İhracatçılar 15 Temmuz Hain Darbe Girişimini Hasarsız Atlattı!

Darbe girişimi Türkiye’nin ihracatını beklenenin aksine olumlu etkiledi. Geçen hafta ihracatta ve yeni ihracat siparişlerinde ciddi artış görüldü. Sanayiciler girişimin bastırılmasının Türkiye’ye olan güveni artırdığını savunuyor. Detaylar haberimizde..

Darbe girişimi Türkiye’nin ihracatını beklenenin aksine olumlu etkiledi. Geçen hafta ihracatta ve yeni ihracat siparişlerinde ciddi artış görüldü. Sanayiciler girişimin bastırılmasının Türkiye’ye olan güveni artırdığını savunuyor.

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi sonrası piyasalar çalkantılı bir süreç geçirirken, reel sektör bu süreçten en az kayıpla çıkmayı başardı. Özellikle ihracatçıların gösterdiği performans dikkat çekti. Girişimin gerçekleşmesinin sonraki hafta 2.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu bir önceki haftaya göre yüzde 16’lık artışa işaret ediyor. Bayram sonrası haftalarda verilerde ciddi sapmalar olabiliyor. Bir önceki yılın bayramdan sonraki ikinci haftasında da 2.4 milyar dolarlık ihracat yapılmış. Başka bir deyişle darbe girişimi sonrası geçen yılki seviyeler korunmuş oldu. İşlerin rayında gitmesi sadece mevcut işlerle de sınırlı kalmadı. İhracatçılardan alınan bilgilere göre siparişlerde de bir azalma meydana gelmedi. Hatta tam tersi hazır giyim başta olmak üzere büyük oranda sipariş artışı gerçekleştiği belirtildi.

Darbe girişimi sonrası yurtdışı alıcıların en büyük endişesi siparişlerin zamanında teslim edilip edilemeyeceği oldu. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat, girişimin hemen ardından teslimatın aksayıp aksamayacağı konusunda soru işaretleri olduğunu ancak alıcılara bu konuda güven verdiklerini söyledi. Pazartesi günü iş başı yaparak yurtdışı muhataplarını şaşırttıklarını belirten Fayat, “Tesadüf de olabilir bilmiyorum ama darbe girişimi sonrası hafta daha önce görmediğimiz bir sipariş artışı oldu. Böyle bir ortamda dahi sevkiyat yapabildiğimizi görmeleri bize olan güveni artırdı” dedi.

Kimya sektöründe de benzer bir süreç yaşanıyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, darbe girişiminin başarısız olmasının Türkiye’ye duyulan güveni artırdığını, Türkiye’nin yıkılmaz olduğu yönündeki inancın arttığını vurguladı. Geçen hafta siparişlerde artış yaşandığını söyleyen Akyüz, bu artışın etkilerinin 1-2 ayda görüleceğini kaydetti. Akyüz bu çerçevede geçen hafta yaşanan ihracat artışının teknik sebeplerden kaynaklandığını, aylar öncesinde alınan siparişlerin bayram sonrası süreçte yüklenmesi sonucu gerçekleştiğini ifade etti.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv sektörünün geçen haftadaki ihracat performansının genel ihracatla paralel olduğunu aktardı. Şu anda üretimin ve ihracatın normal seyrinde sürdüğünü kaydeden Sabuncu, “Otomotiv sektörü uzun vadeli birlikteliklere dayanıyor. Son günlerde yaşadıklarımız ilişkilerimizi kolay kolay etkilemez. Net bilgim yok ama geçen hafta siparişlerde de bir düşüş yaşandığını zannetmiyorum” dedi. Sabuncu, ayrıca temmuz ayı ihracatlarının 9 günlük bayram tatiline rağmen geçen yılın üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran ise işlerde olumlu-olumsuz bir sapma yaşanmadığını ancak yurtdışında ciddi bir endişe olduğunu ifade etti. Bu endişeleri gidermek için mikro ve makro düzeyde çalışmalar yapacaklarını duyuran Dalgakıran, “Biz firmamızdaki dış ticaret temsilcilerimizi yurtdışına göndererek, alıcıları Türkiye’de işlerin yolunda olduğuna ikna edeceğiz. Aynı şekilde STK’lar düzeyinde de Türkiye’ye yönelik endişelerin giderilmesine yönelik çalışmalar hız kazanacak. Sonuçta Türkiye’de ciddi bir sıkıntı yok ve bunun bilinmesini sağlayacağız” dedi.

Dış ticaret firmalarının ödeme kapasitesi de bu süreçte zarar görmedi. Küresel alacak sigortası firması Coface da DÜNYA’ya yaptığı açıklamada “Hafta sonu yaşananlar 5 gün içerisinde belirgin herhangi bir 'ödenmeme' durumuna neden olmadı” ifadesine yer verdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’de 15 Temmuz 2016’dan bu yana olanlar tabii ki birçok alanda bazı soru işaretleri yarattı. Ancak oldukça hızlı hareket edildiğini, alınan karar ve önlemlerle, ekonomik sonuçların da gözetilerek, bu soru işaretlerinin ticarete yansımaması için gerekli adımların atıldığını görüyoruz. Şu ana kadar bir sorun görülmedi ancak geçtiğimiz süre firmaların borçlarını bu nedenle ödemediklerini söyleyebilmek için çok az, bu yönde bilgi verebilmek için çok erken. Biz bu etkileri ancak önümüzdeki aylarda görmeye başlar ve sağlıklı bir değerlendirme yapabiliriz. Coface’ın bir ülkenin risk primini artırması için; politik riskinin artması ve ticareti etkileyecek boyutlara ulaşması, güven kaybının oluşması gibi birçok etken gerekiyor. Şu an için ülkemizde bu görünüm yok.”

DÜNYA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor