Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Arıcılık Sektöründe KOSGEB Destekli İnovasyon: Yüksek Proteinli Arı Keki!

Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim OskayKOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ile GDO içermeyen, yüksek proteinli arı keki üretti. 

Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim OskayKOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ile GDO içermeyen, yüksek proteinli arı keki üretti. Arı keki, arıcılık sektöründe doğada nektar ve polenin kısıtlı olduğu dönemlerde, kolonide polen ve bal stoklarının yetersiz olduğu durumlarda bal arısı kolonilerinin beslenmesi amacıyla kullanılıyor.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Tekirdağ’da Arıcılık üzerine yaptığı çalışmalar ile ulusal ve uluslararası kamuoyunda ses getiren Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay’ın işletmesini ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay, KOSGEB’e sundukları Ar-Ge İnovasyon Projesi olan “Yüksek Protein Oranına Sahip Arı Keki Geliştirilmesi” projesinin tüm süreçlerini KOSGEB Başkanı Recep Biçer’e anlattı.

Oksay, ürettikleri ürünün yurtiçi ve yurtdışındaki fuarlarda gerçekleştirdikleri tanıtımlarda çok fazla talep gördüğünü belirterek, ürünün ticarileşmesi için KOSGEB’e ikinci kez sundukları KOSGEB Endüstriyel Uygulama Projesi kapsamında seri üretime başlayacaklarını söyledi.

Doç. Dr. Oskay, Üniversite içerisinde küçük bir laboratuvarda başladıkları bu çalışmanın KOSGEB sayesinde uluslararası bir çalışmaya dönüştüğünü belirterek, yurtdışından özellikle Amerika ve Porto Riko’da bulunan üniversiteler de aynı çalışmaları yapan bilim adamlarının da işletmelerini ziyaret ettiklerini dile getirdi. İçeriği itibarıyla dünya da eşi olmayan bu ürünün satışlarının da çok iyi gittiğini belirten öğretim görevlisi bu başarıya KOSGEB destekleri sayesinde ulaştıklarını, bu nedenle KOSGEB’e şükran duyduklarını söyledi.

KOSGEB Başkanı Recep BİÇER ise, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliğinin güzel bir örneği olan bu işletme için başarılar dileyerek, böyle çalışmalardan dolayı kurum olarak da gurur duyduklarını ifade etti.

Yüksek Protein Oranına Sahip Arı Keki Geliştirilmesi” projesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.proteinliarikeki.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 5.712 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Destek / Kredi / Hibe, Eğitim / Üniversite, KAMU, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız