Dünyanın En Geniş Sosyal Etki Ağı Impact Hub İstanbul'da Açılıyor!

Amsterdam’dan Johannesburg’a, Singapur’dan San Francisco’ya hızla büyüyen küresel bir sosyal etki ağı olan Impact Hub, bugün İstanbul’da 4. Levent Sanayi’de açılıyor. Detaylar haberimizde..

Amsterdam’dan  Johannesburg’a, Singapur’dan San Francisco’ya hızla büyüyen küresel bir sosyal etki ağı olan Impact Hub, bugün İstanbul’da 4. Levent Sanayi’de açılıyor. Dünya çapında 70’ten fazla şehirde, farklı disiplinlerden 12,000’in üzerinde, yaşadığı topluma pozitif katkıda bulunmak isteyen birey ve girişimi ortak çalışma alanlarında bir araya getiren Impact Hub; Türkiye’de de sosyal inovasyon sisteminin gelişmesi ve zenginleşmesi için aktif rol oynamaya hazırlanıyor.

2015 Kasım ayından beri fiilen Türkiye’de sosyal etki alanında çeşitli sektör, kurum ve disiplinden paydaşlar ile farklı toplumsal konularda yenilikçi çözümler bulma üzerine projeler geliştiren Impact Hub Istanbul, bugün 4. Levent Sanayi metrosuna 100m mesafedeki yeni evine taşınıyor.

Impact Hub Istanbul, topluluk değerleri doğrultusunda fiziksel çalışma alanının tasarımından, inşaasının son aşamasına kadar üyeleri ile beraber çalıştığı, samimi ve rahat olduğu kadar etkileyici binasında etkinlikler, toplantılar, birbirinden heyecanlı girişimler ve projeler ağırlamak için hazır.

Soru sormayı, araştırmayı seven, meraklı, hayat boyu gelişime inanan, özgürlüklere saygılı ve pozitif bireylerden oluşan Impact Hub Istanbul’un yeni evi, platformun temel değerlerine bağlı kalarak, iç ve dış mimari detaylarında doğaya olan etkisi minimize edilecek yalın bir yaklaşım ile,  kullanılan her materyalin mümkün olduğu kadar orijinal formu ve yapısı korunarak tasarlandı.

Esnek, deneysel, ilham veren, katılımcı bir çalışma ve kendini geliştirme alanı olarak diğer ortak ofislerden farklılaşan Impact Hub İstanbul’un amacı değişik alanlardan, benzer değerleri benimseyen, sosyal farkındalığı yüksek birey ve kurumların bir araya geldiği bir platform olmak. Bu sayede Türkiye’ye değer katan ve sürdürülebilir kalkınmaya ivme kazandıracak projeleri desteklemek ve uluslararası platforma taşımak.

Çevrim dışı olduğu kadar çevrim içi bir platform olma özelliği ile de diğer ortak çalışma alanlarından ayrılan Impact Hub, üyelerine sağladığı küresel sosyal girişimci ağı pasaportu ile farklı ülkeler ve kültürler arasında köprüler kurmayı, altyapısını sunduğu çift yönlü bilgi akışı ve deneyim transferleri platformu ile Türkiye’de sosyal inovasyon konusunda gelişimi hızlandırmayı amaçlıyor.

Sosyal etkinin ancak farklı aktörlerin birlikte hareket etmesiyle yaratılabileceğinin  altını çizen Impact Hub Istanbul ortaklarından Ayşe Sabuncu, Impact Hub’ın bu anlamda sadece Türkiye’deki aktörler arasında bir köprü değil, konunun global paydaşları arasında bir katalizör olmayı hedeflediğini ve bu amaç doğrultusunda bir çok heyecan verici sosyal etki odaklı global programı Türkiye’ye getirme hazırlandıklarını açıkladı.

Impact Hub İstanbul’un kurucularından Semih Boyacı, Impact Hub üyelerini yaşadıkları toplumda pozitif etki yaratmaya ilgi duyan, bu konuda iş birliklerine açık, meraklı ve girişimci bireyler olarak tanımlıyor. Boyacı, yakın dönem için planladıkları yenilikçi olduğu kadar keyifli ve öğretici içerik projeleri ile sosyal etki ve sosyal inovasyon alanlarına yeni bir bakış açısı katacak, ilham verici bir kaynak olmayı hedeflediklerini ifade etti.

Istanbul’da da diğer Hub’larda olduğu gibi ana temanın var olduğu toplumda pozitif değişim yaratmak ve doğaya verilen zararı minimuma indirmek olduğuna değinen Impact Hub kurucularından Yağız Saraçlar, Impact Hub İstanbul’un bir anlamda inovasyon laboratuvarı, kuluçka merkezi ve sosyal etki odaklı düşünce merkezi konseptlerini bir araya getiren sosyal ve fiziksel bir alan olduğunu söyledi.

Seçici üyelik sistemi ile yalnızca Impact Hub ağına değer katabilecek, yaptığı işi tutkuyla yapan, girişimci ruha sahip ve heyecan verici bireyleri bir araya getirerek disiplinler ve sektörler arasında etkin ve enerjisi yüksek bir platform olmak üzere hareket eden Impact Hub Istanbul ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.impacthubist.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor