Dünya İşsiz Ekonomiye Hazırlanıyor, Çözüm İnovasyona Liderlik Etmek!

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde TİM'in düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Üç gün boyunca 10 farklı ülkeden alanında fark yaratan başarılı isimleri buluşturan etkinlikte, ekonomiden bilime, spordan sinemaya pek çok konuda "inovasyon" irdelendi.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Üç gün boyunca 10 farklı ülkeden alanında fark yaratan başarılı isimleri buluşturan etkinlikte, ekonomiden bilime, spordan sinemaya pek çok konuda "inovasyon" irdelendi.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. TİM’in ev sahipliğinde Arçelik, TEB, Türk Hava Yolları, Sabancı Holding, Çalık Holding ve Turkcell sponsorluğunda düzenlenen, ekonomiden bilime, spordan sinemaya birçok konunun ele alındığı etkinlik, üç gün boyunca 10 farklı ülkeden fark yaratan profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve öğrencileri buluşturdu.

Türkiye İnovasyon Haftası’nın açılışına TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve ihracat dünyasından pek çok isim katıldı. Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üretim ve ihracat odaklı büyüme söylemenin Türkiye’nin ihtiyacını tam olarak tarif etmediğini belirterek “Ar-Ge ve inovasyon odaklı büyüme ifadesi, bizim için çok daha doğru. Türkiye’de sürekli dış ticaret açığını ve cari açığı konuşuyoruz. Aslında bunlar bir sebep değil, teknoloji açığının sonucudur. Türkiye’nin esas meselesi, cari açık veya dış ticaret açığı değil, teknoloji açığıdır. Teknoloji açığını kapatırsak, cari açığı ve dış ticaret açığını zaten otomatik olarak kapatmış oluruz” dedi.

Açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’yi teknoloji üreten ülke konumuna ve 2023 hedeflerine inovasyona liderlik edecek gençlerin ulaştıracağını söyledi. Etkinlik için 140 üniversiteden gelen iki bin öğrenciye seslenen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Gelişmiş ülkelerde inovasyon artık yazılım üzerinden yapılıyor. Yapay zekaya bağlı robotik çözümler veya yazılım uygulamalarının 2025 itibariyle ABD’deki işlerin yüzde 15’ini ele geçireceği söyleniyor. Dünya işsiz ekonomiye hazırlanıyor. Artık tek iş; tasarım, Ar-Ge, marka ve inovasyona liderlik etmektir” diye konuştu.

İnovasyona En Güzel Örnekler; “alibaba.com” ve “Kulaklık”

İnovasyonun önemini alibaba.com sitesi ve “kulaklık” ürününden örnekler vererek açıklayan Büyükekşi, şöyle konuştu: “E-ticarette bir dünya devi olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, gençliğinde birçok iş başvurusundan red cevabı almış. Defalarca Harvard Üniversitesi’ne başvurmuş. Her seferinde reddedilmiş. Yine de her çaldığı kapıda yeni şeyler keşfetmiş. Ve çağımızda internetin ne denli önemli olduğunun farkına varmış. Şu an 27,3 milyar dolarlık servetiyle Çin’in ikinci, dünyanın 33. en zengin insanı konumunda. Yine yakın bir gelecekte satışa sunulacak çok önemli bir inovasyon örneği olan kulaklık var. Simultane çeviri yapan bir sistemden bahsediyorum. Siz Türkçe konuşuyorsunuz, kulaklık aynı anda bunu İngilizceye çeviriyor ve karşınızdaki kişiye seslendiriyor. Veya karşınızdaki İspanyolca konuşuyor, kulaklık anında bunu Almancaya çeviriyor. Artık gelişmiş ülkelerde inovasyon, yazılım üzerinden yapılıyor, bu alanda dönüşüyor. Türkiye’nin herhangi bir yerinde 5 TL’ye satılan kulaklık, akıl almaz bir yazılımla, dünyanın en değerli kulaklığına dönüşüyor, ederi 5 liradan yüzlerce dolara çıkıyor.”

Başarının altın kuralının “asla vazgeçmemek” olduğunu söyleyen Büyükekşi, “Çalışmak inovasyonun vazgeçilmez koşuludur. Biz çalışkanlıkta pek çok kez dünyaya örnek olmuş ataların torunlarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlıdır” dedi.

“İhracatçıların Girişimci Ruhu ile Ekonominin Parçasıyız”

Büyükekşi, Türkiye’de inovasyon denilince akla artık bu etkinliğin geldiğine dikkat çekerek “Bu konuda mütevazi olamayacağız. Çünkü marifet iltifata tabi. İnovasyon birlikte başarmayı başarabilmektir. Bu organizasyonumuzun hayata geçirilmesinde tüm ihracatçılarımızın payı büyük. Onların girişimci ruhu olmasaydı, bugün ihracat, Türkiye ekonomisinin bu kadar önemli bir parçası olmayacaktı. Bu yüzden 65 bin ihracatçımıza gösterdikleri büyük cesaretten ve ortaya koydukları başarma azminden dolayı teşekkür ediyor, minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Zapata: “İnovasyonun ilk koşulu, amaç belirlemek”

Etkinlikte Flyboard modeli ile devrim yaratan dünya jet-ski şampiyonu Franky Zapata da konuşmacı olarak yer aldı. “Zapata Yarış Hikayesi” başlıklı panelde konuşan Franky Zapata, “Uçmayı hayal ederek flyboard’u hayata geçirdim. Başta Fransa’da küçük ölçekli satışlarımız olur diye düşünmüştüm. Youtube’a koydum ve ertesi sabah 2 bin kişiden sipariş aldım. Kısa sürede dünyaya yayıldı. Beş yıl gibi kısa bir sürede flyboard sporunu ve endüstrisini ortaya çıkardık” dedi.

İnovasyonun ilk koşulunun “amaç belirlemek” olduğuna dikkat çeken Franky Zapata, şunları söyledi:

“Bir ürün yaratırken ekibimle beraber, bir şeyi öylesine yapmıyoruz. Flyboard’u tasarlarken amacımız da uçmaktı. Ben uçmayı hayal ettim ve hayalimin peşinden sonuna kadar gittim. Ana amacımdan hiçbir zaman sapmadım. İnovasyon alanında çalışmak istiyorsanız, parayı bir hedef değil amaç olarak düşünmelisiniz. Önerim, korkmayın, kendinize inanın. Herkes ölür ama herkes yaşamaz. Herkes aksine inanıyor olsa bile siz kendinize inanın. Çok çalışırsanız kesinlikle hedefinize ulaşırsınız.”

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor