Görme Engelliler İçin İlk Kez 3 Boyutlu Mezuniyet Yıllığı Hazırlandı!

Teknolojiyi kullanarak insanların kalplerine dokunmayı amaçlayan Social MakerLab merkezi, Türkiye’de ilk kez gerçekleştiren proje ile görme engelli öğrencilere mezuniyet sürprizi yaptı. Detaylar haberimizde..

Teknolojiyi kullanarak insanların kalplerine dokunmayı amaçlayan Social MakerLab merkezi, Türkiye’de ilk kez gerçekleştiren proje ile görme engelli öğrencilere mezuniyet sürprizi yaptı.

Teknolojiyi kullanarak toplumdaki sorunları çözmek için çalışılan inovasyon merkezi Social MakerLab; Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk kez görme engelli öğrenciler için 3 boyutlu mezuniyet yıllığı hazırladı.

İstanbul Kilyos Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’ndan bu sene mezun olacak öğrencilere sürpriz yapmak amacıyla hazırlanan yıllık için 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanıldı. 3Durak Dijital Fabrika ekibinin de desteğiyle öğrencilerin yüz taramaları yapıldıktan sonra 3 boyutlu yazıcılarla baskıları alındı.

Teknolojinin sunduğu avantajları kullanarak daha çok insanın kalbine dokunmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Social MakerLab Kurucusu Özge Özmen, “Teknoloji gelişiyor, geliştikçe dünyamıza da katkıda bulunuyor. Dijital bir evrim içerisindeyiz. Biz de bu dijital dönüşüm içerisinde ‘teknolojiyle iyilik üreterek’ yer alıyoruz. Social MakerLab olarak teknoloji ile sosyal fayda odaklı ürünler tasarlıyor, projeler üretiyoruz. Bu alandaki çalışmaların artması için ilham vermek istiyoruz. Bir süredir Kilyos Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda bu amaçla çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki eğitim yılında sunmak üzere teknolojiyle eğitim süreçlerini kolaylaştıracak ürünler geliştiriyoruz. 3 boyutlu yıllık çalışmamız ileride öğrenciler ile buluşturacağımız yeniliklerin ilki.” dedi.

Yıllığı ilk kez eline alan öğrencilerden Emre Teke ise şunları söyledi: “Arkadaşlarımı 8 yıldır tanıyorum ama onlarla nesnel olarak ilk kez bugün 3 boyutlu yıllık sayesinde tanıştım.”

Social MakerLab hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.socialmakerlab.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor