EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı 2017 Başvuruları Başladı

EY Türkiye, Girişimci Kadın Liderler Programı’nın ikinci yılı için başvuru sürecini başlattı. 24 Ekim 2016’da başlayan EY Girişimci Kadın Liderler Programı’nın 2017 dönem başvuruları 4 Ocak 2017 tarihinde sona erecek. Detaylar haberimizde..

EY Türkiye, Girişimci Kadın Liderler Programı’nın ikinci yılı için başvuru sürecini başlattı. Vizyon sahibi girişimci kadınların iş dünyasında yükselmesi ve küresel pazarda rekabet edebilmesini desteklemek amacıyla yürütülen programa seçilen girişimciler; EY Türkiye’nin desteğiyle hiçbir ücret ödemeden 1 yıl boyunca eğitim, mentorluk, iş geliştirme ve networking (ağ oluşturma) desteği alıyor.

EY‘nin küresel çapta düzenlediği Girişimci Kadın Liderler Programı, Türkiye’de bu yıl ikinci kez düzenleniyor. Programın ilk yılında 10 kadın girişimciye destek veren EY Türkiye; bu yıl da işini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan kadın girişimcileri destekleyerek, uluslararası pazarlarda etkin faaliyet göstermeye ve rekabet etmeye hazırlamayı amaçlıyor.

24 Ekim 2016’da başlayan EY Girişimci Kadın Liderler Programı’nın 2017 dönem başvuruları 4 Ocak 2017 tarihinde sona erecek. EY Türkiye, başvurular arasından bağımsız bir jürinin seçeceği ve kriterlere uygun olan kadın girişimcilere, bir yıl boyunca ücretsiz eğitim verecek; kadın girişimcilere şirketlerini büyütmek için ihtiyaç duydukları alanlarda destek ve koçluk sunacak. Aynı zamanda sosyal sorumluluk niteliği de taşıyan program, kadın girişimcilerin; iş dünyasının başarılı yöneticilerinin bilgi ve deneyimlerinden yaralanabilecekleri bir ağa katılmalarına şirketlerini ciro ve istihdam anlamında büyütmelerine imkan sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl başlattıkları program ile çok iyi sonuçlar aldıklarını dile getiren EY Türkiye Kurumsal Finansman Şirket Ortağı ve EY EMEIA (Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Afrika) Büyüyen Pazarlar Lideri Demet Özdemir, program ile ilgili şöyle konuştu:

“Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 2015 Küresel Cinsiyet Farkı Raporu ile kadınların girişimcilik dünyasında erkeklerle eşit temsil edilebilmesi için tüm dünyada 117 yıla ihtiyaç olduğunu açıkladı. Aynı raporda Türkiye kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikte 130'uncu sırada yer aldı. Kadın-erkek eşitliğinin özellikle ekonomik alanda yakalanması için EY olarak global çapta Women Fast Forward inisiyatifimizi hayata geçirdik. Araştırmalar gösteriyor ki, cinsiyet eşitliğini daha hızlı yakalamak adına alınabilecek aksiyonlardan biri de kadınlara hali hazırda sahip oldukları beceriler konusunda güven aşılanması ve mentorluk yapılması. Bu bağlamda EY’nin dünya genelinde bu sene itibariyle 45 ülkede uyguladığı Girişimci Kadın Liderler Programı’nı geçen sene Türkiye’ye getirdik. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz program, Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika’yı kapsayan EMEIA bölgesi için çok önemli bir adım. Türkiye’deki programın başarısını yeni lanse ettiğimiz Avrupa Birliği programı ve arkasından bölgedeki diğer ülkelere taşımak istiyoruz.”

EY Türkiye Kurumsal Finansman Şirket Ortağı ve EY Girişimci Kadın Liderler Programı Türkiye Lideri Özge Gürsoy “Türkiye’de geçen yıl uygulamaya başladığımız EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı’yla, kadınların yeni girişimci olmalarına ve şirket kurmalarına odaklanmış programlardan farklı olarak, kadınların belli bir noktaya ulaştırdıkları, var olan şirketlerini büyüterek pazarda öncü ve sektöründe lider konuma ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Program ile kaynaklarımızı kadın girişimcilerin şirketleri için hayalini kurdukları tam potansiyele ulaşabilmeleri için kullanıyoruz. 2016 sınıfı katılımcılarımız, uluslararası vizyona sahip bu programın, kendilerine güvenlerini ve cesaretlerini pekiştirdiğini, program sayesinde iş networklerinde ve büyüme potansiyellerinde artış gördüklerini ifade ediyorlar. Ayrıca sınıfta bir “kız kardeşlik ruhu” hakim, kadın girişimcilerimiz birbirlerine her konuda destek oluyorlar. Bu da bizi iş hayatında kadınların güçlenerek var olması hedefimize yaklaşmak adına daha da heyecanlandırıyor. Bu sınıflardan dünya markaları çıkarmak istiyoruz” dedi.

Ekonomik Eşitlik İçin Kadınların Desteğe İhtiyacı Var

EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı EMEIA (Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Afrika) Direktörü İmge Kaya Sabancı, “Kadın girişimcilerin, liderlik becerilerini geliştireceği koçluk ve mentorluk programlarına, yönetsel yetkinliklerini artıracağı eğitimlere, finansal ve hukuksal konularda danışmanlığa ve iletişim ağlarını genişletebileceği programlara ihtiyacı var. Girişimcilere yönelik danışmanlık ve rehberlik alanında bir dünya lideri olarak başarılı rol modellere ve iş geliştirme çevrelerine erişimin, girişimcilerin işlerini büyütmeleri için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı, kadın girişimcilere, alanında uzman eğitmenlerden alacakları eğitimler sayesinde vizyonlarını geliştirme ve iş stratejilerini iyileştirme imkanı ve EY şirket ortağı olan mentorları ile bir sene boyunca birebir çalışarak şirketlerine özel konulardaki ihtiyaçlarına çözüm üretme fırsatı sunuyor. Girişimci kadınların işletmelerinin operasyonlarını programdan sağlayacakları kazanımlarla büyütmelerine yardımcı olmak ve böylece EY olarak Türkiye ekonomisine sağladığımız katkıyı artırmak en büyük amacımız” ifadelerini kullandı.

Program Katılımcılarının Şirketleri %54 Büyüdü

Babson College Kadın Girişimci Liderliği Merkezi tarafından düzenlenen bağımsız etki değerlendirme araştırmasının sonuçları Girişimci Kadın Liderler Programı’nın girişimciler için hızlı bir büyüme sağladığını gösteriyor. Programa Kuzey Amerika'dan katılan şirketlerin 2014 yılı toplam cirosu programa katılmadan önceki yıllara göre %54 artış gösterdi. Katılımcılar yıllık ortalama %20 civarında ciro artışı sağlarken, ikinci yılında şirket büyümeleri %50'ye ulaştı.

Program Kadın Girişimcilere Ne Sağlıyor?

  • Türkiye’nin en iyi girişimcileri ve yüksek büyüme göstermiş şirketlerinin liderlerinin de dahil olduğu seçkin bir ağa katılma imkanı,
  • Güncel sektör haberleri, araştırmalar, işletme stratejileri ve uygulamaları hakkında bilgi alışverişi ile bilgi birikimini artırma fırsatı,
  • Potansiyel ortaklıkları, stratejik işbirliklerini, yeni müşteri ve tedarikçiler ile muhtemel sermaye kaynaklarını keşfetme olanağı,
  • Üst düzey danışmanlar ve tanınmış girişimcilerle diyaloglar kurarak liderlik, yöneticilik ve işletme becerilerini geliştirme imkânı,
  • Kendilerinin ve şirketlerinin kurumsal yöneticiler, yatırımcılar ve medya karşısındaki görünürlüğünü artırma şansı.

Kimler Katılabilir?

EY Girişimci Kadın Liderler Programı'na katılmak isteyen girişimci kadınların şirketlerinin Türkiye merkezli ve en az 3 yıldır faaliyette olması, son 2 yılda en az yıllık 1 milyon TL ciroya sahip olması gerekiyor. Kadın girişimcinin şirkette en az yüzde 25 hisse sahibi olması ve ana karar vericiler arasında yer alması da koşullar arasında yer alıyor.

Unutmayın, 2017 dönem kayıtları 24 Ekim’de başlayan EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı’na başvurular 4 Ocak 2017’ye kadar yapılabiliyor.

EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.ey.com web adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Haberimizi kadın girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor