Nihat Zeybekci: "İhracatta 3-4 Ülke Üzerinde Çok Yoğunlaşacağız"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı. Zeybekci, "İhracatta 2017 yılından itibaren hedef ülkeleri çok daha daraltarak, 15 ülke değil 3-4 ülke üzerinde çok yoğunlaşacağız." dedi. Detaylar haberimizde..

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yaptı. Bakan Zeybekci, "İhracatta 2017 yılından itibaren hedef ülkeleri çok daha daraltarak, 15 ülke değil 3-4 ülke üzerinde çok yoğunlaşacağız." dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz'dan sonra Borsa İstanbul'a yabancı net girişinin 1 milyar doların üzerinde olduğunu bildiren Zeybekci, ekonomideki makro göstergelerde iyileşmenin devam edeceğini söyledi.

Küresel ticaretin küresel büyümeden düşük performans ortaya koyduğunu belirten Zeybekci, küresel ekonominin önemli oyuncularından Türkiye'nin de bu gelişmelerden etkilendiğini ifade etti. Türkiye'nin bu yıl sonunda yüzde 3,2 büyümeyi hedeflediğini anımsatan Zeybekci, yıl sonunda ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 89 düzeyinde olduğunu kaydetti.

Zeybekci, Türkiye'nin dış ticarette otomotiv, tarım, tekstil ve hazır giyimde fazla verdiğini, fiyat seviyelerindeki gerilemenin etkisiyle demir çelik, kimya ve enerji sektörlerinde açığın gerilediğini anlattı.

2016 yılında en fazla ihracatın AB'ye gerçekleştirildiğini hatırlatan Zeybekci, Avrupa'nın toplam tüketimde daralmaya giderken Türkiye'den ithalatını artırdığını söyledi.

2017 Sonunda 20 Ticaret Merkezi Hedefi

İhracat tutarlarına göre ihracatçılara hususi pasaport verilmesine yönelik düzenleme hakkında bilgi veren Zeybekci, "İhracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma ve yetkililerine yeşil pasaport verme çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Bununla ilgili kriterleri belirledik. Çok kısa bir süre içerisinde ihracatçılarımıza yeşil pasaport vermeye başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Zeybekci, Ticaret Merkezi Projesi kapsamında ilk merkezin Tahran'da açılacağını, daha sonra New York ve Dubai'de hizmete geçeceğini, gelecek yıl sonunda toplam 20 yerde merkez açılmasının hedeflendiğini kaydetti.

"Serbest Bölgeler Konusunda Güçlü ve Avantajlı Bir Ülke Olacak"

Bakan Zeybekci, Eximbank'ın daha çok elini taşın altına sokacağı tedbirleri yürürlüğe koyacaklarını da belirterek, "İhracatta 2017 yılından itibaren hedef ülkeleri çok daha daraltarak, 15 ülke değil, 3-4 ülke üzerinde çok yoğunlaşacağız. Öncelikli ülkeleri de daraltarak farklı bir konsepte geçeceğiz." açıklamasında bulundu.

"Ocak-Ağustos Döneminde Doğrudan Yatırımlar 5,9 Milyar Dolar"

Zeybekci, bu dönem düzenlenen teşvik belgelerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 16'lık, istihdamda yüzde 4'lük artış, sabit yatırım tutarında ise yüzde 12'lik azalış olduğunu dile getirdi. Türkiye'ye 2003 yılından bu yana 171,5 milyar dolar seviyesinde doğrudan yabancı yatırım geldiğini belirten Zeybekci, "Bu yılın ocak-ağustos döneminde, doğrudan yatırımlar 5,9 milyar dolar seviyesindedir." dedi.

İthalat Politikası Önlemleri

Bakan Zeybekci, ithalat politikaları anlamında ayakkabıdan mobilyaya, beyaz eşyadan demir çeliğe kadar birçok alanda ülke sanayisine yeni üretim alanları ve kapasiteler kazandırdıklarını vurgulayarak, alınan tedbirlerle bu sektörlerdeki ithalat rakamlarının gerilediğine işaret etti.

Türk ekonomisinin 15 Temmuz testinden başarıyla çıktığının altını çizen Zeybekci, dünyanın hiçbir ekonomisinin böyle bir stres testinden geçmediğini, bundan ötürü 2017 yılı için daha pozitif olduklarını söyledi.

Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı'nın 2017 yılı bütçesinin 3 milyar 948 milyon 832 bin lira olduğunu bildirerek, bütçelerinin yüzde 90'ını cari transferlere ayırdıklarını dile getirdi.

İhracatçıya Hususi Pasaport Düzenlemesi

Öte yandan, Bakan Zeybekci'nin Komisyon üyelerine dağıttığı "2017 Yılı Bütçe Sunuşu" kitapçığında ihracatçılara yeşil pasaport dağıtılmasına yönelik düzenlemeye ilişkin şu ifadeler yer aldı:

"Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile son üç yılda ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine belirli suçlardan mahkum olmamaları kaydıyla Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslara göre iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilebileceğini hükme bağladık. Bu kapsamda, halihazırda konuya ilişkin esasların belirleneceği Bakanlar Kurulu Kararının ihdas edilmesine yönelik gerekli çalışmaları tamamlayarak, İçişleri Bakanlığına gönderdik."

AA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor