Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Faruk Özlü: Gelin Türkiye'mizi Ar-Ge Cenneti Yapalım!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge merkezi ve teknoloji geliştirme bölgelerinin yöneticilerine, "Türkiye'yi Ar-Ge cenneti yapalım." çağrısında bulundu.

Bakanlık tarafından düzenlenen Ar-Ge 2. Mevzuat Tanıtım Toplantısı'na, Ar-Ge merkezleri ve teknoloji geliştirme bölgelerinin yöneticileri ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Özlü, yaptığı konuşmada, Ar-Ge mevzuatının yakın zamanda değiştiğini, toplantıda reform paketinin uygulama esaslarının ele alınacağını söyledi.

Özellikle Ar-Ge ve yenilik ekosistemini güçlendirecek adımlar attıklarını dile getiren Özlü, Ar-Ge Reform Paketi'nin, bu açıdan çok kapsamlı düzenlemeler içerdiğine işaret etti. Özlü, Ar-Ge merkezleri, tasarım merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, Ar-Ge personeli, üniversiteler, akademisyenler ve öğrenciler açısından birçok yeniliğin hayata geçirildiğini belirtti.

Uygulama süreciyle ilgili akıllarda hiçbir soru veya tereddüt kalmasını istemediklerini vurgulayan Özlü, "Sizlerin bu yeni düzenlemelere bir an önce intibak etmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Zira reform paketinin getirdiği yeniliklerden bir an önce yararlanmanız gerektiğine inanıyoruz. Sizler bu yeniliklerden ne kadar hızlı ve fazla bir şekilde yararlanırsanız, ülkemiz de bundan o kadar çok istifade edecektir." dedi.

"Omuzlarımızdaki Yük Arttı"

Türkiye'nin darbe girişimini başarıyla savuşturduğuna işaret eden Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye’nin bu süreçten de güçlenerek çıktığına, birlik ve beraberliğini daha artırdığına hep birlikte şahit olduk. Öyle bir badire atlattık ki hepimizin omuzlarındaki yük daha da artmış durumda. Bu ülkeyi kalkındırmak için her birimiz, artık çok daha büyük bir efor sarf etmeliyiz. Önümüzdeki süreç, elbette hem zorlukları hem de fırsatları barındırıyor. Fırsatları iyi değerlendirmeli ve zorlukları hep beraber aşmalıyız. Bugün, geçmişe göre çok daha güçlü, özgüveni yüksek, altyapısı sağlam bir ülke durumundayız.

Artık niceliksel değil niteliksel sıçrama yapmamız gereken bir eşikte bulunuyoruz. 2023 ve sonrasındaki hedeflerimize ulaşmak için, muhakkak bir surette, daha yenilikçi, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli bir üretim yapısına geçiş yapmalıyız. Bu nedenle, bilim, yenilik ve teknoloji ekosistemini her yönüyle güçlendirmeli ve geliştirmeliyiz."

"Yapacak Çok İşimiz Var"

Bakan Özlü, Ar-Ge harcamalarına ilişkin bilgiler vererek, Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı 2002’de yüzde 0,5 seviyesinde bulunurken, 2014'te ilk kez yüzde 1 seviyesinin aşıldığını söyledi.

Bunun sevindirici bir gelişme olduğunu, ancak yeterli görülmemesi gerektiğini vurgulayan Özlü, şunları kaydetti:

"Birlikte daha yapacak çok işimiz olduğunu bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 3 seviyesine doğru taşımalıyız. Türkiye’yi yıllık 60 milyar dolar civarında Ar-Ge harcaması yapan bir ülke haline getirmeliyiz. Ar-Ge harcamalarını artırırken, özel sektörün bu harcamalardaki payını da yüzde 60’ın üzerine çıkarmalıyız. 2014 itibarıyla 115 bin olan araştırmacı sayımızı, 200 bine, 300 bine doğru hızla ulaştırmalıyız. İhracatımızın içinde, yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 15’e yükseltmeliyiz."

"Bakanlar Kurulu Maliyeyi Değil, Sizleri Düşündü"

Pakette bazı konularla ilgili nihai kararları alma yetkisinin Bakanlar Kuruluna bırakıldığını anımsatan Özlü, "Bakanlar Kurulumuz, TBMM’nin kendisine verdiği yetkiyi, sizlerin menfaatine olacak şekilde, hep en üst sınırlarda kullandı. Mesela tasarım faaliyetinin ne olduğu ile ilgili düzenleme son derece geniş tutuldu. Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli personel sayısı bazı sektörlerde 15’e indirilecekti. Bakanlar Kurulumuz, bu konuda da çok geniş davrandı. Böylece birkaç sektör dışında tüm sektörler için sayı 15’e düşmüş oldu. Ar-Ge personelinin Ar-Ge merkezi veya teknoloji geliştirme bölgeleri dışında geçirdikleri sürenin tamamını Ar-Ge indirimine dahil ettik. Kısacası Bakanlar Kurulu, Maliyeyi değil sizleri düşünerek karar aldı." diye konuştu.

Ar-Ge Reform Paketi'nin, büyük ölçüde alandan gelen taleplerle şekillendirildiğine işaret eden Özlü, bundan sonra da aynı yöntemle Ar-Ge ve yenilik ekosistemini güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Bakan Özlü, toplantıya katılanlara "Türkiye'yi Ar-Ge cenneti yapalım" çağrısında bulundu.

Sanayi Bakanlığı kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.875 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, KAMU, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız