Yatırımcılar, Yenilenebilir Enerjide Gelişen Piyasalara Odaklandı!

Dünya genelinde 40 ülkenin yenilenebilir enerji yatırımları bakımından sıralandığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği endeksinin sonuçlarına göre, Türkiye 19. sırada yer alırken; yatırımcıların Şili, Meksika, Fas ve Mısır’a odaklandığı görülüyor. Detaylar haberimizde..

EY’nin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre gelişmekte olan piyasalar Avrupa’yı geride bıraktı. Dünya genelinde 40 ülkenin yenilenebilir enerji yatırımları bakımından sıralandığı endeksin sonuçlarına göre, Türkiye 19. sırada yer alırken; yatırımcıların Şili, Meksika, Fas ve Mısır’a odaklandığı görülüyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin hazırladığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne (RECAI) göre Latin Amerika, Afrika ve Asya gibi gelişmekte olan piyasalar yükselişi sürdürürken, Avrupa piyasaları kaydadeğer bir düşüş gösterdi. Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’nde listelenen 40 ülkenin yarısını gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğuna dikkat çekilen araştırma sonuçlara göre ilk 30’da Afrika kıtasından dört ülke (Güney Afrika, Fas, Mısır ve Kenya) yer alıyor. Bununla birlikte 10 yıl önce gelişmekte olan ülkeler arasında sadece Çin ve Hindistan’ın yenilebilir enerji yatırımları çekme konusunda gelişmiş piyasalarla rekabet edebildiği gözönüne alındığında yaşanan ciddi dönüşüme dikkat çekiliyor.

Avrupa, yenilenebilir enerji yatırımlarında yavaşladı

EY tarafından 47.’si açıklanan endekste Şili dördüncü, Brezilya altıncı ve Meksika yedinci sıraya yükselirken Almanya beşinci, Fransa ise sekizinci sıraya geriledi. Ekonomisini revizyondan geçiren ve sunduğu yenilebilir enerji programları ile yatırımcının ilgisini çeken Arjantin endekse 18. sıradan giriş yaptı. Türkiye ise 19. sırada yer alıyor. Endekste, Avrupa piyasalarının yenilenebilir enerji projelerine olan iştahının azaldığına işaret ediliyor. Avrupa’nın genel olarak ana akım yenilenilebilir enerjiyi merkezi konvansiyonel güç üretimi ile birleştirme üzerine odaklandığı belirtiliyor.

EY Türkiye Enerji ve Altyapı Sektör Lideri Ethem Kutucular, “Gelişmekte olan ülkeler, enerji endüstrilerini görülmemiş bir hızda dönüştürüyor. Geçtiğimiz yıl gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar ilk kez gelişmiş ülkeleri geride bıraktı. Dolayısıyla küresel yenilenebilir enerji sektöründe rekabetin yükselmiş olması, operasyonel verimsizliklerin ortadan kaldırılmasını ve yatırım çekiciliğini artıcı teşvikler sağlanmasını gerektiriyor. Türkiye’de bu alanda yatırımcıya sunulan olanakların önümüzdeki dönemde ülkemizi giderek daha cazip bir pazar haline getireceğini düşünüyoruz. Bu anlamda özellikle Latin Amerika, bir piyasanın ne kadar hızlı büyüyebileceğine ilişkin iyi bir örnek teşkil ediyor” değerlendirmesini yaptı.

İlk Üç Değişmedi

İlk üç sırada yer alan ABD, Çin ve Hindistan yenilebilir enerji yatırımlarındaölçek ve kapsam bakımından diğer ülkeleri geride bırakarak endekteki pozisyonunu korudu.

“Yenilebilir enerji sektörüne yeni giriş yapan ülkeler ucuz ve verimli teknolojilerin sağladığı ivmelenmeyi yaşıyor” diyen Ethem Kutucular, “Küresel sermaye akışındaki artış yatırımcının yeni piyasalara girmede daha rahat hissettiğine işaret ediyor. Biz de gelişen piyasalarda düşük karbon yatırımlarının gittikçe artacağını öngörüyoruz. Ancak piyasaların yükselişini sürdürebilmesi sunulan projelerin rekabetin arttığı bir ortamda ticari olarak uygulanabilir olmasına bağlı olacak” diye konuştu.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor