Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Made In Turkey'den Designed In Turkey'e Geçişin Yol Haritası Çıkarıldı

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in ana sponsorluğunu üstlendiği Design & Innovation Summit, Capital ve Ekonomist dergileri işbirliğiyle gerçekleştirildi. İş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı zirvede, inovasyonla büyüme ve tasarımın önemi ele alındı.

Tasarım ve inovasyon konusunda önemli çalışmalara imza atan şirketlerin üst düzey yöneticilerini bir araya getiren ‘Design & Innovation Summit’, 9 Kasım 2016 tarihinde The Ritz-Carlton İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Petkim’in ana sponsorluğundaki etkinlik, Capital ve Ekonomist dergilerinin organizasyonuyla düzenlendi. Etkinliğe, Arçelik, BASF Türk ve TEB co-sponsor olarak destek verdi.

İş dünyasında Made in Turkey’den Designed in Turkey’e geçiş sürecinin anlatıldığı zirvede inovasyonla büyüme konusu ele alındı. ‘Design & Innovation Summit’in ana sponsoru olan Petkim’in Genel Müdürü Anar Mammadov, zirvede yaptığı konuşmada, inovasyonun sadece şirketler için değil daha güçlü bir ekonomi için de vazgeçilmez olduğuna dikkat çekti. Mammadov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişim ve gelişimin kaynağı konumundaki bilim, teknoloji ve tasarım günümüz dünyasında ekonomik bir değer, stratejik bir güç haline gelmiş durumda. Bu üçlü kavramın eşlik ettiği yüksek katma değere sahip yenilikçi tasarım ürünler giderek çok daha fazla talep bulmaya başladı. İnovasyon ve tasarım, günümüzde sadece şirketler için değil daha güçlü bir ekonomi için de vazgeçilmezi oluşturuyor. Türkiye’nin ilk petrokimya şirketi olarak, bizler inovasyon ve tasarımı bilginin, Ar-Ge’nin ve teknolojinin insanla buluşması olarak görüyoruz ve bu sürecin çok önemli bir parçası olduğumuza inanıyoruz. Bu süreci gerçekleştirecek yatırımlarımızı inovatif anlayışla gerçekleştiriyoruz. Ulaştığımız sonuç, her biri toplumun beğeni ve ihtiyaçlarını karşılayacak pek çok sektörün gereksinim duyduğu hammaddeyi oluşturarak müthiş katma değer yaratan minik “Akıl Parçacıkları” olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle inovasyon ve tasarımın sadece bizim için değil tüm sektörler ve tabii ki toplum için büyük önem taşıdığına inanıyor ve büyük önem veriyoruz.”

Konferansta, Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı’nın moderatörlüğünü yaptığı ‘Tasarım & İnovasyonla Büyüyenler’ konulu CEO paneli düzenlendi. Panele, BASF Türk CEO’su Buğra Kavuncu, Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Cemil Tokel, SOCAR Türkiye Danışmanı Hayati Öztürk, Hexagon Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum ve TEB Genel Müdürü Vekili ve Kobi Bankacılığı Grup Başkanı Turgut Boz katıldı. Konferans sonrası konuşma yapan Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, Arçelik’in tasarım ve inovasyonla ilgili çalışmaları hakkında bilgi paylaştı. Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ise, “Made in Turkey’den Designed in Turkey’e” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız