Rekabette Öne Geçmek İçin Daha Neler Yapabilirsiniz?

Bir firma kendi sektöründe öne geçebilmek için neler yapmalı ve hangi süreçlerde güncelleme yapılmalı? Cevabı haberimizde..

İş piyasalarının üzerinde çok durduğu konulardan ikisi yazımızın başlığında yer almaktadır. İş süreçlerinizi basitleştirin ve mümkünse bürokrasiyi sıfırlayın.

Süreçlerin basitleştirilmesi konusu elektroniğin gelişmesine paralel olarak daha kolay hale gelmeye başladı. Ama bu seferde konu bir yatırım meselesi haline geldi. Küçük firmaların kolay kolay bu yatırımları yapamayacağını varsaymak gerekir.

Süreçleri basitleştirme konusunda “Zara” markasının yaptıkları çarpıcıdır:  Zara’nın tasarımdan teslime kadar geçen süreyi 15 güne kadar indirdiğini biliyoruz. Bunun içinse üretim yerlerini pazarlara yakın tutuyor ve seri üretim yerine küçük hacimlerde üretim yapıyor. Ve üretilen ürünleri de askılarda naklederek ayrıca ütü ve zaman alacak düzenleme sıkıntılarından kurtuluyor.

Müşteriyle aranızda bulunan kompartımanları verimlilik esasına uygun olarak siste matize etmeli ve de maliyetleri de minimize etmelisiniz. Japonların yaptığı gibi sıfır hataya odaklanmalı ve bunu da sürdürülebilir kılmalısınız.
İkinci olarak müşteriyle aranızda ki tüm süreçleri yani bürokrasiyi sıfırlayacaksınız. Müşterinin işini olabildiğince kolaylaştırarak ve yine müşteriyi uğraştırmadan sizden ürün ve hizmeti almasını sağlayacaksınız. Bu müşteri ister son kullanıcı veya isterse tedarikçi bağlamında olsun, durum değişmez, müşteri iki halde de müşteridir. Siz bir şey satıyorsunuz o da sizden bir şey alıyor. Hatta bu durum fason sektörü için bile geçerlidir. Dünyada fason iş yapan firmalar kendilerini ciddi geliştirme içersindeler. İş yaptıkları müşterilerin sadece mevcut isteklerine cevap vermek yerine onların “daha ileri istekleri neler olabilir” bunlar üzerinde çalışıyorlar.

Kurgulanan “süreç basitleştirme ve bürokrasinin sıfırlanması” programının doğru çalışması için aşağıdaki şartları ve araçları oluşturmak gerekiyor:

 • Firma yöneticilerinin dünyadaki sektörel tecrübeleri iyice araştırması gerekir,
 • Personelin eğitimi ve sistemin düzenli çalışması doğru şekilde planlanarak sağlamalı,
 • Programı desteklemek için kurgulanan platformlar, sistemler ve teknolojik araçlar yeterli olmalı,
 • Programı yönetenler, uzman kadroyla çalışıp gereken tüm çalışmaları kusursuz yapmalı,
 • Yöneticiler, farklı fikirlere açık ve personelin yenilikçi fikirlerine fırsat verici olmalı.

Firmalar ayrıca ürün ve hizmet liderliğini sürdürmek için şunlara başvurmalıdır:

 • İşinde misyoner olmak ve bu hedefle müşterilerini firmanın misyonuna ve ürünlerine bağımlı hale getirmek,
 • Müşterilere kusursuz bir şekilde hizmet ve ürün sunmayı hedeflemek,
 • Müşteri geri bildirimlerini oldukça önemsemek ve de bunu üretime, pazarlamaya ve tasarıma iletmek,
 • Esnek çalışan bir ekip temeline dayanan ve değişimlere çabuk uyum sağlayabilen bir örgüt yapısına sahip olmaya çalışmak,
 • Sürekli olarak standartları yükseltmek ve rakiplerden bir adım ileri olmaya çalışmak,
 • Yeni pazarların taleplerini karşılamak için çalışanların ve müşterilerin yenilikçi fikirlerini önemsemek ve bunları disiplinli bir şekle sokmak.

Firmalar Öncelikle Şu Sorulara Cevap Bulsunlar

- Müşterinin hangi problemini çözüyorsunuz?

Ürün veya hizmetinizin çözdüğü problemi tam olarak ifade edemiyorsanız, muhtemelen başarısız olacaksınız demektir.

- Peki diğer rakipleriniz sizin çözmediğiniz bu problemi çözmek için neler yaptılar? Ve onların ürettiği çözümler neden başarılı ya da başarısız oldu?

Rakiplerinizi mercek altına alıp her hareketini yorumlamak ve bunlardan bir şeyler öğrenmeye bakmalısınız.

- Ürün veya hizmetinizin sayabileceğiniz kaç tane önemli faydası var?

Her firma kendi sunduğu ürün ve hizmetin müşteriye olan spesifik faydasını ortaya koymak ve de pazarlamada bunu kullanması gerekir. Eğer rakiplere göre ürün veya hizmetinizin ayrıca özel bir faydasını bulamıyorsanız durum ciddi demektir.

Basit bir anlatım dili ile ürün veya hizmetinizin en önemli özelliklerini ifade etmeye çalışabilir misiniz?

Basit anlatım dili oldukça önemli. En karmaşık konuları bile herkesin anlayabileceği yalınlık ve netlikle anlatarak karşıda istediğiniz ilgiyi yakalamanız mümkün.

Bir Firma Kendi Sektöründe Öne Geçmek İçin Neler Yapar?

 • Sürekli araştırma yaparak dünyadaki ve ülkedeki yeni gelişmeleri takip eder,
 • Yenilikçiliğin kurum kültürü haline gelebilmesi için etkinlikler düzenler,
 • Sürdürülebilir bir sistem kurgular ve bunu gelişmeye sürekli açık tutar,
 • Eğitimler konusunda gerekli hassasiyeti gözeterek personelin gelişimi için her türlü çalışmaları yapar,
 • Kurum içi ve kurum dışından gelecek olan her türlü yeni fikirleri düzenler ve hayata geçen fikirlerin sahiplerine de karşılığınız verir,
 • Şirketin marka değerini artırmak için ritmik müşteri çalışması yapar ve müşterilerini “markaya bağımlı olanlar” ve de “sempatizanlar “şeklinde kategorileştirmeye çalışır,
 • Çalışanların özgürlüğüne önem vererek firmaya her daim katkılarının olmasının yolunu açı tutar. Açık tutar ki akıllarındaki yenilikçi ve farkındalık kırıntıları açığa çıksın. Açığa çıkan fikirleri ortak akıl kapsamında değerlendirip, hatta fikirlerden esinlenip sektörde kimsenin aklına gelmeyen yeni projeler geliştirilebilsin.
Bu içeriği 10.593 kişi okudu.
Kategori: Girişimci Rehberi
Yazar Salih Keskin Hakkında

Salih Keskin, kreatif düşünce modellerinin üretimi ve inovasyon üzerine iş dünyasında, üniversitelerde ve sivil toplum örgütlerinde eğitimler vermekte, danışmanlık ve araştırmalar yapmaktadır. Halen İstanbul Kültür Üniversitesinde Öğretim Üyeliğine devam etmekte olan yazar aynı zamanda inovasyon konusunda kitaplar ve makaleler yazıyor. Yazar kaleme aldığı inovasyon odaklı yazılarıyla artık Girişim Haber okurlarının da ekranında.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor