Nihat Zeybekci: Yeni Bir Seferberlik Başlatıyoruz!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başkanlığında, ekonomi dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları bir araya geldi. 'Güçlü Demokrasi, Güçlü Ekonomi, Hedef 2023' başlıklı toplantıda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'nin dünyada izleyeceği ekonomik yol haritası konuşuldu. Detay

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başkanlığında, ekonomi dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları bir araya geldi. 'Güçlü Demokrasi, Güçlü Ekonomi, Hedef 2023' başlıklı toplantıda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'nin dünyada izleyeceği ekonomik yol haritası konuşuldu. Yaklaşık 1.5 saat basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından ekonomi bakanı Zeybekci bir basın açıklaması yaptı.

'Seferberlik Başlatmayı Kararlaştırdık'

Türkiye'de ortaya çıkan birlik beraberlik havasının toplantıda da kendisini gösterdiğini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "15 Temmuz demokrasiye karşı, milli iradeye karşı, insan özgürlüklerine karşı, yatırım özgürlüğüne karşı, bu ülkede ayakta olan herşeye karşı yapılmış bir ihanettir. Bunlara darbeci demek bile bunlara iltifat olur. Bunu anlamayan, dünyada yakın coğrafyamızda, demokrasi dünyasında, ülkelerde farklı anlamaların da söz konusu olabileceğini gördük.

Milletin yazmış olduğu demokrasi destanının, tarihe sivil demokrasi devrimi olarak geçecek bu olayı anlatmakla ilgili bir ihtiyacın ortaya çıktığını gördük. Önümüzdeki  süreçte tüm dünyada, yaşadığımız sürecin anlatılması, Türkiye'nin ekonomiyle ilgili, yatırımla ilgili cazibesini artan bir şekilde devam ettirdiğini anlatmamız gerekiyor.  Her türlü mecrayı kullanarak dünyada bir seferberlik başlatmayı kararlaştırdık' diye konuştu.

Ağustos başından itibaren tüm dünyada Türkiye'yi anlatan çalışmalar yapılacağını söyleyen Zeybekci, "Hükümetimizin temsilcileriyle beraber, STK başkanlarıyla beraber ülkeleri ziyaret edeceğiz. Türkiye'yi bir daha oralarda onlara hatırlatacağız. Böyle bir süreç başlatacağız. Türkiye'nin 15 Temmuz süreci, Türkiye'ye sürülen bir leke . Türkiye'nin gerek demokrasisi, gerek ekonomik anlamda büyümesi, gerekse muasır medeniyet yürüyüşüne sürülen bir leke. Bu lekeyi temizlemekle ilgili bir yol haritamız olmalı" dedi.

Yeni Kararları Açıklayacaktık

15 Temmuz yaşanmasaydı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında ekonomi koordinasyon kurulu toplantısı yapılacağını ve burada alınacak kararların Türkiye'nin gündemini oluşturacağını söyleyen Zeybekci, "Yatırım ortamıyla ilgili, bilinen bütün ezberleri bozacak kararları paylaşacaktık. Bu konuşulacaktı Türkiye'de. Pazartesi bu açıklanacak, bu konuşuluyor olacaktı. Yeni yatırım teşviklerini, ihracat teşviklerini açıkladığımız konular konuşulacaktı" diye konuştu.

Zeybekci bu konuda açıklamanın yakın zamanda yapılacağını da sözlerine ekledi.

Toplantıda aldıkları kararı tekrarlayan Zeybekci, "Demokrasi ihanetine karşı, sağcısı solcusu, alevisi sünnisi 79 milyon nasıl tek yürek durduysak, biz de hep beraber çatı örgütlerimizle topyekün bir seferberlikle Türkiye'nin yanlış algısını düzeltmek açısından önemli bir döneme giriyoruz" diye konuştu.

Dünya kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor