Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Önümüzdeki Dönemde Büyük Endüstri Bölgeleri Kuralacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOBİ'lerin desteklenmesine yeni bütçede ciddi kaynak ayırdıklarını belirterek, gelecek yıl KOBİ'lere 1 milyar 100 milyon liralık destek sağlanacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen 16. MÜSİAD EXPO'nun kapanış yemeği etkinliğine katıldı. Etkinlikte konuşan Bakan Özlü, yeni hükümet göreve başlayınca, Bakanlığa çok sayıda farklı kurum, kuruluş ve dernekten teknoloji ve sanayi alanında öneri ve teklifleri içeren görüş geldiğini kaydederek, bunların arasında en rasyonel olan görüşlerin MÜSİAD'a ait olduğunu ifade etti.

MÜSİAD'ın ilgili raporunda rasyonel görüşler ve özel tespitler olduğunu aktaran Özlü, bu konu dernek yetkililerine teşekkür etti. Özlü, hükümetlerinin icracı ve reformist olduğunu ifade ederek, Ar-Ge Reform Paketi'ni hayata geçirdiklerini, bu paketin pakete Ar-Ge eko-sisteminde ciddi bir düzenlemeyi içerdiğini anlattı.

KOBİ'lerin desteklenmesine yeni bütçede ciddi kaynak ayırdıklarının altını çizen Özlü, "2017'de KOBİ'lere 1 milyar 100 milyon liralık destek olacak. Bundan MÜSİAD mensuplarının da yararlanmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Özlü, Türkiye'de 274 adet Ar-Ge merkezi bulunduğunu belirterek, "Bakanlık olarak bunların sayısını ilk aşamada 500'e ikinci aşamada 1000'e çıkarmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki Dönemde Büyük Endüstri Bölgeleri Kuracağız

Bakan Özlü, 4. sanayi devrimi için çalışmalara başladıklarını kaydederek, içinde MÜSİAD'ın da olduğu bir platform oluşturduklarını, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da katılımıyla bu platformda Türkiye'deki sanayinin dönüşümü çalışmalarını yürüteceklerini bildirdi.

İlerleyen günlerde Patent Kanunu'nu görüşecekleri bilgisini veren Özlü, "Bütçe Kanunu Meclis'e gelmeden Patent Kanunu'nu meclisten geçireceğiz." dedi.

Türkiye'de son 14 yılda teknoparkların arttığını hatırlatarak, halihazırda ülkede 294 OSB olduğunu, buralarda 1 milyon 640 bin kişinin çalıştığının ve OSB'lerin ekonomiye ciddi faydalar sağladığını dile getiren Özlü, sözlerini şöyle tamamladı: "Önümüzdeki dönemde büyük endüstri bölgeleri kurmayı hedefliyoruz. Ben bilim, teknoloji ve sanayi arasında bağın, ilginin daim olmasını hiç kopmamasını arzu ederim. Çünkü teknoloji transferi bir noktaya kadar mümkündür. Teknolojiye dayalı sanayi prensibini çok önemsiyoruz."

Sanayi Bakanlığı kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.478 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Etkinlikler, KAMU, Sivil Toplum Örgütleri
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız