Genç Çiftçi Desteğiyle Göçe Karşı Hamle Yapmaya Çalışıyoruz!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğünün konferans salonunda düzenlenen Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'na katıldı. Detaylar haberimizde..

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğünün konferans salonunda düzenlenen Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'na katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Türkiye'de zor bir dönemden geçiyoruz. Avrupa'da daralan piyasa nedeniyle ve Rusya ve komşu ülkelerdeki sorunlar göz önünde bulundurulduğunda nispeten iyi bir noktadayız. Daha iyi olacağız. Etrafımızın ve piyasaların normalleşmesi gerekiyor." dedi.

Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'nda konuşan Çelik, kırsal kalkınma desteklerine işaret etti. 81 ilin bu destekten yararlanacağını belirterek, "Ağustos ayında 81 ilimizde hangi havzada ne ekilecek ve neye destek verilecek önümüzdeki aylarda açıklayacağız. En alt dilimdeki yerleşim alanında hangi ürünün ekilmesinin yararlı olacağı, ürün çeşidimiz ne olmalı gibi konularda çalışıyoruz." dedi.

Kaliteli ürün alma konusunda çalışmaların sürdüğünü anlatan Çelik, ileriki yıllarda pamuğun üretiminin artırılacağını belirtti. Toprak analiziyle ilgili bu yıl destek verilmeyeceğini kaydeden Çelik, tohumun toprağa girmeden önce toprak analizi yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Kırsalda İş İmkanı Oluşturursak İnsanlar Koşa Koşa Kırsala Gidecektir

Her işletmenin mutlaka sorumlu bir teknik eleman çalıştırması gerektiğini belirten Çelik, "Odalarımız ve birliklerimiz bu konudaki talepleri doğrultusunda daha çok danışmana kavuşacak." ifadesini kullandı. Çelik, gençlerin tarımdan uzaklaşmasını istediklerini dile getirerek, "Genç çiftçi desteğiyle de göçe karşılık hamle yapmaya çalışıyoruz. Eğer kırsalda iş ve aş imkanı oluşturursak insanlar, o imkanlardan yararlanmak için koşa koşa kırsala gidecektir. Genç çiftçi desteklemesi 81 ile yaygın şekilde yüzde 70'i hayvancılık olmak üzere yapılacak. Gelecek dönemlerde illerin durumuna göre artısı olacak şekilde spesifik bölgelerde bu destek uygulanacak." diye konuştu.

Nitratlı gübrenin yasaklandığını hatırlatan Çelik, "300 bin ton civarında nitratlı gübre yedieminde. Bu önemli bir konu. Gübreye çok ihtiyacımız olmadığı bir dönemden geçiyoruz. 6-7 aylık dönem içerisinde nitratlı gübreye ihtiyacımız olana kadar inşallah ya alternatifi bulunacak, ya da alternatif çözüm yolu bulunacaktır." dedi.

Terörle mücadelede önemli bir noktaya gelindiğini dile getiren Çelik, "Burada tarıma yönelik ürün ve araçların polisimizin, askerimizin, vatandaşımızın şehit edilmesine yönelik kullanılmasına göz yumma gibi bir durum sürdürülemez. Bunu ani bir kararla yasakladık. İnşallah 5-6 ay içerisinde alternatif bir çıkış bulacağız." diye konuştu.

Genç Çiftçi Desteği hakkında daha detaylı bilgi  edinmek isterseniz mus.tarim.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Trt Haber kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor