Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Mobilya Sektörü Teşvik İle Türkiye’nin Lokomotif Sektörleri Arasına Girebilir

Türkiye Mobilya Sektör Meclisi Başkanlığını sürdüren ve aynı zamanda bünyesinde Doğtaş ve Kelebek gibi önemli markaları barındıran Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, mobilya sektörüyle ilgili açıklamada bulundu.

Davut Doğan yaptığı açıklamada: "Mobilya sektöründe 35 bin kadar üretici firma var. Perakende işi yapan firmalarla birlikte bu sayı 65 bini buluyor. Mobilya sektörünün sorun ve çözüm önerilerine 10. Kalkınma Planı’nda da yer verdik. Sektörde çok firma var. Yüzde 50 kadar da kayıt dışılık olduğunu öngörüyoruz. Haksız rekabetin ve kayıt dışılığın önlenmesi için KDV indirimi kaçınılmaz görünüyor. Ürettiğimiz mobilyaların yüzde 60’ı koltuk, kanepe ve yataktan oluşuyor. Aldığımız kumaş ve tekstil ürünlerinde KDV % 8. Mobilya sektöründe de KDV’nin % 8’e veya % 10’a düşürülmesi durumunda, haksız rekabet kalkacak ve devletin KDV’den dolayı, kurumlar vergisinden dolayı gelirleri artacaktır." dedi.

Mobilya sektöründe direkt 250 bin, dolaylı olarak 500 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Davut Doğan; “Mobilya sektörü aynı zamanda emek yoğun bir sektör. İşsizliğin yükseldiği bu dönemde sektörün daha fazla istihdam edilmesi için özel önem verilen sektörler arasında yer alması ve desteklenmesi gerekiyor.” dedi.

Mobilya sektörünün ithalatın 3 katı kadar ihracat yaptığını da belirten Doğan; “Sektörümüz, dış ticaret açığı vermeyen bir sektör. Şu anda dünya üretim sıralamasında 17’nci sıradayız. Ancak, sektör desteklenir ve rekabet gücü arttırılırsa, dünyada ilk 5’te yer alabiliriz. Mobilya sektörü ayrıca, sosyal ve göçü önleyen bir sektör, emek deposudur. Yurdumuzun her yöresinde bir mobilya imalatçısı görebilirsiniz. Ancak, vergi kaçaklarının önlenmesi ve haksız rekabet için sektörde KDV indirimi yapılmalıdır. Mobilya sektörü teşvik edilirse, Türkiye için yeni bir lokomotif sektör olabilir" dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.017 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız