Rifat Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Girişimcilik İle Devrim Yapar”

TOBB öncülüğünde, girişimcilik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla dünyada 160’ı aşkın ülke ile eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarını genç girişimci ve girişimci adayları ile buluşturdu.

Türkiye’nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliği olan Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum, bu yıl altıncı kez “Girişimcilik Senin İçinde: Gözünde Büyütme” ana teması ile gerçekleştirildi. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde, Turkcell ana sponsorluğu ve TEB Özel Melek Yatırım Platformu desteğiyle düzenlenen G3 Forum, 600’ün üzerinde genç girişimci ve girişimci adayı ile 80 mentorün katıldığı yuvarlak masa toplantıları ile başladı. G3 Forum kapsamında düzenlenen panelde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu gençlerle girişimciliğin geleceğini konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, girişimcilik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla dünyada 160’ı aşkın ülke ile eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarını genç girişimci ve girişimci adayları ile buluşturdu.

“Girişimcilik Senin İçinde: Gözünde Büyütme” ana teması ile gerçekleştirilen G3 Forum, geleneksel olarak düzenlenen ve genç girişimcileri mentorlar ile buluşturan yuvarlak masa toplantıları ile başladı. Büyük ilgi gören yuvarlak masa toplantılarında 600’ün üzerinde girişimci ve girişimci adayı 80 mentor ile biraraya gelerek, fikir alışverişi yaptı ve bağlantı kurma fırsatı buldu. Her masada bulunun iki mentor, girişimci adaylarına tecrübelerini aktararak, girişimcilik yol haritası çıkartmalarına yardımcı oldu.

Hisarcıklıoğlu: “Girişimcilik İçin Kadınlar ve Gençler En Önemli Potansiyel”

Yuvarlak masa toplantılarının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Girişimcilik, ülkelerarası rekabette üst sıralara çıkmak ve işsizlik sorununu çözmekte en önemli etken. Bugün dünyanın en zengin ülkeleri en girişimci olan ülkeler. Tek 1 girişimci, 10 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yüzden zenginlik ve refaha giden tek yol girişimcilik diyoruz. Türkiye’de her 100 kişiden yalnızca 2’si girişimci.

Ülkemizi Japonya seviyesine çıkartabilmek için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız var. Daha fazla girişimciye ulaşabilmek için de en önemli potansiyeli kadınlar ve gençler oluşturuyor. Tek kolla boks yapılmaz, daha fazla kadının girişimci olması lazım. Gençlerin de bu alana daha fazla heves etmesi lazım. Bunu sağlayabilmek için 2007 yılında TOBB Kadın Girişimci Kurulu’nu, 2009 yılında TOBB Genç Girişimci Kurulu’nu kurduk. Kurullarımız tüm Anadolu’da kendi başarı hikayelerini anlatarak, rol model olarak daha fazla genci ve kadını girişimciliğe teşvik etmek için büyük bir heyecanla çalışıyor. Başladığımızda %6,5 olan kadın girişimci oranı bugün %8,5 seviyesine ulaştı. Binlerce gencimizi yüzlerce mentorle buluşturduk” dedi.

Hisarcıklıoğlu: “İstanbul’u Küresel Girişimciliğin Merkezi Yapacağız”

Daha güçlü ve zengin bir Türkiye için girişimcilik konusunda önemli bir gündem oluşturduklarını belirten Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Gelecek bize pek çok sey vaat ediyor. İnanıyoruz ki dünyadaki yeniliklerin %99’u henüz yapılmadı. Ancak artık yapılmayanı yapmak veya farklı şekilde yapmak gerekiyor. Bu yüzden de hangi sektöre yatırım yapıldığı önemli değil, önemli olan akla yatırım yapmak. Dünyada artık para eden tek şey akıl. Yenilik ancak akılla yapılır. Biz Türkiye’yi girişimcilik aracılığıyla bu yeniliğin merkezi yapmak için çalışıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak amacımız İstanbul’u küresel girişimciliğin merkezi yapmak. Startup'lara vergi ve mevzuat konusunda her türlü kolaylığı sağlamamız lazım. Asya’daki, Ortadoğu’daki, Afrika hatta Avrupa’daki genç beyinlere bunu vaat edersek, o zaman Türkiye devrim yapar.”

G3 Forum’un açılış konuşmalarını ise G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile TEB Özel Bankacılık Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu yaptı.

Gülden Yılmaz: “Dünyayı, Ekonominin Yenilenme Gücü Girişimciler Değiştirecek”

G3 Forum’un geçtiğimiz 5 yılda 4.500 girişimci ve girişimci adayını bugün sayısı 300’ü bulan mentorla biraraya getirdiğini belirten G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz: “Türkiye’nin her yerinde daha fazla girişimciye ulaşmak için 2015 yılında Anadolu’ya da açılıp, G3 Forum Kayseri ve G3 Forum Trabzon etkinliklerini yaptık. Her yıl, Türkiye’nin 4 bölgesi ve 4 şehrinde G3 Forumu yapmaya devam edeceğiz. Çünkü dünyanın ve Türkiye’nin girişimcilere ihtiyacı var. Dünyayı, ekonominin yenilenme gücü olan girişimciler değiştirecek. Girişimcilerin pusulası hisleri, hayal güçleri ve en önemlisi cesaretleridir. Hayal ve aklın doğru bileşimini yaratan girişimciler ise başarıyı yakalar. Bu yüzden her zaman “gözünde büyütme, hayal et, cesaret et” diyoruz. G3 Forum olarak, önce kendine sonra çevresine ve ülkesine katma değer sağlayacak tüm gençlerimizi dinlemek ve yol gösterebilmek için biraraya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaan Terzioğlu: “Turkcell Arıkovanı ile Girişimciler ve Yatırımcılar Arasında Köprü Kuruyoruz”

Turkcell olarak her fırsatta inovasyon ve girişimciliğin desteklenmesinin ne derece kritik olduğunun altını çizdiklerini ifade eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şöyle devam etti: “Çünkü ülkemizin teknolojik gelişimi ve ekonomik kalkınma için bu faktörlerin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla kitlesel fonlama platformumuz Arıkovanı ile G3 Forumu destekçileri arasında yer almak bizim için çok anlamlı. Bu etkinlikte yeşerecek her bir fikrin ve projenin, geleceğin başarılı iş modellerine dönüşeceğine inanıyoruz.

Turkcell olarak girişimcilerimizi desteklemek, onlara yürüdükleri yolda fayda sağlamak için çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Bu perspektifle hayata geçirdiğimiz Turkcell Arıkovanı, girişimcilerle bu projeleri desteklemek isteyenler arasında bir köprü görevi üstleniyor. Bu platformla kitlesel fonlamanın Türkiye’de yaygınlaşarak bir kültür haline gelmesini; bununla birlikte yenilikçi fikri olan her girişimcinin kaynak yaratma kaygısı duymadan çalışmalarına odaklanmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle tüm yenilikçi fikirleri ve girişimcileri kendilerini göstermek üzere davet ediyoruz.”