Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
TİM ve Sabancı, İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi’ni Hayata Geçirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi kuruluşu İnovent, firmaların sürdürülebilir katma değer yaratarak ihracatı artırması amacıyla İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi’ni hayata geçirdi.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, ilk yıl 100 firmanın yol haritasının çizilerek gelişiminin izleneceği proje için “2023 hedeflerine ulaşma yolunda firmalardan çok güzel başarı hikayeleri çıkacak” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi kuruluşu olan İnovent, “İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük” projesini hayata geçirdi. Proje ile firmaların inovasyon performansının sürdürülebilir katma değer yaratır hale getirilmesi ve ihracatın artırılması amaçlanıyor. İki gün süren çalıştaylar ile başlayan projede, ilk yıl 100 firmanın stratejik kaynaklara erişiminin kolaylaştırılması ve inovasyon yol haritalarının en güncel teknolojik trendlerle belirlenmesi sağlanacak. Çalıştaylara, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2015 yılı Girişimci ve Yenililikçi Üniversite Endeksi Sıralaması’ndaki ilk 50 üniversite arasından belirlenen 62 mentör davet edildi. Proje kapsamında 100 firmanın mentörlerle eşleştirilerek 11 ay boyunca inovasyon odaklı mentorluk desteği alması hedefleniyor. Projeye gelecek yıllarda katılacak firma sayısının artırılması planlanıyor.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu çalıştayların açılış konuşmasında, üniversite-sanayi işbirliğinin ve inovasyonun katma değerli ihracat açısından önemine değindi. Ömer Burhanoğlu, “Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmak, yüksek katma değerli üretimle gerçekleşecek. Bu çalışma sonucunda firmalarımızın çok güzel başarı hikayeleri ortaya çıkaracağına inanıyorum” dedi.

TİM Genel Sekreteri Dr. H. Bader Arslan da firmaların yenilikçi ürün oluşturulmasına ve inovatif yapınının bütün firmalarda olması gerektiğine dikkat çekti. Çalıştayda yüksek katmadeğer, inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma üzerinde Türkiye’nin önde gelen akademisyenleri bilgi ve deneyimlerini de paylaştı.

Firmaların Stratejik Kaynaklara Erişimi Kolaylaşacak

Proje kapsamında kısa sürede İnovasyon Yönetimi sistematiği oluşturulacak ve mentörlerin hazırlayacağı ortak bir dil ile firmaların İnovasyon yetkinlik ve kapasiteleri geliştirilecek. TİM’in halihazırda gerçekleştirdiği 2023 Ulusal İnovasyon Stratejisi, İnovaLİG, Türkiye İnovasyon Haftası ve 2023 İhracat Stratejisi faaliyetlerine ek olarak bu proje, firmaların stratejik kaynaklara erişimine kolaylık sağlayacak, inovasyon yol haritalarının en güncel teknolojik trendlerle belirlenmesini sağlayacak. Toplam 11 ay sürecek projenin altıncı ayında en iyi örnekler ve tecrübeler paylaşılacak, süreç sonunda başarı hikayelerinin olduğu bir kapanış hazırlanacak.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız