Bülent Tüfenkci: "Enerji Alanında da Yatırım Olanakları Oluştu"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rusya ile görüşmelerin turizm ve ihracatla sınırlı olmadığını enerji alanında da yatırım olanaklarının oluştuğunu bildirdi. Detaylar haberimizde..

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rusya ile görüşmelerin turizm ve ihracatla sınırlı olmadığını enerji alanında da yatırım olanaklarının oluştuğunu bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Cumhurbaşkanımız, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolar olarak belirledi. 2015'te bu oran 35 milyar dolarlara kadar çıkmıştı. İnşallah önümüzdeki dönemde Rusya'nın ekonomisine bağlı olarak ticaret hacmimizin artacağını düşünüyoruz." dedi.

Tüfenkci yaptığı açıklamada, hükümet olarak dostların sayını artırıp, düşmanların sayısını azaltmak istediklerini söyledi.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimi ve liderliğiyle Rusya ile ilişkilerin 24 Kasım'dan önceki seviyelere çıkma noktasında hızla ilerlediğini belirten Tüfenkci, bunun daha da ileriye götürülmesi noktasında karşılıklı iradenin bulunduğunu ifade etti.

Tüfenkci, Rusya ile Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinin her iki ülkenin ekonomisine olumlu katkılar sağlayacağını vurgulayarak, gelişmelerin olumlu seyrettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında geçen hafta görüşme gerçekleştiğini anımsatan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolar olarak belirledi. 2015'te bu oran 35 milyar dolarlara kadar çıkmıştı. İnşallah önümüzdeki dönemde Rusya'nın ekonomisine bağlı olarak ticaret hacmimizin artacağını düşünüyoruz. Özellikle turizmdeki hareketlilikle beraber Rusya'ya yapacağımız sebze ve meyve ihracatıyla çiftçilerimizin, üreticilerimizin bu anlamda umutlu olduklarını ve bu umutlarının boşa çıkmayacağını şimdiden söyleyebiliriz."

Tüfenkci, Rusya'nın Türkiye'nin önemli ticari ortaklarından biri olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasında ticaretin ilerleyen süreçte daha da artacağına inandığını söyledi.

"Enerji Alanında da Yatırım Olanakları Oluştu"

Rusya ile görüşmelerin turizm ve ihracatla sınırlı olmadığını belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Sadece bu saydığım alanlarda değil, Rusya ile enerji alanında da çok ciddi görüşmeler ve yatırım olanakları oluştu. Akkuyu Nükleer Santrali'nin yatırım teşviğinden yararlanacak olması, özellikle enerji alanındaki iş birliğinin daha ileri noktalara götürülmesi noktasında iki ülkenin de arzusu."

Tüfenkci, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Dünya kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.020 kişi okudu.
Kategori: Uluslararası, Yatırım
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor