Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Hobilerini Girişime Dönüştürüp Tavuk Çiftliği Kurdular!

Zonguldak'ta bir yıl önce hobi amacıyla 5 tavuk beslemeye başlayan 2 genç girişimci, kısa sürede bin 200 tavuğun bulunduğu ve günlük 800 yumurta aldıkları bir çiftlik oluşturdu.

Alaplı ilçesinde yaşayan Volkan Can Ünal (35) ve Evren Altay (28),  geçen yıl bahçelerinde hobi amacıyla 5 tavuk beslemeye başladı. Bir süre sonra çiftlik kurmaya karar veren 2 arkadaş, yaptıkları  araştırmaların ardından borç aldıkları parayla ilçede atıl durumdaki 500  metrekarelik ahırı kiralayarak onardı. Ahır ve çevresini tavuk çiftliği haline getiren, aldıkları 600 köy  tavuğunun yumurtalarından çıkan civcivlerle kısa sürede bin 200 tavuk sahibi olan  girişimciler, günde 800 yumurta üretmeye başladı. Ünal, yaptığı açıklamada, bir süre işsiz gezdiklerini ve  asgari ücretle çalışmak yerine tarım ve hayvancılık yapmayı düşündüklerini söyledi.

İlk olarak gerek hobi gerekse deneme amaçlı 5 tavuk alarak beslemeye  ve bir süre sonra kurdukları tavuk çiftliğinde köy yumurtası üretimi ve satışı  yapmaya başladıklarını anlatan Ünal, "Bölgemizde köy yumurtası çiftliği  olmadığını düşünerek 5 tavuk ile başladığımız işi büyütmeye karar verdik. Eski  bir ahır kiralayarak kendi imkanlarımızla onardık. Sonra arkadaşlarımızdan borç  alarak yaklaşık 600 tavuk satın aldık ve çiftliğimizi kurduk. Kendi ürettiğimiz  civcivlerden 1 yılda bin 200 tavuğa ulaştık." dedi.

Hayvanları çok sevmeleri kedi, köpek ve arıların da bulunduğu çiftliklerinde tavukların stresten arınmaları için 10 dönümlük doğal bahçe  oluşturduklarını belirten Ünal, şöyle devam etti: "Tavukların kapalı ortamda kalmamaları için 10 dönümlük bir bahçe  oluşturarak doğal beslenmelerini ve gezerek stresten arınmalarını sağlıyoruz.  Gezen tavuk daha çok yumurta üretiyor. 50 tane horozumuz var. Kendi kuluçka  makinelerimizde civciv üretimi yapıyoruz. Birçok farklı cinste tavuk beslediğimiz  çiftliğimizde günde ortalama 800 yumurta üretir hale geldik. Batı Karadeniz  Bölgesi'nde birçok market, otel ve kahvaltı dükkanlarına yumurta veriyoruz."

Ünal, amatör ruhla başladıkları bu işte bu kadar kısa sürede  büyüyebileceklerini hiç tahmin etmediklerini sözlerine ekledi.

Milliyet kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 11.268 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Genç Girişimciler, Gıda / Tarım / Hayvancılık, Girişimcilik Hikayeleri
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız