2016 Yılı İhracatının Gizli Şampiyonları ve Hikayeleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Dünya Gazetesi işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen “İhracatın Gizli Şampiyonları” ödüllerini TİM'in organize ettiği İhracat Zirvesi'nde aldılar. Detaylar haberimizde..

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Dünya Gazetesi işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen “İhracatın Gizli Şampiyonları” ödüllerini TİM'in organize ettiği İhracat Zirvesi'nde aldılar.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katıldığı İhracat Zirvesi'nin birinci gününde "İhracatın Gizli Şampiyonları" ödül töreni gerçekleştirildi. Törende 3'ü özel olmak üzere 13 kategoride ihracat gerçekleştiren firmalar ödüllendirildi.

Kategoriler ve Kazananları:

 • "Özgün Ürün" Tale Words,
 • "Sınır Tanımayan Şampiyon" ABC Lisans Üretim,
 • "e-ihracat" Kök-N Tasarım
 • "Turquality Şampiyonu" Polin Su Parkları,
 • "Hizmet İhracatı" Desird Tasarım,
 • "Üniversite-Sanayi İşbirliği" Dakotek Teknik Tekstil
 • "Ar-ge Merkezi İnovasyon" Teklas Kauçuk
 •  "Genç İhracatçı Ödülü" BB Mekatronik Sanayi,
 • "Genç İhracatçı Jüri Özel Ödülü" Asya Trafik Sinyalizasyon,
 • "En Çevreci Şampiyon" İpeker Tekstil,
 • "En Çevreci Şampiyon Jüri Özel Ödülü"nü Lila Kağıt,
 • "Girişimcilik Şampiyonu" Çalışkan Tarım
 • "Sürdürebilir İhracat Şampiyonu TİM Özel Ödülü" ASD Orman Ürünleri

Ödüller, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve DÜNYA Süper Veb Ofset AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent tarafından şirketlerin yöneticilerine takdim edildi.

Şampiyonların Hikayeleri

"Özgün Ürün" Şampiyonu Tale Words

TaleWorlds, 2005 yılında kurulmuş bağımsız bir oyun geliştirme şirket. Başta iki kurucusu ile başlayan Taleworlds, bugün kendi yayın ekibi de dahil yetmişten fazla çalışana iş gücü sağlıyor.

Mount & Blade oyunu,  yayınlandığı günden bu yana PC Gamer dergisinin "Tüm zamanların en iyi 100 bilgisayar oyunu" ödülü de dahil onlarca ödül kazanmış. Ekip şu günlerde sabırsızlıkla beklenen son oyunları Mount & Blade II: Bannerlord oyunu üzerinde çalışmakta. Ağustos ayı içerisinde yayınlanan PC Gamer dergisinde ''Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi 100 oyunu'' içerisinde oyunları Mount&Blade: Warband 30. sırada yer almış.

Kullanılan tüm teknolojiler Ankara stüdyolarında yerli mühlendislerce geliştiriliyor. Tüm dünyaya sadece oyun değil, oyun geliştirme teknolojileri de satıyorlar ve onların teknolojileri ile diğer oyun şirketleri de oyunlar geliştiriyor. Bu anlamda yazılım ve teknoloji ihracatı da yapıyorlar.

Bugüne kadar 7 milyona yakın kopya oyun satmışlar. Satışlarının yüzde 96'dan fazlasını yurtdışına yapılmış. Toplam 212 ülkeye oyun satmışlar. Bu ihracatı yaparken diğer sektörlerden farklı olarak, hava, kara ya da deniz yoluna ihtiyaç duymaksızın, nakliyeden doğabilecek herhangi bir sıkıntıdan etkilenmeksizin, satış yapıyorlar.

Oyun satışa çıktığı ilk ay dünyanın en çok satan oyunları sıralamasında 1. sıraya yükselmiş. Geçen sene sene ODTÜ Teknokent'te Orta Ölçekli Firmalar kategorisinde İhracat yoğunluğu ödülü aldı. (Çalışanı başına en çok ihracat yapan firma). Geçtiğimiz ay Türkiye'nin hem dijital hem kutulu olarak çıkan ilk PlayStation ve Xbox oyununu satışa çıkardılar. Stüdyo şu anda serinin ikinci oyunu üzerinde çalışıyor.

Sınır Tanımayanlar Şampiyonu :  ABC Lisans Üretim Sağlık Ürünleri İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Piyasaya sunulduğu ilk yılın hemen ardından Çin'de Shanghai Bebek Ürünleri Fuarı'na stand sahibi olarak katılan ilk ve tek Türk bebek beslenme markası olan Mamajoo, ilk ihracatını da Çin'e yapmış.

2013 yılından itibaren yoğunluklu olarak ihracata başlayan Mamajoo, yine bir ilki gerçekleştirmiş ve Amazon Avrupa'da satılan ilk Türk bebek beslenme ve bakım markası olmuş.

www.amazon.de üzerinden önce Almanya'da satılan ve Alman tüketiciler tarafından her geçen gün daha fazla tercih edilen Mamajoo ürünlerinin Avrupa'daki satışlarını organize etmek için 2014 yılı sonlarına doğru Almanya Köln'de bir de ofis/depo açılmış.  Almanya'nın yanı sıra 2015 yılında İtalya, Fransa Polonya, Çekoslovakya ve Benelux ülkelerinde, 2016 yılı Nisan ayı başında da İngiltere'ye de Amazon üzerinden Mamajoo ürünleri satılmaya başlanmış durumda. Ayrıca firma mamajoo.com üzerinden Türkçe, İngilizce va Almanca olarak online alışveriş imkanı sağlıyor.

Firmaya bu yıl mayıs ayında bir de müjdeli haber gelmiş. Mamajoo 5 İşlevli Sterilizör, Almanya'nın bağımsız test sitesi olan www.expertentesten.de tarafından bilgileri dışında test edilmiş ve global markalar olan rakiplerine göre en iyi puanları alarak  “En İyi Ürün” seçilmiş. Firma başvurusunda “İlk kez bir Türk bebek beslenme ve bakım markasının ürününün Avrupa'da bağımsız Alman uzmanlar tarafından 'En İyi Ürün' seçilmesinin gururunu ülkemize yaşattığımız için de çok mutluyuz. Haziran ayında Baby&Kid Store Dergisi tüketici ödülü anketine katılarak, beslenme ürünleri kategorisinde Mamajoo ikinci olmuştur” diyor.

Uzun zamandır, üretimi Çin'in hakimiyetinde olan ve bir Türk markası tarafından Türkiye'de hiç üretilmemiş olan elektronik göğüs pompalarının tasarım ve üretimi üzerinde çalışarak sektörümüze ve Türk annelerine bu yeni ürünler satışa sunuldu. Burada yarattığımız diğer önemli katma değer ise, tamamen Türk yazılım ve mühendislik çalışması ile çevreye zararlı piller yerine USB veya powerbank ile de kullanılabilen yeni bir konseptte ürünler olmalarıdır.

En son Alman ve Japon teknolojileri ile Türk tasarımının gücünü üretim tesisimizde birleştirerek ürettiğimiz Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın ise BPA içermeyen 2. PES biberonu ile anne göğsü formunda ilk anti-kolik valfli biberon emziği Mamajoo markamızın ilk gurur kaynakları oldu.

Türkiye' de bebek ürünleri sektöründe ilk defa sıfır atıkla silikon emzikler ile çevre ve tüketici dostu ambalaj çözümleri sundukları ürünleri ile çok yakında yine bir ilk ve büyük bir yenilik kazandırmayı planlıyorlar.