Ofiste Kaliteli İş ve Kaliteli Yaşam İçin Etkili Öneriler!

İngiliz Pilates Gurusu Alan Herdman’ın ekolünü benimseyen FNB Stüdyo kurucusu Fatma Nur Bilgin, ofiste masa başında gün boyu hareketsiz çalışanlar için yaşam kalitelerini yükseltecek basit ama etkili öneriler sunuyor. Detaylar haberimizde..

İngiliz Pilates Gurusu Alan Herdman’ın ekolünü benimseyen FNB Stüdyo kurucusu Fatma Nur Bilgin, ofiste masa başında gün boyu hareketsiz çalışanlar için yaşam kalitelerini yükseltecek basit ama etkili öneriler sunuyor.

Haftada bir ya da iki gün Pilates yapmanın faydalarını aktaran Fatma Nur Bilgin, “Zihnimiz ve vücudumuz için yapacağımız en iyi şeylerden biri Pilates’tir. Ofiste çalışıp mesleklerinin zararlı etkilerinden şikayet eden ve kondisyon kazanmayı hedefleyen kişilerle Pilates egzersizleri yaptığımızda genel olarak herkesin yaşadığı ortak bir sorunu görüyoruz. Sürekli masa başında oturmaktan dolayı; vücutlarındaki fleksor kaslar son derece gergin olur ve karın kasları da bir o kadar güçsüzleşir. Haftada 1 veya 2 kez Pilates yapmanın bu kişilere her zaman çok faydası olur. Pilates aslında bir yaşam boyu öğrenme sürecidir. Hem nefes kontrolünü öğretir hem de Pilates yapanlar bir süre sonra artık başlarını vücutlarıyla aynı hizada tutabilirler, duruşları düzelir. Aşırı yük bindirmiş oldukları kas grupları bu sayede rahatlar ve sonunda masa başında çalışanlar öncelikle vücutlarındaki bütünlüğü sağlamayı öğrenirler. Ofiste yapacakları belli egzersizler sayesinde bacak kasları güçlenir ve kalça çevresindeki fleksör kasların rahatlamasıyla karın kasları da güçlenir. Bütün bu değişikler sayesinde omuzlarını daha dik tutmayı sağlayabilirler.” diyor.

Ofiste küçük değişikliklerle büyük farklar yaratılabileceğini belirten Fatma Nur Bilgin, önerileriyle kariyerlerini geliştirmeye önem verenlerin sağlıklarını ve beden dengelerini korumalarına katkıda bulunmayı hedefliyor. İşte Pilates’in yanında hayata kalite katacak öneriler;

 1. Ofiste bulunurken yapabileceğiniz “kendi yaşam stili egzersizlerinizi” oluşturun. Bu egzersizlerin terlemeye ve nefesinizi zorlamaya neden olacak kadar yoğun olmasına gerek yoktur.
 2. Sağlık sorunu yaşamıyorsanız günde 2 kere Türk kahvesi içebilirsiniz.
 3. Mutlaka sabah kahvaltısı yapın, bu tüm gününüz için olumlu olacaktır.
 4. Gün içinde müzik dinlemek enerjinizi değiştirecektir.
 5. Her gün en az bir cümle duygu ve düşüncelerinizi yazın. Kendinizi bu sayede gözlemleyebilir ve hayatınızı daha sağlıklı yönetebilirsiniz.
 6. Telefon görüşmelerinizi azaltın,
 7. Ofisinize bitkiler alın ve onlara gün içinde 5 dakikanızı ayırın.
 8. Susama duygusu olmadan önce az ve sık aralıklarla su içmeyi ihmal etmeyin.
 9. Gün içinde ayran, kefir ve bitki çaylarını tercih edin, ofiste tatlı yerine mutlaka meyve yiyin.
 10. Günlük hayattaki alkol tüketiminiz çok önemli, mutlaka dikkat edin.
 11. Gün içinde şeker içeriği yüksek içeceklerden mutlaka kaçının, yediğiniz ve içtiğiniz gıdaların karbonhidrat oranını incelemeden tüketmeyin.
 12. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ileriki yaşlarda osteoporoz riskini azaltır, bunu unutmayın!
 13. Mutlaka Şifa Orucu yapın, vücudunuza nasıl iyi geleceğini gözlemleyeceksiniz.
 14. Ofiste yapacağınız egzersizler iştahınızın düzelmesine yardımcı olacaktır. Egzersizler sayesinde çalışırken daha az sıkılırsınız ve daha fazla enerjiniz olur. Ayrıca kendinizde dikkat ve uyum sağlamada muhteşem gelişmeler görürsünüz. Egzersizler ruhsal durumunuzu olumlu etkileyecek, endişe ve huzursuzluklarınızı hafifletecektir.

Haberimizi daha çok masabaşı çalışan giirşimci ve profesyonel okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 5.489 kişi okudu.
Kategori: Girişimci Rehberi

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor