Beyaz Eşya Yan Sanayi Kümeleniyor, Devletten UR-GE Desteği Alıyor!

Beyaz eşya ana sanayi firmalarına komponent üreten Türkiye geneline yayılmış üyelerden oluşan beyaz eşya yan sanayi üreticileri, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle TET çatısı altında “TURKHAS Takımı” adıyla birleşti. Detaylar haberimizde..

Türk beyaz eşya yan sanayicileri uluslararası başarı için kenetlendi. Ekonomi Bakanlığı desteğiyle Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) çatısı altında buluşan 22 beyaz eşya yan sanayi firması, TURKHAS kümesi ile UR-GE desteklerinden (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirmesinin Desteklenmesi) yararlanarak Türkiye’nin ihracat gücüne güç katacak.

Beyaz eşya ana sanayi firmalarına komponent üreten Türkiye geneline yayılmış üyelerden oluşan beyaz eşya yan sanayi üreticileri, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle TET çatısı altında “TURKHAS Takımı” adıyla birleşti.

TURKHAS kümesinde bulunan 22 firma Nisan ayında bir araya gelerek düzenlenen Ortak Akıl Çalıştayı ile projeye start verdi. 3 yıl sürecek projede hangi ülkelerin hedefleneceği ve firmaların uluslararası pazarlarda kurumsallık ve rekabetçilik seviyelerinin artırılması için hangi eğitim ve danışmanlık hizmetlerini alacakları belirlenerek kümenin stratejik yol haritası çizildi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan 2010/8 sayılı "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ" (UR-GE) destekleri kapsamında 3 yıl sürecek projede ticaret heyetleri, alım heyetleri ve fuar katılımları düzenleyerek projede yer alan firmaların kümelenme bilinciyle ortak hareket etmesi, ortak lojistik, ortak satın alma ve ortak ar-ge faaliyetlerini de gerçekleştirebilecek sinerjiye kavuşması ve proje sonunda katılımcı firmaların ihracat rakamlarının en az yüzde 70 oranında artırılması hedefleniyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor