Crossover Türkiye "Java For Good" İle 3 Ülkeye Örnek Olacak

Crossover Türkiye öncülüğünde organize edilen Java For Good – İyilik İçin Java etkinliğinde bir araya gelen en az 10 yıl deneyimli 40 kıdemli yazılım geliştirici 12 saat süren etkinlikte Mültecilik, Küresel Isınma ve Sokak Hayvanları gibi önemli toplumsal sorunlara çözüm aradı. Detaylar Haberimizde.

Crossover Türkiye öncülüğünde organize edilen Java For Good – İyilik İçin Java etkinliğinde bir araya gelen en az 10 yıl deneyimli 40 kıdemli yazılım geliştirici 12 saat süren etkinlikte Mültecilik, Küresel Isınma ve Sokak Hayvanları gibi önemli toplumsal sorunlara çözüm aradı. Türk insanının yardımseverliği ve özverisinden esinlenerek ortaya çıkan Java for Good isimli sosyal sorumluluk konsepti Rusya, Romanya ve Polonya'ya taşınarak uluslararası bir boyut kazanacak.

10 Aralık 2016 tarihinde Türkiye'nin Mültecilik, Küresel Isınma ve Hayvan Hakları gibi sorunlarına teknoloji çözümleri aramak üzere Crossover öncülüğünde Türk Kızılayı, Haytap (Hayvan Hakları Federasyonu), Oracle ve ActiveBuilder'ın destekleriyle 40 kıdemli yazılım geliştirici bir araya gelmesiyle organize edilen Java For Good – İyilik İçin Java etkinliğinde katılımcılar 12 saat aralıksız olarak önemli sorunlara çözümler üretmek için kod yazdılar.

“Geliştirilen Projeler Açık Kaynak Şeklinde Ücretsiz Olarak Paylaşılacak.”

Hackathon olarak adlandırılan etkinlikte, kitle fonlamadan mobil uygulamalara, konum servislerinden içerik yönetimine pek çok farklı ürün geliştirildi. İlerleyen günlerde bu projeler başta Kızılay ve Haytap (Hayvan hakları federasyonu) olmak üzere tüm ilgililerle açık kaynak ücretsiz olarak paylaşılacak.

Etkinlik esnasında görüşleri alınan katılımcılar, ülkemizde ilk kez bu şekilde bir etkinliğin düzenlendiğini, etkinlik sonrasında elde edilecek bazı kazançlardan çok öte, ülkemizin hatta dünyanın önemli sorunları için bir kıvılcım yakmanın mutluluğunu yaşıyoruz dediler.

Crossover Türkiye Genel Müdürü Sinan Ata konuyla ilgili olarak "Konforlu koltuklarımızdan Türkiye'nin gerçek sorunlarını eleştirmek yerine çözüm üretmeye çalıştık, 12 saatte bu sorunları kökten çözmemiz mümkün değil ancak çözüm yolunda bir başlangıç yaratabileceğimize inandık. Türk insanının yardımseverliği ve özverisinden esinlenerek ortaya çıkardığımız Java For Good isimli bu sosyal sorumluluk konsepti Rusya, Romanya ve Polonya'ya taşınarak uluslararası bir boyut kazanacak. Ülkemizin geleceğinin teknolojiyle, bilhassa yazılım teknolojileriyle gelişeceğini biliyoruz. Bu sebeple bunu ortaya çıkarmak üzere önümüzdeki günlerde de yeni projelere imza atacağız. Diğer taraftan, biz proje ortaklarımız ve katılımcılarımızla etkinlik esnasında çalışırken yanı başımızda gerçekleşen hain terör saldırısı bizleri derinden yaraladı, şehitlerimize rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Yılmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Crossover Türkiye hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.crossover.com/turkey web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor