Türkiye’de Her 100 Kişiden 42’si ‘Girişimci’ Olmak İstiyor!

Dünyanın lider doğrudan satış şirketi Amway, Global Girişimcilik Raporu’nun (AGER) yedincisini açıkladı. Rapora göre Türk halkının yüzde 42’si girişimci olma arzusuna sahip. Detaylar haberimizde..

100’den fazla ülkede faaliyet gösteren lider doğrudan satış şirketlerinden Amway tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye ile birlikte 45 ülkede girişimciliğin nabzını tutan Amway Global Girişimcilik Raporu 2016 (AGER) açıklandı. Bu yıl yedincisi yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 42’si girişimci olma arzusunu koruyor.

Amway Avrupa Dış İlişkiler Kıdemli Bölge Müdürü Candan Çorbacıoğlu, dünyada girişimcilik trendlerini ortaya koyan raporun 45 ülkede 50 binden fazla kişiyle birebir görüşülerek yapıldığına dikkat çekti. AGER’in bütün dünyada kendi işine sahip olma ve girişimcilik konusunda değerli veriler sağlayan, kapsamı ve sürekliliği sebebi ile de kamuoyunun nabzını ölçen önemli bir araştırma olduğunun altını çizen Çorbacıoğlu, 2016 çalışmasına global ölçekte cevap verenlerin yüzde 77’sinin girişimciliğe karşı olumlu bir tutum içinde olduğunu ifade etti. Çorbacıoğlu, “Tüm dünyada Y Kuşağı’nın ve 35-49 yaş grubunun girişimciliğe olan olumlu tavrı yüzde 80 gibi bir oranla oldukça yüksek” dedi.

Bu yıl 7’ncisi açıklanan AGER Raporu’nda bireylerin bir işverenden bağımsız iş arama trendinin yükselişe geçtiğini söyleyen Çorbacıoğlu, şu bilgileri verdi: “Dünya çapındaki çalışmamıza cevap verenlerin yüzde 39’u önümüzdeki beş yıl içinde kendi işine sahip olmayı arzuluyor. Bunların da yüzde 56’sı müşteri arama ve edinme konusunda kendisini oldukça rahat hissediyor. Bu sonuçlar değişen bir çalışma dünyasının belirtileri olarak görünürken cinsiyet fark etmeksizin hem erkeklerin hem de kadınların girişimciliğe pozitif baktığı sonucuna ulaşıyoruz. Fakat erkekler kadınlara göre bağımsız bir iş başlatmayı daha çok istiyor.”

‘Türk Girişimciliği Konusunda Ümitliyiz’

AGER 2016 Raporu’nun Türkiye verilerine ilişkin bilgi veren Amway Türkiye Genel Müdürü Tayfun Ergün de bu yıl Türkiye’deki çalışmaya katılanların yüzde 42’sinin olumlu bir tutum sergilediğine dikkat çekti. Amway Girişimcilik Ruhu İndeksi’nin (AESI) arzu etme, uygulama ve sosyal baskıya karşı kararlılıktan oluşan üç boyutta, girişimcilik ruhunu ölçümlediğini vurgulayan Ergün, “Biz AGER Raporumuzu Global Girişimcilik haftasında açıklıyoruz. AESI sonuçları, ülkelerin girişimcilik ruhunu da ortaya koyuyor. Bu ortalama, arzu etme, uygulama ve sosyal baskıya karşı kararlılık olan üç davranışın ortalaması şeklinde hesaplanıyor. Türkiye’nin AESI puanı ise 44. Yani Avrupa Birliği ülkeleri ile yaklaşık aynı düzeydedir” dedi.

Tayfun Ergün, Türkiye’de ankete cevap verenlerin yüzde 23’ünün girişimcilik konusunda; ‘arzu eden, yeni işe başlama yeteneği olduğunu düşünen, sosyal baskıya karşı direnen’ bir yapıya sahip olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu bağlamda Türkiye sonuçları AB’den yüksek ve yüzde 24 olan dünya ortalamasından yalnızca 1 puan düşük. Yani Türk girişimciliği konusunda hala ümitliyiz. Hatta cevap verenlerin yüzde 42’si girişimcilere karşı olumlu bakıyor. Erkeklerin yüzde 45’i, kadınların yüzde 40’ı girişimciliğe olumlu bakıyor. Üniversite mezunlarının ise yüzde 46’sı pozitif bir tutum sergiliyor. Türklerin yüzde 23’ü kendi işini kurmayı arzu ederken, yeteneklerine inanıyor. Hatta aileleri ve arkadaşları karşı çıksa bile kendi işini kurmaktan vazgeçmeyeceklerini söylüyor. Türkler özellikle bağımsızlık arzusu ile kendi işlerini kurmak istiyor.”

Rakamlarla Türk Girişimciler

Ortalama Türk cevap verenlerin yüzde 42’si girişimcilere olumlu yaklaşıyor.

 • Erkek cevap verenler (yüzde 45) girişimciliğe kadınlardan (yüzde 40) daha olumlu bakıyor.
 • Üniversite mezunu cevap verenler (yüzde 46) üniversite mezunu olmayanlara göre (yüzde 42) daha olumlu bir tutum sergiliyor.
 • Yüzde 37’si kendilerinin bir iş kurmak için gerekli yeteneklere sahip olduğunu hissediyor.
 • Yüzde 23’ü her üç boyutta mutabıktır. Kendi işini kurma arzusu, ve aynı zamanda iş kurmak konusunda kendi yetenekleri olduğuna inanıyor. Aileleri, arkadaşları karşı çıksa bile kendi işini kurma hayallerinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyor.
 • Girişimcilik potansiyeli üzerinde yaşın önemli bir etkisi olduğu anlaşılıyor. Özellikle 50 yaş üzeri cevap verenler daha düşük bir potansiyel sergiliyor.
 • 35 yaş altı: Yüzde 36
 • 35 – 49 yaş: Yüzde 32
 • 50 yaş üzeri: Yüzde 23

Türkler Bağımsızlık Arzuluyor

Türkler niçin kendi işinin sahibi olmak istiyor?

 • Kendi işinin patronu olmak: % 29
 • Kişisel tatmin: % 25
 • Ek gelir: % 25
 • İşsizliğe alternatif: % 19
 • Aile ve kariyer dengesi: % 13

Amway Global Girişimcilik Raporu 2016 (AGER) hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz news.amway.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor