Önümüzdeki Dönemde Büyük Endüstri Bölgeleri Kuralacak

Türkiye'de son 14 yılda teknoparkların arttığını hatırlatarak, halihazırda ülkede 294 OSB olduğunu, buralarda 1 milyon 640 bin kişinin çalıştığının ve OSB'lerin ekonomiye ciddi faydalar sağladığını dile getiren Özlü, "Önümüzdeki dönemde büyük endüstri bölgeleri kurmayı hedefliyoruz dedi". Detaylar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOBİ'lerin desteklenmesine yeni bütçede ciddi kaynak ayırdıklarını belirterek, gelecek yıl KOBİ'lere 1 milyar 100 milyon liralık destek sağlanacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen 16. MÜSİAD EXPO'nun kapanış yemeği etkinliğine katıldı. Etkinlikte konuşan Bakan Özlü, yeni hükümet göreve başlayınca, Bakanlığa çok sayıda farklı kurum, kuruluş ve dernekten teknoloji ve sanayi alanında öneri ve teklifleri içeren görüş geldiğini kaydederek, bunların arasında en rasyonel olan görüşlerin MÜSİAD'a ait olduğunu ifade etti.

MÜSİAD'ın ilgili raporunda rasyonel görüşler ve özel tespitler olduğunu aktaran Özlü, bu konu dernek yetkililerine teşekkür etti. Özlü, hükümetlerinin icracı ve reformist olduğunu ifade ederek, Ar-Ge Reform Paketi'ni hayata geçirdiklerini, bu paketin pakete Ar-Ge eko-sisteminde ciddi bir düzenlemeyi içerdiğini anlattı.

KOBİ'lerin desteklenmesine yeni bütçede ciddi kaynak ayırdıklarının altını çizen Özlü, "2017'de KOBİ'lere 1 milyar 100 milyon liralık destek olacak. Bundan MÜSİAD mensuplarının da yararlanmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Özlü, Türkiye'de 274 adet Ar-Ge merkezi bulunduğunu belirterek, "Bakanlık olarak bunların sayısını ilk aşamada 500'e ikinci aşamada 1000'e çıkarmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki Dönemde Büyük Endüstri Bölgeleri Kuracağız

Bakan Özlü, 4. sanayi devrimi için çalışmalara başladıklarını kaydederek, içinde MÜSİAD'ın da olduğu bir platform oluşturduklarını, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da katılımıyla bu platformda Türkiye'deki sanayinin dönüşümü çalışmalarını yürüteceklerini bildirdi.

İlerleyen günlerde Patent Kanunu'nu görüşecekleri bilgisini veren Özlü, "Bütçe Kanunu Meclis'e gelmeden Patent Kanunu'nu meclisten geçireceğiz." dedi.

Türkiye'de son 14 yılda teknoparkların arttığını hatırlatarak, halihazırda ülkede 294 OSB olduğunu, buralarda 1 milyon 640 bin kişinin çalıştığının ve OSB'lerin ekonomiye ciddi faydalar sağladığını dile getiren Özlü, sözlerini şöyle tamamladı: "Önümüzdeki dönemde büyük endüstri bölgeleri kurmayı hedefliyoruz. Ben bilim, teknoloji ve sanayi arasında bağın, ilginin daim olmasını hiç kopmamasını arzu ederim. Çünkü teknoloji transferi bir noktaya kadar mümkündür. Teknolojiye dayalı sanayi prensibini çok önemsiyoruz."

Sanayi Bakanlığı kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.879 kişi okudu.
Kategori: Etkinlikler, KAMU, Sivil Toplum Örgütleri
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor