Teknolojinin Kadın Liderleri 8 Kategoride Ödüllendirildi!

Microsoft ve KAGİDER’in işbirliğiyle hayata geçirilen ve kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek amacıyla düzenlenen "Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri" yarışmasında kazananlar belli oldu. Detaylar haberimizde..

Microsoft ve KAGİDER’in işbirliğiyle hayata geçirilen ve kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek amacıyla düzenlenen "Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri" yarışmasında kazananlar belli oldu. 8 farklı kategoride 300’den fazla kadının yarıştığı yarışmanın ödül töreni, 31 Mayıs Salı günü Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşti.

8 farklı kategoride verilen ödüllere her yaştan ve çalışma seviyesinden 300’ü aşkın başvuru gerçekleşti. Kadınlara yönelik ilk teknoloji ödül programı olan ve ortaokul-lise öğrencilerinden profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadınların aday olabilmesiyle hem sektöre hem de kadınların ekonomiye katılmasına yeni bir dinamizm katan Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri’nde birbirinden özel başarı hikâyeleri gün yüzüne çıktı.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen yarışmada Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı, Genç Teknoloji Yıldızı, Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider, Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi, Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi, Yılın Başarılı Kadın CIO’su, Engelleri Aşan Kadın, Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi ödülünün yanında bir de Jüri Özel Ödülü verildi.

Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı

Ortaokul veya lise düzeyinde bilişim teknolojilerine gönül vermiş, bu konuda katıldığı programlarla, gösterdiği başarılarla fark yaratmış kız öğrencilere verilen Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı kategorisinin birinciliğini 19 yaşındaki Ayyüce Demirbaş kazandı. Malatya Özel Rahime Batu Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi olan Ayyüce Demirbaş, 8. sınıf öğrencisiyken Microsoft’un Açık Akademi projesiyle tanıştı ve programlama öğrendi. Bir yazılım kulübü kurarak arkadaşlarıyla birlikte Windows Store uygulamaları geliştirmeye başladı. Kendisini geliştirmenin yanı sıra arkadaşlarının da bilişim çalışmalarına destek verdi.

Genç Teknoloji Yıldızı

Bilişim teknolojileri alanında çalışmaları ile fark yaratan, bu alanda arkadaş gruplarıyla bilgi birikimini ve deneyimlerini paylaşan, çevresinde değer yaratan üniversite öğrencisi kız öğrencilerin aday olduğu Genç Teknoloji Yıldızı ödülüne ise Ağustos 2014’te Kadın Bilişimci Platformu’nu kuran Büşra Emirli layık görüldü. Büşra Emirli, Kadın Bilişimci Platformu ile üniversitelerde bilişim ile ilgili bölümlerde okuyan genç kadın bilişimci adaylarının, mezun olduktan sonra bilişim sektöründe daha aktif rol oynamaları ve karşılaştıkları zorluklar karşısında yılmamaları için çalışıyor.

Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi

Bilişim teknolojilerini kullanarak iş dünyasında fark yaratan, AR-GE ve inovasyon kültürünün gelişmesini destekleyen, yenilikçi, cesur ve büyüme odaklı, son 3 yılda startup kurmuş girişimci kadınlar ise Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi kategorisinde yarıştı. 1984 doğumlu olan Hande Çilingir, üniversite yıllarından itibaren farklı sektörler için teknoloji tabanlı çözümler üreten bir girişimci profili çizdi. 2012 yılında dört arkadaşıyla beraber Omnichannel Marketing & Web/Mobil Kişiselleştirme Platformu olan Insider'ı kurdu ve 2014 yılında Endeavor Entrepreneur Yılın Girişimcisi ödülünüde almaya hak kazanmıştı.

Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi

Yazılım teknolojileri alanında uzman, uygulama pazarını takip eden, en yeni teknolojilerle başarılı projelere imza atmış başarılı kadın yazılımcı ödülü Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi, işaret dilini yazıya çeviren program yazan Neval Çam’ın oldu. Çam’ın yazdığı programla, işitme engelliler işaret dilini bilmeyen kişilerle de iletişim kurabiliyor.

Yılın Başarılı Kadın CIO’su

Yılın Başarılı Kadın CIO’su ödülüne 26 havalimanı ve 21 şirketin bilişim yönetiminden sorumlu olan TAV Havalimanları Holding CIO’su Binnur Güleryüz Onaran layık görüldü. 4 temel bilişim trendinin Sosyal Ağlar, Mobilite, Büyük Veri ve Bulut Bilişim olduğunu düşündüğünden bu alanlarda önemli stratejik kararlar alarak şirketin bu rekabetçi ortamda bir start-up ruhu ile hızlı ve cesur hareket edip yeni ürünler geliştirilmesini sağlıyor.

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi Ödülü

Çocukların kod yazımıyla ilgili çalışmalarıyla Bahçeşehir Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanı Doç. Dr. Şirin Karadeniz, Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi Ödülü’nün sahibi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi müfredat geliştirme komisyonuna davet edilen Karadeniz, çocuklar ve gençler için yazılım derslerinin yaygınlaşabilmesi adına çalışmalarını sürdürmekte.

Engelleri Aşan Kadın

Fiziksel engellere rağmen, teknolojinin gücü ile çevresinde fark yaratan ve örnek olan başarılı kadın liderlerin ödüllendirildiği Engelleri Aşan Kadın Kategorisi'nde ise eğitim, sosyal ve iş hayatındaki bütün önyargıları başarıyla aşan görme engelli TRT çalışanı Çiğdem Erdik ödül kazandı. Bilgisayarında tüm Office programlarını başarıyla kullanan Çiğdem Erdik, iş süreçlerini TRT’de çalışan diğer herkes gibi aktif bir şekilde yönetebiliyor. Aynı zamanda evli ve iki çocuk annesi olan Erdik, hayatın her alanında engellere meydan okumaya devam ediyor.

Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider

Bilişim sektörüne hizmet veren, tedarik zincirinde katma değer yaratan, başarılı projelere liderlik etmiş kadın yöneticilerin aday olduğu Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider ise 7 ülkede 9 ofise sahip global bir finans sektörü yazılım firması olarak uzmanlaşmış olan VeriPark Türkiye’nin Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan oldu. Derbent Özkan, lider Türk bankalarının yanında Barclays, Deutschebank gibi bankaların da aralarında olduğu global finans dünyasının dijital bankacılık hizmet altyapısını sağlıyor.

Jüri Özel Ödülü

Microsoft Türkiye KAGİDER Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunan kadın ise bilişim sektöründe büyük bir başarı hikayesini gerçekleştiren Nur Gökman oldu. THY’de görev yaptığı yıllarda THY’nin yazılım ihraç eden bir kuruluş haline gelmesine öncülük eden; halen Hitit Bilgisayar’ın ortağı ve CEO’su olarak görev yapan Nur Gökman, Türkiye’nin yazılım ihraç eden bir ülke olmasına liderlik eden kadınlardan biri olarak ödüle layık görüldü.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor