Anadolu 500 Ödülleri 13. Kez Sahiplerini Buldu!

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleştirilen Anadolu 500 Ödül Töreni, 17 Şubat Cuma günü yapıldı. Detaylar haberimizde..

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleştirilen Anadolu 500 Ödül Töreni, 17 Şubat Cuma günü yapıldı. Törende, ‘En Büyük 5 Şirket’, ‘İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket’ ‘Cirosunu En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘Karını En Çok Artıran 5 Şirket’ ve ‘Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ olmak üzere 6 kategoride toplam 29 şirket ödül aldı.

Bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen “Anadolu 500 Ödülleri” Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleştirildi. “Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması” sonuçları, Anadolu’da faaliyet gösteren ve aynı zamanda istihdama büyük katkı sağlayan şirketleri de ortaya koydu. Özellikle ekonomi gündeminde, “istihdam seferberliği” konuşulurken açıklanan sonuçlar, Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren şirketlerin ülke istihdamına katkısını görmek adına önemli bir veri sunuyor. Araştırmaya göre Anadolu’da faaliyet gösteren şirketler arasında istihdama en çok katkı sağlayan şirketler, Kayseri Metal Center Sanayi, Harput Tekstil Sanayi, Durum Gıda, Penguen Gıda ve Kipaş Kağıt olarak sıralandı.

Anadolu’nun en büyük 5 şirketi sırasıyla Tiryaki Agro Gıda Sanayi, Tosçelik Profil, Yıldız Entegre Ağaç Sanayi, ETİ Gıda ve Sarkuysan Elektrolitik Sanayi oldu.

Araştırma sonuçlarına göre Erçal Fındık Otomotiv “Kârını En Çok Arttıran Şirket”; Kipaş Kağıt Sanayi “Cirosunu En Çok Arttıran Şirket”; Kayseri Metal Center Sanayi “İstihdamını En Çok Artıran Şirket” ve Kipaş Mensucat İşletmeleri “İhracatını En Çok Artıran Şirket” seçildi. ‘Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ kategorisinde ise Sanko Holding, Boydak Holding, Erdemoğlu Holding ve Kipaş Holding ödül almaya hak kazandı.

“Anadolu Şirketleri İhracata Katkı Sunuyor”

Törende konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, 13 yıldır Anadolu 500 araştırmasına destek olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bütün sektörler için önemli bir kaynak niteliği taşıyan bu araştırma, Anadolu şirketlerinin dönüşümüne bire bir tanık olmamız açısından çok değerli. 13 yılda geriye dönük baktığımızda Anadolu şirketlerinin performanslarının hem nitelik hem de niceliksel olarak geliştiğini görüyoruz. Anadolu şirketleri artık ülkemizin ekonomik verilerini doğrudan yukarılara taşıyan, ihracata katkı sunan şirketler haline geldi. Dünya ile rekabet edebilecek ürünleri üreterek bu uluslararası rekabetten geri durmuyor, ülkemizin ekonomik büyümesinde yadsınamayacak bir önem taşıyorlar. Anadolu şirketlerimiz artık üretim güçleriyle elde ettikleri başarıların yanı sıra marka değerleri için de önemli çalışmalar gerçekleştirerek başarılar elde ediyor, global trendleri yakından takip ediyorlar.”

13. Anadolu 500 Ödülleri-Kazanan Şirketler

Kategori En Büyük 5 Kârını En Çok Arttıran 5 Cirosunu En Çok Arttıran 5
Şirketler
 1. Tiryaki Agro Gıda Sanayi
 2. Tosçelik Profil
 3. Yıldız Entegre Ağaç Sanayi
 4. Eti Gıda
 5. Sarkuysan Elektrolitik Bakır San.
 1. Erçal Fındık Otomotiv
 2. Adese Alışveriş Merkezleri
 3. İşbir Sentetik Dokuma San.
 4. Fenuğursan Gıda Temizlik Mad.
 5. Tiryaki Agro Gıda San.
 1. Kipaş Kağıt San.
 2. Karsan Otomotiv
 3. Beşler Makarna
 4. Merinos Pazarlama
 5. Kadooğlu Yağ Sanayi
 
Kategori İstihdamını En Çok Artıran 5 İhracatını En Çok Artıran 5 Anadolu 500’e en fazla şirket gönderen gruplar
Şirketler
 1. Kayseri Metal Center San.
 2. Harput Tekstil San.
 3. Arbel Bakliyat Hububat
 4. Elba Basınçlı Döküm Sanayi
 5. Has Tavuk Tarım Hayv. Sanayi
 1. Kipaş Mensucat İşletmeleri
 2. Lidersan Sağlık ve Gıda Ürünleri
 3. Namet Gıda Sanayi
 4. Beşler Makarna
 5. Kadooğlu Yağ Sanayi
 • Sanko Holding
 • Boydak Holding
 • Erdemoğlu Şirketler Grubu
 • Kipaş Holding

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor