Yerli Savunma Sanayi Gücünü Ar-Ge'den Alıyor!

Yerli savunma sanayi gücünü Ar-Ge'den alıyor. Savunma sanayisinin son yıllarda ortaya koyduğu performansın ve geliştirilen yerli ürünlerin gerisinde önemli Ar-Ge yatırımları yer alıyor. Detaylar haberimizde..

Savunma sanayisinin son yıllarda ortaya koyduğu performansın ve geliştirilen yerli ürünlerin gerisinde önemli Ar-Ge yatırımları yer alıyor.

Türkiye, yenilikçiliğe odaklanmış, nitelikli istihdamı gelişmiş, katma değeri yüksek ürünler üreten, verimliliği ve rekabet gücü yüksek bir ekonomik ortamın oluşturulmasını sağlamak amacıyla Ar-Ge merkezleri kurulmasını teşvik ediyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 266 Ar-Ge merkezi faaliyet gösteriyor. Ar-Ge faaliyetlerinin önemli bir kısmı, savunma sanayisi alanında yürütülüyor.  Otomotiv yan sanayisi (59) ve bilişim, bilgi ve iletişim teknolojilerinin (18) ardından en fazla Ar-Ge merkezi bulunan alanı savunma sanayisi oluşturuyor. Savunma sanayisi alanında yüksek teknoloji ürünlerine kaynaklık eden 17 Ar-Ge merkezi bulunuyor.

Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan ürün ve teknolojiler savunma sanayisi başta olmak üzere hayatın çeşitli alanlarında kullanılırken, aynı zamanda önemli bir ihracat kalemini oluşturuyor.

Sektörde ürün ve teknoloji geliştirmeye son yıllarda ciddi bir kaynak ayrılıyor. Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) verilerine göre, sektörün ürün ve teknoloji geliştirme harcamaları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak, 904 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu kaynağın yüzde 13'ü teknoloji geliştirmeye, yüzde 87'si ürün geliştirmeye ayrıldı. Teknoloji geliştirmenin payı 122 milyon dolara, ürün geliştirmenin payı 782 milyon dolara karşılık geldi. Bu harcamaların 287 milyon doları öz kaynakla, 616 milyon doları proje teşvikleriyle finanse edildi.

Sektörde 2011'de 672, 2012'de 772, 2013'te 927, 2014'te 887 milyon dolarlık ürün ve teknoloji geliştirme harcaması yapıldı.

Haberin devamını okumak için: http://sanayi.gov.tr/NewsDetails.aspx?newsID=23998&lng=tr

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor