Enerji ve Madencilik Sektörlerinde Teşvikler İkiye Katlandı!

Enerji ve madencilik sektörlerinde geçen yıl düzenlenen teşvik belgesi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 100 artışla bin 953'e ulaştı. Geçen yıl belge alan projeler için öngörülen sabit yatırım tutarı 29 milyar 298 milyon lira olarak hesaplandı. Detaylar haberimizde..

Enerji ve madencilik sektörlerinde geçen yıl düzenlenen teşvik belgesi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 100 artışla bin 953'e ulaştı. Geçen yıl belge alan projeler için öngörülen sabit yatırım tutarı 29 milyar 298 milyon lira olarak hesaplandı.

Ekonomi Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, geçen yıl tarım, imalat, hizmet, enerji ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin 5 bin 161 yatırımı, teşvik belgesi almaya hak kazandı.

Bu dönemde, bin 856'sı enerji ve 97'si madencilik olmak üzere toplam bin 953 projeye yatırım teşvik belgesi verildi. Enerji ve madencilik sektörlerinde gerçekleşecek yatırımlar için 2015'te 974 teşvik belgesi düzenlenmişti.

Böylece, geçen yıl enerji ve madencilik sektörlerindeki yatırımlar için düzenlenen teşvik belgesi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 100 artışla bin 953 oldu. Söz konusu projelerin sabit yatırım tutarı da 29 milyar 298 milyon lira olarak hesaplandı.

Çoğu Yerli Yatırım

Enerji ve madencilik yatırımları için düzenlenen teşvik belgelerinin bin 847'si tamamen yeni yatırımlara verildi. Teşvik belgelerinin bin 920'si yerli, 33'ü ise yabancı sermayeli yatırımlar için düzenlendi.

Belge alan yerli sermayeli yatırımların toplam tutarı 24 milyar 184 milyon lira, yabancı sermayeli yatırımların toplam tutarı ise 5 milyar 114 milyon lira olarak hesaplandı.

Yatırım Tutarı En Yüksek Proje

Enerji ve madencilik yatırımlarında sabit yatırım tutarı en yüksek proje, 3 milyar 500 milyon lira ile EMBA Elektrik Üretim AŞ'ye ait, bin 334 megavatlık kurulu güce sahip elektrik üretim tesisi oldu.

Yatırımlar içinde 2016'da sabit yatırım tutarı en yüksek ikinci proje, 2 milyar 800 milyon lirayla Tosyalı Elektrik Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ'ye ait elektrik üretim tesisi olurken, bunu 1 milyar 365 milyon lirayla VERBENA Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ'nin projesi izledi. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle söz konusu sektörlerde geçen yıl 7 bin 376 kişiye istihdam sağlanması hedeflendi.

Haberimizi enerji vee madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren okuralrımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor