TÜBİTAK’tan Fotovoltaik Sanayisine İki Yeni Destek!

TÜBİTAK "1511-ENE-GUNS-2016-1-1" başlıklı çağrı ile yeni nesil güneş hücreleri için yenilikçi malzeme ve teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaları destekleyecek. Detaylar haberimizde..

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yeni Ar-Ge destek programları başlatıldığını açıkladı. Kurum tarafında yapılan açıklamaya göre "511 – Öncelikli Alanlar Ar-Ge Destek Programı Kapsamında" açılan 21 yeni çağrıdan ikisi doğrudan güneş enerjisi sektörü ile alakalı.

Kurum "1511-ENE-GUNS-2016-1-1" başlıklı çağrı ile yeni nesil güneş hücreleri için yenilikçi malzeme ve teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaları destekleyecek.

"1511-ENE-GUNS-2016-1-2" başlıklı çağrı ile ise Türkiye’de güneş enerjisinin depolanması aşamasında kullanılmak üzere bina entegrasyonunun sağlanacağı sistemler için yüksek verimli, maliyet etkin, uzun ömürlü yenilikçi malzeme/ malzemelerin üretilmesi hedefleniyor.

Yerli Üreticiler İçin Hibe Destekler Sağlanıyor

Kurumun internet sitesindeki bilgilere göre Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ile ulusal stratejik hedef ve politikalar kapsamında belirlenen öncelikli alanlarda; hedef ve ihtiyaç odaklı, izlenebilir sonuçları olan; yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi/iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi, maliyet düşürücü ve standart yükseltici yeni tekniklerin geliştirilmesi, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yürütülen Ar-Ge nitelikli projeler destekleniyor.

Program kapsamında değerlendirilen projelerde temel araştırma (ürüne dönüşmesi beklenmeyen, temel bilgi edinmek amacıyla yapılan teorik veya deneysel çalışma) niteliği aranmıyor. Kurum tarafından yapılan değerlendirme sonrasında olumlu görüş alan projeler için proje sahibi firmalara hibe desteği veriliyor.

Bu hibe desteği firmaların projeleri için gerçekleştirdikleri giderlerin tutarına ve kabul edilebilecek gider kriterlerine bağlı olarak,

  • Büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60, 
  • KOBİ’ler için ise yüzde 75 

oranında uygulanıyor. Ayrıca yüzde 10 oranında da genel gider desteği sağlanıyor.

"1511-ENE-GUNS-2016-1-1" ve "1511-ENE-GUNS-2016-1-2" çağrıları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.tubitak.gov.tr web adresini ziyaret edebilir, Ayrıca verilen linkleri inceleyebilirisniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor