"Dijital Olgunluk Modeli ve Rehberliği Projesi" tanıtım etkinliği, TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından The Green Park Hotel Ankara’da gerçekleştirildi. Detaylar haberimizde..

"Dijital Olgunluk Modeli ve Rehberliği Projesi" tanıtım etkinliği, TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından The Green Park Hotel Ankara’da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Türkiye Dijital Devlet (d-Devlet) ekosistemi paydaşları arasında yer alan 202 kamu, özel sektör, üniversite ve STK temsilcisi tarafından katılım sağlandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif ERGİN açılış konuşmalarında kamu yönetiminde dijital kabiliyet kazanımının önemine ve rehberlik mekanizmaları ile süreklilik sağlanmasının gerekliliğine değindi. Bununla birlikte dijital olgunluk modeli ve rehberliği çalışmalarının Kamu BT projelerinin başarısına olan katkısına vurgu yaptı.

Toplantıda ayrıca;

  • Güney Kore Uluslararası e-Devlet Bölümü Başkanı Sayın Ki Byoung KIM tarafından “Güney Kore’nin Dijital Devlet Olgunluğu Deneyimi” paylaşıldı,
  • TÜBİTAK BİLGEM YTE Proje Yöneticisi tarafından “Dijital Olgunluk Modeli ve Rehberliği Projesi” tanıtım sunumu gerçekleştirildi,
  • Sayın Prof. Dr. Ho Yeol KWON tarafından “Güney Kore Dijital Devlet Olgunluğu için Rehberlik” çalışması hakkında bilgi paylaşıldı.

Proje kapsamında, Dijital Devlet (d-Devlet) alanında ülkemiz koşulları ile kamu kurumlarının ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran ve uluslararası çalışmaları dikkate alan kurumsal Dijital Olgunluk Modeli geliştirildi ve bu yönde kurumsal dijital kapasitenin arttırılması amacıyla Model ile uyumlu İşletim ve Bakım Rehberi hazırlandı. Dijital dönüşüm alanında ekosistem farkındalığının artırılması ve tecrübe paylaşımını sağlaması hedeflenen www.dijitaldonusum.gov.tr  portalı oluşturuldu.

Bu proje ile aynı zamanda 2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı’nda tanımlanan aşağıdaki eylemlere de katkı sağlanması hedefleniyor:

  • “E1.1.4-e-Devlet Ekosistemi Rehberlerinin Hazırlanması ve Güncellenmesi” eylemi
  • “E1.1.6-Ulusal e-Devlet Olgunluk Seviyesi Ölçümleme Mekanizmasının Oluşturulması” eylemi

İlerleyen dönemde, tüm yetkinlik alanlarını kapsayacak Rehberler hazırlanacak ve Rehberlik mekanizmaları kurulacak. Rehberler, tüm paydaşlar tarafından erişilebilmesi ve yaygın kullanımı için www.dijitaldonusum.gov.tr portalı üzerinden ekosisteme açık hale getirilecek. Ayrıca rehberlerin kullanımının yaygınlaşması için eğitim programları, toplantılar ve çalıştaylar düzenlenmesi öngörülüyor.

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor